ÖSYM - LYS tercih sonuçları 2013 | sonuc.osym.gov.tr

ÖSYM - LYS tercih sonuçları 2013 | sonuc.osym.gov.tr

LYS Tercih Sonuçları 2013 ÖSYM - LYS sonucu osym.gov.tr de yayınlandı. LYS Tercih Kılavuzu 2013 ÖSYM - LYS Tercih Yerleştirme sonuçları, LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Adaylar LYS yerleştirme sonuçlarını LYS tercih sonuçlarını sitemizde öğrenebilirler..

ÖSYM - LYS tercih sonuçları 2013 | sonuc.osym.gov.tr

LYS Tercih Sonuçları 2013 ÖSYM - LYS sonucu osym.gov.tr de yayınlandı. LYS Tercih Kılavuzu 2013 ÖSYM - LYS Tercih Yerleştirme sonuçları, LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Adaylar LYS yerleştirme sonuçlarını LYS tercih sonuçlarını sitemizde öğrenebilirler..

2013 LYS tercih işlemlerini tamamlayan adaylar Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla LYS yerleştirilmelerinde yerleştirilemeyen adaylar 2013 LYS ek yerleştirmeleri ile şanslarını tekrardan denemek istiyor. LYS Ek kontenjanlar ne zaman?

2013 ÖSYS Yerleştirme Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

2013 LYS Ek Tercih işlemleri Ne zaman?
 
LYS yerleştirilmelerinde yerleştirelemeyen adaylar için ek bir yerleştirme yapılacaktır fakat ÖSYM ek tercih işlemleri için herhangi bir açıklamada bulunmadı geçen yıla göre kıyaslarsak ek yerleştirmeler 27 Eylül'de yapılmaya başlandı.Bu yılda tahmini olarak Eylül ayının son haftası yapılacaktır.
 
2013 LYS Yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz 2013 tarihinde saat 23:45"ten itibaren ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.trİnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

BASIN DUYURUSU
(25 Temmuz 2013)

2013-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarının Açıklanması

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 24 Mart 2013 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 15-16-22-23 Haziran 2013 tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezî yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları, 25 Temmuz 2013 tarihinde saat 23:45"ten itibaren ÖSYM'nin sonuc.osym.gov.trİnternet adresinden açıklanacaktır. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını yukarıda belirtilen İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

2013-ÖSYS merkezî yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 2-6 Eylül 2013 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekmektedir. Yerleşen tüm adaylara başarılı bir üniversite hayatı dileriz.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

Yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgiler ekte verilmiştir.

LYS Tercih Kılavuzu 2013 ÖSYM - LYS Tercih Robotu... LYS tercih kılavuzu ÖSYM tarafından yayınlandı. Adaylar LYS sonuçlarına göre LYS tercilerini yapabilek. LYS'de doğru tercih nasıl yapılmalıdır? LYS tercihleri üniversite adaylarının geleceğini belirlemede büyük önem taşıyor. LYS tercihleri 8-18 Temmuz arasında yapılacak. 2013 LYS tercih ılavuzuna habermolasi.com aracılığıylada ulaşabilirsiniz. LYS tercih kılavuzunu altta verdiğimiz linke tıklayarak PDF olarak indirebilirsiniz. İşte LYS tercih kılavuzu 2013 ile ilgili haberimizin detayları...
 
Lisans Yerleştirme Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından, öğrencilerin puanlarına göre üniversite tercihlerini hazırlama heyecanı başladı. Tercihler, 18 Temmuz 2013 tarihine kadar yapılabilecek. Üniversite adayları tercihlerini yaparken ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecekleri' 2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'ndan yararlanabilecek. Adayların tercih işlemlerine başlamadan önce bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okumaları gerekiyor.

Tercih işlemleri başvuru merkezlerinden veya TC Kimlik Numarası ve internet şifresiyle ÖSYM'nin adresinden bireysel yapılabilecek. Bu yöntemler dışında posta, fax, elektronik posta gibi yöntemlerle tercih bildiriminde bulunulmayacak. İnternet kullanımında deneyimi bulunmayan veya yanlış yapmaktan çekinen adayların, tercih bildirimini başvuru merkezi aracılığıyla yapmaları gerekiyor. Tercihlerini internet üzerinden bireysel olarak yapacak adayların sorumluluğu kendilerine ait olacak.
 
-' Puanım Yeterli Olmayabilir' Endişesine Kapılmayın
 
ÖSYM, adaylara tercihlerini yaparken kaydolmayı en çok istedikleri programı en üst tercihine, daha sonra istedikleri programı ikinci tercihine yazmaları ve bütün tercihlerini bu şekilde sıralamalarını öneriyor. Duruma göre yapabilecekleri 30 tercihin baştan birkaç tanesini'Puanım yeterli olmayabilir.'endişesine kapılmadan, sadece ilgilerini göz önüne alarak belirlemeleri gerekiyor.
 
Adayların kazansalar bile kaydolmayı istemedikleri bir programa tercih listelerinde yer vermemesi önemle vurgulanıyor. Ancak aday, ne olursa olsun bir yükseköğretim programına kaydolmak istiyorsa sonlardaki birkaç tercih sırasına, girebileceğini tahmin ettiği programları yazabilmeleri tavsiye ediliyor. ÖSYM, adaylara tercih bildirim işlemini gerçekleştirmeden önce şu soruları cevaplayarak tercihlerini kontrol etme uyarısında bulundu:
 
' Listenizdeki programların bu kılavuzda'bakınız'olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün
 
koşullarını karşılıyor musunuz? Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı? Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız,'Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.'demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?' Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde' adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek.
 
-Kimler Tercihte Bulunabilecek?
 
Meslek yüksek okulu ön lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puan türünde en az 140 puan; açık öğretim ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için YGS puan türünde en az 140 puan; özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için YGS puan türünde en az 140 puan; yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS/LYS puan türünde en az 180 puan ve yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili LYS puan türünde en az 180 puan almış olmak şartı aranacak.
 
YGS/LYS'lerde başarılı olan okul birincileri, genel kontenjan ve okul birincileri kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirmeyle yerleştirme puanlarının elverdiği en üst tercihlerine yerleştirilecek. Engelli adaylar ise üniversite tercihinde bulunurken engellerini dikkate almaları ve üniversitelerin engellilerle ilgili birimlerinden yükseköğretim programları konusunda bilgi almaları yararlarına olacak.
 
-Puan, Tercih ve Kontenjanlar Dikkate Alınacak
 
2013-YGS'ye ve LYS'lere giren adaylar, ön lisans ve lisans programlarına YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları; okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri; yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecek. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan adaylar ise kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarına sınavsız olarak; okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler, Ortaöğretim Başarı Puanı,yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecek.
 
Yerleştirme işlemlerinde bu kılavuz ile 2013-ÖSYS Kılavuzunda yer alan kurallar geçerli olacak.

Haber Yurdum -   [107574]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde haberyurdum.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na mektup cevabı: Başbakansan gereğini yapKılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'naCumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğluna yazdığı Bank Asya ve diğer bankaların
  • Diyarbakır'da Kürtçe okula operasyon; çok sayıda gözaltı yapıldıDiyarbakır'da Kürtçe okulaDiyarbakırda önceki gün Kürtçe eğitime başlayan ve ikinci kez mührü sökülen okulda nöbet tutanlar gözaltına alındı. Olaylar
  • Konya'ya kar yağdıKonya'ya kar yağdıKonya'ya bu yılın ilk karı yağdı. Konya- Beyşehir Karayolu arasındaki Belenbaşı mevkinde yağan kar trafik akışını olumsuz
  • Asansör boşluğuna düşen genç doktor hayatını kaybettiAsansör boşluğuna düşen gençVan'da kiralık ev baktığı apartmanın asansöründe mahsur kalan Dr. Serdar Yiğit, kurtarıldığı sırada asansör boşluğuna düşerek
  • Fethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'i gazete ilanıyla kınadıFethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'iFethullah Gülen Hocaefendi, ABD'nin önde gelen bazı gazetelerine verdiği ilanla IŞİD terörünü kınadı. IŞİD Zulmü En Ağır

Son Eklenenler