Otomobil:
Otomobillerin lizinqlə satışı da yasaklandı - Markaların isimleri

Azerbaycan'ın en büyük otomobil dilerlərindən olan " Auto Azerbaijan " otomobillerin lizinqlə satışını durdurduğunu duyurdu .

Bu konuda şirketin sunduğu otomobillerin lizinqlə satışını gerçekleştiren " Kafkasya kiralama " şirketinden bilgi yayıldı.

Haberde , " Auto Azerbaijan " Azerbaycan'da en çok popüler olan markalardan " Hyundai " arabalarının yanı sıra " Jeep " , " Dodge " , " Chrysler " , " Peugeot " ve " Geely " arabalarının lizinqlə satışını hayata keçirməyəcək . Şirket yönetimi kiralama şartlarına yeniden bakmak niyetinde .

Muhtemeldir ki , ülkenin en büyük otomobil dilerlərindən birinin bu kararı Vergiler Bakanlığı'nın talimatı ile bağlıdır. Bundan önce Vergiler Bakanlığı kiralama şirketlerine kendi işlemlerinde sadece vergiödəyicisi gibi kayıtlı ve kalay e sahip olan , kendi gelirleri konusunda bildiri sunabilir girişimcilere öncelik vermeli olduğu konusunda tavsiye gönderip .

Beklenen , " Auto Azerbaijan " ın ardından diğer otomobil bayileri de lizinqlə otomobil satışını durduracaklardır .

Belirtelim ki , Azerbaycan'da son zamana kadar otomobillerin lizinqlə satışı popüler değildi ve nüfus esasen taksitle otomobil almaya tercih ediyordu . Fakat ülkede ödenmeyen kredilerin hacminin sürekli artmasından rahatsız olan Merkez Bankası ticari bankalarının nüfusa tüketim kredileri verilmesini kısıtlayan karar verdi .

Bu karara göre , ticari bankalar sadece aylık gelirleri konusunda rapor sunan müşterilere tüketim kredileri dahil otomobil kredileri verebilir . Aynı zamanda otomobil kredilerinin hacmi otomobilin değerinin yüzde 20'sinden fazla olamaz .

Bu kuralın uygulamasından sonra ülkeye otomobillerin ithalatı ve satışı keskin düştü . Aynı zamanda otomobil satışı salonları keskin müşteri kıtlığı ile karşı karşıya . Durumdan çıkmak için otomobil satışı satıcıları ve salonları lizinqlə satışa geçmişlerdi .

Ancak şimdi kiralama de aslında yasak edilir . Lizinqə otomobili ancak o kişiler alabilir ki , yasal girişimcilik faaliyeti olsun ve gelirleri hakkında bildiri sunulan edebilsin. Böylece , ülkede otomobil , özellikle de yeni otomobil almak artık herkesin işi değil ...

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sürücüler 4 yayayı vurup kaçtı: 1 ölü,...
İşletim arama önlemleri yapılır.

Haberi Oku