Yaşam:
Bediüzzaman'ın talebesi Abdülkadir Badıllı vefat etti

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sosyal medya hesabından başsağlığı mesajı yayımladı. Kurtulmuş, "Bediüzzaman'ın talebelerinden muhterem Abdülkadir Badıllı'ya Allah'tan rahmet, sevenlerine ve ailesine sabırlar dilerim." dedi.

Abdülkadir Badıllı kimdir?

1936 yılında Şanlıurfa'ya bağlı Akziyaret nahyesinin Şeyhzeliha köyünde dünya gelmiştir. Babası Abdurrahman annesi Havva'dır.1953 yılında Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini iki üç kere ziyaret etmiş ve Said Nursi kendisini talebeliğe kabul etmiştir. 1953'ten bügüne kadar risale-i nur hizmetinde hayatını devam etmiştir. Harran Üniversitesi tarafından kendisine fahri doktora ünvanı verilmiştir.

Badıllı, Arapça, Farsça, Osmanlıca ve Kürtçe'yi biliyordu. Sait Nursi'ye ait bir çok eşya ve bu arada Mevlana Halid-i Bağdadi hazretlerinin meşhur cübbesi Badıllı'da bulunuyordu.

BAŞLICA ESERLERİ

Üç ciltlik Mufassal Tarihçe,Risale-i Nurun Kudsi Kaynakları, İşarat-ül İcaz tercümesi, Mesnevi-yi Nuriye tercümesi, Bediüzzaman Ve Din Tılsımları, İslam kardeşligi içinde Türk-ilişkileri, Güneş üflemekle sönmez, son olarak Risale-i Nurda cuma hutbeleri adında bir çalışması vardı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
SAİD AYDOĞAN 5 yıl önce

iman ve kur'an hi̇zmeti̇ni̇n i̇hlasli hadi̇mi̇ abdülkadi̇r badıllı abiye allah'dan rahmet ailesine ve nur talebelerine başsağlığı diliyorum.

Ekrem Pakdemirli hayatını kaybetti
Eski başbakan yardımcılarından Ekrem Pakdemirli, Manisa'da tedavi gördüğü hastanede 76 yaşında hayatını...

Haberi Oku