\\\\"\\\\"
Politika:
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet’te fişleme iddialarına ilişkin, “Böyle bir tasnifin yapılması hukuk devletine aykırıdır, demokrasiyle bağdaşmaz, Böyle bir fişleme yoktur. Fişlemeyi itiraf etti diye yazanlar yalan yazmaktadırlar” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah Bin Eid Al-Suraisry ile 11. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) protokolünü imzaladı. İmza töreninden sonra Bozdağ gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin “Dün Diyanet’in Bütçe görüşmeleri sırasında hem Alevilerler hem Şafiler var. Bunların olduğunu biliyoruz yönünde açıklamalarınız oldu. Muhalefet milletvekilleri de o zaman fişleme mi yapılıyor şeklinde iddia gündeme getirdiler. Nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusu üzerine Bozdağ, “Türkiye’de maalesef muhalefetin yaklaşımı çok farklı ama basının yaklaşımı da ayrı bir farklı. Muhalefet partileri soru önergeleriyle ve verdikleri yazılı ve sözlü soru önergeleriyle sürekli şunu soruyorlar; ‘Diyanette Alevi çalışan var mı, varsa sayısı kaçtır? Şafi çalışan var mı, varsa sayısı kaçtır?’ diye sürekli sorular soruluyor. Bizim bunlara verdiğimiz cevaplarda şudur. Diyanet İşleri Başkanlığında çalışanlar dillerine renklerine cinsiyetlerine etnik, kökenlerine göre tasnif edilmemektedir. Böyle bir tasnifin yapılması hukuk devletine aykırıdır, demokrasiyle bağdaşmaz. Böyle bir tasnifi yapmak Diyanet’in çalışanlarını fişleme anlamına gelir ki buda kabul edilemez bir durumdur. Diyanet’te çalışanlar hangi renkten, dilden, inançtan olursa olsun liyakat esaslı yapılacak sınavlarda başarılı olma koşuluyla işe alınmaktadır. Dün plan bütçe komisyonunda da gerek CHP’li gerek BDP’li üyeler bu konuda ayrı ayrı sorular sordular. Ben her defasında kendilerine böyle bir tasnif olmadığını, böyle bir tasnifi yapmanın hukuk devletine demokrasiyle bağdaşmayacağını defalarca ifade ettim. Bugün gazeteler bakıyoruz Sayın Bakan fişlemeyi itiraf etti diye bir haber çıkıyor. Böyle bir fişleme yoktur. Fişlemeyi itiraf etti diye yazanlar yalan yazmaktadırlar” cevabını verdi.

MARMARAY AÇILIŞI

Marmaray’da Diyanet İşleri Bakanı’nın dua etmesine dair eleştirilere ise Bozdağ, “Diyanet İşleri Başkanına dönük dün epey bir haksız eleştiriler yapıldı. Diyanet İşleri Başkanı ilmiyle, irfanıyla, ahlakıyla ortaya koyduğu eserleriyle milletimizin beğenisini ve takdirini kazanmış başkanlarımızdan bir tanesidir. Yapılan bir anketlerde yüzde 92 gibi büyük bir rakamla memnuniyet söz konusudur. Tüm bunlar gösteriyor ki başkan vazifesini başarıyla yürütmektedir ama zaman zaman başkanın duaları veya açıklamaları muhalefet tarafından eleştiri konusu yapılmaktadır. Diyanet İşleri Başkanı dua etmeyecek mi? Şimdi CHP bunu söylüyor, MHP bunu söylüyor, BDP bunu söylüyor. Ben buradan milletimize bir kez daha bunu ilan ediyorum ve muhalefeti buradan şikayet ediyorum. Diyanet İşleri Başkanı’nın Marmaray açılışında duasından rahatsız olan bir muhalefet var. Diyanet İşleri Başkanı elbette dua eder. İlin müftüsü dua edebiliyor, imamlar dua edebiliyor, ilçenin müftüsü dua edebiliyor da bütün bunların üzerinde bulunan Diyanet İşleri Başkanı niye dua etmesin, onun duası neden yadırgansın. Marmaray’ın açılışı tarihi bir olaydır. 153 yıllık bir proje hayata geçiriliyor. Böyle bir projenin hayata geçirilmesinde Diyanet İşleri Başkanı’nın dua etmesini yadırgayan bir muhalefeti benim kabul etmem anlamam doğru görmem mümkün değildir. Elbette Diyanet İşleri Başkanı dua edecektir. Onun vazifesidir. Sadece Marmaray’da değil, bulunduğu her yerde dua edebilir, namaz kıldırabilir çünkü bu anayasa ve yasalar çerçevesinde verilmiş bir görevdir. Garip olan şu ki muhalefet partileri Diyanet İşleri Başkanı’nın duasından rahatsız oluyorlar işin doğrusu bende bundan rahatsız oluyorum” değerlendirmesini yaptı.

TUTUKLU VEKİLLER

Tutuklu vekillerle ilgili yasal düzenlemeler yapılacağına ilişkin Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in açıkladığı formüle ilişkin soruyu ise Bozdağ, şöyle cevapladı:

“Anayasa Uzlaşma Komisyonu şuanda çalışmalarını sürdürüyor. Meclis Başkanımızda bu komisyonun başkanı. Sayın Başbakanımız daha önce zannedersem 48 maddenin üzerinde mutabakatın sağlandığı dönemde 4 siyasi partinin üzerinde uzlaştığı anayasa maddelerini gelin birlikte yasalaştıralım diye bir önerisi olmuştur. O zaman MHP Grup Başkanvekili önce evet daha sonra hayır demişti ve bu proje partilerin karşı çıkmasıyla hayata geçmedi. Daha sonra Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, partilerin üzerinde uzlaştığı madde sayısının 60’a ulaştığı noktada gelin uzlaşılan bu 60 maddeyi yasalaştıralım diye bir önerisi olmuştu. Bunun üzerine Sayın Başbakanımızda bu konuda biz 60 maddenin de yasalaştırılmasına da varız dedi. Grup Başkanvekillerimizi CHP grubuna gönderdik. Onlarda bunu parti de istişare edeceğini söylediler. Esasında bizim önerimiz üzerine istişare etmelerine mahal yoktu. Sayın Kılıçdaroğlu’nun önerisini biz kabul ettik. CHP bunu partinin gerekli organlarda görüşeceğini ifade ederek, oradan görüş aldıktan sonra kanaatlerini açıklayacağını söylediler. Şuana kadar bir açıklama yapılmadı. Şuanda önümüzde 60 maddelik bir uzlaşma konusu var eğer bunun üzerinden gidersek, bu 60 maddeyi yasalaştırma imkanı buluruz. Diğer konular uzlaşılan konular arasında değil. Dokunulmazlık maddesi bu 60 madde içerisinde yok. Bizim sözümüz bu 60 maddeyle ilgilidir.”
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Erdoğan'a, Naci Bostancı vekalet edecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke dışına yapacağı ziyaret nedeniyle Cumhurbaşkanı makamına...

Haberi Oku