Teknoloji:
İnternet için уeni düzenleme

Vatan’dan Murat Çelik’e konuşan Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan, iki aşamalı bir teklif üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bunlardan biri ceza düzenlemesi, diğeri ise başbakanlık ve bakanlıkların talepleriyle mahkeme kararı olmadan 24 saatliğine erişimin engellemesi.

Elvan, hükümetin üzerinde çalıştığı düzenlemeyi şöyle anlattı:“Başbakanlık ya da ilgili bakanlık ‘Bu kamu düzeni ve milli güvenliği ilgilendiren bir husustur’ diyerek durumu TİB’e bildirilecek. TİB de geçici olarak erişimi engelleyecek. Bu noktada 24 saat içerisinde mahkemeye başvurma zorunluluğu getirilecek. Ve TİB de, böyle bir durumda, erişimi engelledikten sonra hemen, 24 saat içerisinde mahkemeye başvuracak.”

Bakan Elvan, AYM’nin iptal gerekçesinin herhangi bir hususun milli güvenliği tehdit edip etmeyeceği konusunda karar vermeye yetkili mercinin TİB olmadığı’na dayandığını, o yüzden de yeni tasarıyla ‘ulusal güvenlik’te yetkili kurum hangisi ise onun üzerinden hareket edeceklerini söyledi.

Elvan, taslaklarında ceza hususunun nasıl şekillendiğini ise şöyle anlattı: “İlki dün (önceki gün) açıkladığım ceza düzenlemesi. Yani internet ortamında, erişimin engellenmesi ya da içeriğin çıkartılması yönündeki mahkeme kararlarını uygulamayan şirketlere 500 bin TL’ye kadar para cezası verilebilmesi konusu.”

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

4G ihalesi 26 Ağustos’a ertelendi
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), 26 Mayıs'ta yapılacağı duyurulan kamuoyunda 4G olarak bilinen...

Haberi Oku