Kültür Sanat:
24 Kasım Hazır Öğretmenler Günü Mesajları ve Güzel Sözler

24 Kasım öğretmenler günü ülkemizde büyük bir seviç ve özveriyle kutlanmaktadır. Peki Neden 24 Kasım tarihinde öğretmen günü kutlarız?

Öğretmenler gününde öğrencileri öğretmenlerine hediye alıp kutlarlar. Peki ne zamandan beri öğretmenler günü kutlanıyor ve neden kutlanıyor.

İşte En güzel öğretmenler günü mesajları kutlama smsleri, öğretmenler günü kısa mesajlar, öğretmenler günü güzel sözler, öğretmenler günü ile ilgili kompozisyon yazı ve en güzel öğretmenler günü şiirleri..

En Güzel Öğretmenler Günü Şiirleri İçin Tıklayın!

En Güzel Öğretmenler Günü Mesajları İçin Tıklayın!

Öğretmenler Günü İle İlgi Özlü Sözler İçin Tıklayın!

Öğretmenler Günü Nedir?

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama gündür.

Öğretmenler Günü Tarihçesi

Pek çok ülkede 1994"ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris"te gerçekleşen “Öğretmenlerin Statüsü Hükumetler arası Özel Konferansı”"nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”"ni oy birliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür.

a_14112013

Türkiye'de Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü Neden 24 Kasımda Kutlanır. Öğretmenler gününün 24 Kasımda kutlanmasının nedeni nedir?
 
Yeni Türk Devleti"nin önemli sorunlarından biri de eğitim konusuydu. Okuyup yazmayı kolaylaştırmak ve yaymak, çağdaş öğretim ve eğitimin gerçekleşmesini sağlamak gerekiyordu. Bunun içinde yeni bir alfabe arayışına girilmişti. Maarif Vekaleti (Milli Eğitim Bakanlığı) 1927"de Mustafa Kemal"in emriyle, alfabe sorununa ilişkin araştırma yapmaya başladı. Önce yüksek okullarda fizik, kimya, matematik derslerinde Latin işaretleri kullanımı başladı. Aynı yıl posta pullarında da Latin harfleri kullanıldı.
 
9 Ağustos 1928 günü İstanbul"da, Sarayburnu Parkı"ndaki bir halk toplantısında Harf İnkılabı"nı müjdeleyen Mustafa Kemal, yeni yazının da özelliklerini açıkladı. Türk halkı bu yeniliğe hızlı bir şekilde uyum sağladı. İmzalar değişti, dilekçeler ve mektuplar bu yeni harflerle yazıldı. Yeni harflerin millete öğretilmesi amacıyla birçok yerde kurslar açıldı. Atatürk, yeni harfleri halka kendisi öğretmek için yurt seyahatine çıktı. İlk dersini Tekirdağ"da verdi.
 
1 Kasım 1928"de TBMM"nin kabul ettiği Türk Harfleri Hakkındaki Kanun ile Harf İnkılabı başladı. Kanunun çıkarılmasının ardından açılan Millet Mektepleri ile Türk tarihinde ilk defa bir okuma yazma seferberliği başlatıldı. 24 Kasım 1928 tarihli Millet Mektepleri Talimatnamesi gereğince Mustafa Kemal, Millet Mektepleri"nin Başöğretmeni ünvanını aldı. Bu tarihin yıldönümü 24 Kasım 1981 tarihinden itibaren her yıl “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

d_14112013

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Sözler:

Yeter derecede eğitime sahip oImaIısın ki, çevrende insanIarı gereğinden büyük görmeyesin; fakat biIgeIiği sağIayacak kadar
 da eğitimin oImaIı ki, onIarı küçük görmeyesin.(M.L. BOREN)
 
HeykeItıraş mermere ne ise; öğretmen de çocuğa odur.(Addison)
 

dd_14112013

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Mesajlar:

Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.
 
* 7 ayrı ülkeden 77 çeşit arı gelse 777 çiçeğe konsa hiçbiri sizin kadar olmaz öğretmenim.
 
Bir Ulusun Çağdaş Ülkeler Düzeyine Erişebilmesi; Egitim Ve Öğretimin Kaliteli Ve Bilimsel Yöntemlerle Yürütülmesi ile Ancak Mümkün Olabilir. Öğretmenler Günün Kutlu Olsun..

images_14112013

Öğretmenler Günü Şiirleri

Öğretmenler Günü

Bir gün sizleri anlatmaya yetmez,
Sizin sevginiz asırlarca geçmez,
Hayatım sayfa sayfa eseriniz,
Nasıl unuturuz anıları biz.

Öğretmenim gününüz kutlu olsun,
Öğrendikçe bu millet mutlu olsun,
Defter, kitap, kalemler neye yarar,
Siz olmazsanız yetişmez dimağlar.

......

Öğretmenim
 
Güler yüzlü öğretmenim,
Bir tanesin, canım benim.
Masallarla bilmeceler,
Anlatırsın neler neler...

Kalemimi tutamazken
Kitabımı açamazken
Bir de baktım yazıyorum,
Sular gibi okuyorum.

Çalışıp iyi olmayı,
Koşup el ele vermeyi,
Bu güzel yurdu sevmeyi
Sen öğrettin öğretmenim.

Tüm öğretmenlerimizin değerli günü kutlar görevlerinde başarılar dileriz...

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Şarkıcı Ciguli hayatını kaybetti
'Binnaz' şarkısıyla tanınan Ciguli'nin dün akşam Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da tedavi görmekte olduğu...

Haberi Oku