Köşe yazım; " 7 Haziran’da gerçekleşecek olan genel seçimler için Seçim listelerinin açıklandığı ve mebus adaylarının hizmet yarışında yarıştıkları Şırnak açısından da bir tarihi günlere şahit olduk.

 Gerek Akp gerekse HDP adına aday adaylarının sayısının 110’nu geçmesini toplumda yaşanan bir pozitif özgüvene bağlıyorum, er ne kadar birileri bunların amaçları rant deseler de, ben olayın diğer boyotundayım, elbette amaçları rant olanda mutlaka vardır, ancak meseleyi genelleştirmek yanıştır….!

Tabiî ki seçilen ancak 4 kişi olacağını onlarda biliyorlardı, ancak bu demokrasi yarışında bende varım demekte bir cesaret olarak onların hanesine geçti…! Artık aday olmak ta bir yerde toplumda önemli bir zincirin kırılmasına vesile oldu….

Çünkü birilerinin tekelinde olan siyaset mercisi ve de demokrasi açısında da yep yeni bir açılım oldu. Yine Aday adaylarının çoğunun çok genç olması da beni şahsen mutlu etmiştir…! Bu anlaşıldı k, yeni süreçte artık siyaset sahnesinde gençleri taze beyinleri sıklıkla göreceğiz… Özellikle aday adayı olan genç arkadaşlarımı özel olarak bu cesaretlerinden dolayı tebrik etmek istiyorum…

Önümüzdeki aylarda Türkiye genelinde yapılacak seçimler, Türkiye’nin her anlamda “sosyal, siyasi, ekonomik eğitim vs” etkileyecek boyutları olacağı su getirmez bir gerçek, gerek, Kürt Sorunu, gerek barış sürecinin işlevi gerekse ülkenin kanayan bir yarası olan darbe anayasasının değişimi ve başkan seçimi gibi bir çok önemli katmanları etkiyeceği kesin gözü ile bakılıyorken, yine HDP’nin ilk kez parti olarak seçime girmesi de bu seçimlere damgasını vurdu diyebiliriz.

 Yine HDP’nin seçim barajına takılıp takılmayacağı da ne çok tartışılan ve önümüzdeki sürece de en çok damgasını vuracağı da öngörülmekte.
İşin daha garib tarafı, HDP, seçim barajını aşsa da aşmasa da yine Türkiye’nin gündemine oturacağıdır. Ve HDP her koşulda şekillen meclis aritmetiğini de bütün partilerin hesaplarını da alt üst edecektir.
 Aşarsa ki, bütün araştırma şirketlerinin öngördüğü HDP’nin seçim barajına takılmayacağıdır.
 Ki yine, HDP barajı aşmadığı taktirde, yine barış süreci başta olmak üzere ülkeyi ve özelde bölgeyi ilgilendiren sorunların baş göstereceği bilinmekte. Dolayı sı ile HDP’nin mecliste olması her şekilde şart diye düşünüyorum…
Yine, 268 kadın aday göstererek Türkiye'de bir ilke imza atan HDP'yi kutluyorum.. Sanırım bu seçimin en renki partisi HDP olacak gibi...

 7 Haziran 2015 günü yapılacak Seçimler ve seçim yarışı ile ilgili daha yazılacak çok şey var, önümüzdeki süreçte daha çok seçim ve süreci yazacağımız (nasipse)çok şeyler olacaktır.
 Kendi adıma aday adaylığı sürecinde hizmet yarışında efor sarfeden bütün seçilmeyen arkadaşlarıma gösterdikleri hoş görü ve gayret adına teşekkür ederim.

Şırnak için seçilen adaylara başarılar diliyorum.
 Seçilmeyen Aday arkadaşlarında, partilerine küsmeleri, darılmaları trip yapmaları da yakışı bir durum elbette olamaz.
İllaki bizim aşiretten, yada bizim ilçeden, yada bizim köyden, veyahut bizim bu kadar oyumuz var neden biz yokuz gibi gereksiz polemikler sadece size ve partinize zarar verir. Artık bu tür söylemleri de bertaraf edip hizmet yarışında seçilen arkadaşlarla birlikte hareket edilmesi siz ve partinizin hayrına olur, yine bu davranışınız sizin, aşiretinizin (!), halkınızın yada toplumumuzun-samimiyetinizin de bir sınavı diye düşünüyorum..
 Tekrardan kavgasız, gürültüsüz, tamamen demokrasinin ve düşünce özgürlüğünün hakim olduğu bir seçim yarışı dileği ile….
Seçilen bütün aday arkadaşlarıma başarılar diliyorum….

Not; Tepkiler üzerine yazımı kısa tuttum

 Sevgi ve barışla….

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×