Ösym LYS ve YGS Tercih EK Yerleştirme Sonuçları Bilgileri ...

Ösym LYS ve YGS Tercih EK Yerleştirme Sonuçları Bilgileri ...

Ösym tarafından lys tercih işlemleri bugün sona erdi. Lys tercih işlemleri uzatılacak mı? Merak Konusu Ösym tarafınan yapılan resmi bir açıklama yapılması. Lys tercih işlemleri ile ilgili bilgiler online sitemizden öğrenebilirsiniz.

Ösym LYS ve YGS Tercih EK Yerleştirme Sonuçları Bilgileri ...

Ösym tarafından lys tercih işlemleri bugün sona eriyor. Lys tercih işlemleri uzatılacak mı? Merak Konusu Ösym tarafınan yapılan resmi bir açıklama yok Lys tercih işlemleri ile ilgili bilgiler online sitemizden öğrenebilirsiniz.

LYS 2013 sonuçları açıklandı. LYS sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencileri tercih heyecanı sardı. Peki LYS 2013 tercih tarihleri ne zaman başlıyor. LYS sonuçları açıklandı. LYS tercih işlemleri bekleyi başladı.

ÖSYM, adaylara ön bilgi vermek amacıyla üniversite tercih kılavuzunu internet sitesinde yayınladı.

2013 ÖSYS Yerleştirme Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

LYS puanlarının ve yerleştirme sonuçlarının açıklanması konusunda bir tarih vermeyen ÖSYM"nin yayınladığı kılavuza göre, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar

ÖSYM, 15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda tamamlanan Lisans Yerleştirme Sınavarı"nın (LYS) ardından 2013-ÖSYS tercih kılavuzunu da yayınladı. Adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayınlandığı belirtilen kılavuza göre, üniversite tercihleri 15-25 Temmuz arasında alınacak. Adaylar, tercih hizmet ücreti olarak 3 TL ödeyecek. İnternet üzerinden yapılacak işlemler için 2 TL ödenerek yeni şifre bedeli ödeyecekler. LYS puanlarının açıklanacağı tarihin belirtilmediği kılavuza göre, 2013-YGS"ye girip 140 veya daha fazla puan alanlar tercih yapabilecek. Ancak tercih formunu doldurmadan önce, 15-25 Temmuz arasında ÖSYM"nin internet sitesinde yayımlanacak olan tercih kılavuzunu dikkatlice incelemeleri gerekiyor. Tercih başvruları hem başvuru merkezleri hem de internet üzerinden yapılabilecek. Tercih yapabilmek için ilgili YGS ve LYS türlerinden belirtilen baraj puanının aşılması gerekiyor. Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını, açık öğretim ön lisans programlarını ve özel yetenek gerektiren lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puan türünde en az 140 almak gerekiyor. 

Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS ve LYS puan türünde en az 180 almak gerekiyor. Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ise ilgili LYS puan türünde en az 180 puan alma şartı bulunuyor.   Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra yeni üniversiteliler 2-6 Eylül tarihleri arasında kazandıkları üniversite ve bölüme kayıt yaptırabilecekler.   Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM"ye bildirilecek.

Yükseköğretim programlarının 2013-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak.   Adaylar yükseköğretim programlarına nasıl yerleştirilecek?   2013-YGS"ye ve LYS"lere giren adaylar, 2013-2014 öğretim yılı için lisans ve ön lisans programlarına YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları, okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecekler.

 Sınavsız geçiş hakkı bulunanların yerleştirilmesi yapıldıktan sonra programların boş kalan kontenjanlarına genel lise mezunları ile kendi alanları dışındaki programları tercih etmiş olan meslek lisesi mezunlarının yerleştirilmeleri yapılacak. Bu yerleştirmelerde adayların yükseköğretim programının puan türündeki yerleştirme puanları göz önünde tutulacak. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarına sınavsız olarak okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecekler. 

 Yerleştirme puanları hesaplanırken tüm adayların OBP"leri 0,12 katsayısıyla çarpılacak. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların OBP"leri, alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına eklenecek.

OBP"lerin yerleştirme puanlarına katkısı, adayların bir önceki yılda bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olup olmamalarına göre farklı olacak. 2012-YGS/LYS sonucuna göre, kontenjansız açıköğretim programları hariç bir yükseköğretim programına merkezi yerleştirmeyle (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazanmış adaylar, kayıt yaptırmamış veya kayıtlarını sildirmiş olsalar bile, 2013-YGS/LYS"lere girdikleri takdirde OBP"leri 0,06 ve kendi alanında ek puanlı bir programa yerleştirilirken ayrıca 0,03 katsayısıyla çarpılacak.

2012-ÖSYS"de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2013-ÖSYS"de OBP"lerine uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Ayrıca;Geçtiğimiz hafta sonu son bulan ve üniversiteye giriş için son sınav olan Lisans Yerleştirme Sınavları"nın (LYS) bitiminin hemen ardından ÖSYM resmi internet sayfasından 2013 yılı üniversite tercih kılavuzlarını yayımladı.   Ösym"nin yayımladığı 2013 üniversite tercih kılavuzu 2 temmuz tarihine kadar yayımlanacak.   Sınava giren üniversite adayları sınav sonuçları açıklandıktan  sonra 15-25 temmuz tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapıp ÖSYM"ye gönderecekler.

Haber Yurdum -   [107545]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde haberyurdum.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na mektup cevabı: Başbakansan gereğini yapKılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'naCumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğluna yazdığı Bank Asya ve diğer bankaların
  • Diyarbakır'da Kürtçe okula operasyon; çok sayıda gözaltı yapıldıDiyarbakır'da Kürtçe okulaDiyarbakırda önceki gün Kürtçe eğitime başlayan ve ikinci kez mührü sökülen okulda nöbet tutanlar gözaltına alındı. Olaylar
  • Konya'ya kar yağdıKonya'ya kar yağdıKonya'ya bu yılın ilk karı yağdı. Konya- Beyşehir Karayolu arasındaki Belenbaşı mevkinde yağan kar trafik akışını olumsuz
  • Asansör boşluğuna düşen genç doktor hayatını kaybettiAsansör boşluğuna düşen gençVan'da kiralık ev baktığı apartmanın asansöründe mahsur kalan Dr. Serdar Yiğit, kurtarıldığı sırada asansör boşluğuna düşerek
  • Fethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'i gazete ilanıyla kınadıFethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'iFethullah Gülen Hocaefendi, ABD'nin önde gelen bazı gazetelerine verdiği ilanla IŞİD terörünü kınadı. IŞİD Zulmü En Ağır

Son Eklenenler