Yaşam:
En Kısa Ömürlü Hayvanlar Hangileri ? (Kısa Ömürlü Canlılar)

Yaratıcı'nın her hayvan türüne takdir ettiği ömür süresi belirli sınırlar içinde olup çok fazla değişmez.

Tavşanlar;

Bazılarının sevdiği bazılarınında sevmediği bu sevimli hayvanların ortalama yaşam süresi 5 yıldır. Tavşanlar en kısa yaşayan hayvanların içinde en uzun yaşayanlarıdır.

Hamster ve Kobay Fareleri

Hamster"ın ömrü ortalama 4 yıldır. Kobay farelerinin ise ortalama 2.5 – 3 yıldır. Bazıları araştırmalarda ise bu farelerinde 4 yıl yaşadıkları yazılıyor. 

Sivrisinek Balığı:

Bu balık türleri 5-7 cm arasında büyürler ve ortalama ömürleri 2 yıldır. Sivrisinek balıklarının erkekleri dişilerine göre daha küçüktür. Ortalama ömürleri 2 yıldır.

Kelebekler:

Kelebeklerin 1 gün yaşayanları var. Fakat genel ve ortalama olarak düşünüldüğünde göçmen kelebeklerin ortalama yaşam süresi 6 ay – 1 yıl arasındadır.

Yusufçuk:

Yusufçukları bir çoğumuz biliyoruzdur. Bunlar genel olarak su kenarlarında bulunurlar. Genel olarak güneşli havalarda uçmayı tercih ederler. Görme duyuları gerçekten çok gelişmiştir. 1000 ayrı göz den oluşan gözleri vardır. Hareketlere duyarlı ve gördükleri herşeyi ağır çekimde algılamaları onların öldürme konusunda usta olduklarını gösterir. Atik uçuculardandır. Ortalama ömürleri ise 4-6 ay arasında değişmektedir.

Sinekler ve Arılar:

Sinekler ve arıların kısa ömürlü olamayacağını düşünebilirsiniz. Bu yüzden söylemek gerekir ki çabuk çoğalan hayvanlardır. Bu da bize onların uzun ömürler yaşadığını düşünürüz. Fakat bu canlıların sineklerin için ortalama 4 ay Arıların ortalama yaşı ise 4-5 haftadır.

Karıncalar:

Dünyada görebileceğiniz en çalışkan hayvanları. Bu hayvanlar kadar çalışkan, disiplinli, ekip çalışmasını iyi şekilde sergileyen bir hayvan türü yoktur diye düşünüyorum. Çünkü mükemmel yaratılmışlar ve mükemmel şekilde çalışkan hayvanlar. Fakat bu hayvanların ortalama ömürleri 3 haftadır.

Mavi Sinekler:

Bu sinek türleri dünyanın en kısa ömürlü hayvanlarıdır. Ortalama olarak 1-2 saat yaşarlar ve en kısa ömürlü hayvanlardır.

En uzun yaşayan hayvan ise bugünkü tespitlere göre bir istiridye çeşiti olan deniz tarağıdır. 220 senelik ömrünü su altında kuma gömülü olarak yaşayan bu hayvanın bir çoğu maalesef ömürlerini tam olarak yaşayamadan insanlar tarafından toplanmakta ve gıda olarak da tüketilmektedir.

En uzun yaşayan kara hayvanı ise bir Marion Kaplumbağası olup 1918 yılında Mauritius adasında ölü olarak bulunmuştur. Seyşel adalarından 1766 yılında yakalanarak adaya ergin olarak getirilen bu hayvan 152 yıl sonra ölmüştür.

KAYNAK: Haber Yurdum 

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Murat Taha Yaymak 2 yıl önce

Çok güzel açıklamalar, okulda işime yaradı . Beğendim. ♥♥♥

Ekrem Pakdemirli hayatını kaybetti
Eski başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, Manisa'da tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında hayatını...

Haberi Oku