Korucuların Yeni Görevi Ne Olacak? - Koruculuk Sistemi Kalkacak mı ?

Korucuların Yeni Görevi Ne Olacak? - Koruculuk Sistemi Kalkacak mı ?

Çözüm süreci devam ederken, 29 yıllık koruculuk sistemi de sona eriyor.Peki korucular ne iş yapacak? Çözüm sürecinden sonra korucuların yeni görevi ne olacak?İşte ayrıntılar..

Korucuların Yeni Görevi Ne Olacak? - Koruculuk Sistemi Kalkacak mı ?

Türkiye genelinde 66 bin korucunun statüsü 'güvenlik görevlisine' dönüştürülecek. Bir bölümü bölgede yatırım yapacak şirketlere kaydırılacak.

Silahsız siyaset için yürütülen süreçte, 29 yıllık koruculuk sistemi de tarih oluyor. Korucuların önemli bir bölümünün statüsü özel güvenlik görevlisine dönüştürülecek ve korucular artık yatırımları koruyacak. Görevdeki 66 bin korucuyu mağdur etmeyecek şekilde sayı kademeli olarak azaltılacak, bir bölümü de bölgeye yatırım yapacak şirketlere de özel güvenlik personeli olarak kaydırılacak.

Sınıra sıfır noktasındaki köy korucularının nöbet tuttuğu kuleler de boşaltıldı. PKK'lıların önemli geçiş noktası Cudi, Kato başta olmak üzere taş kulelerde görev yapan korucular da köylerine çekildi.

İçişleri ve Çalışma Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü çalışma ile korucuların emeklilik ve diğer özlük haklarını koruyacak şekilde yeni görev tanımlaması yapılacak. İçişleri Bakanı Muammer Güler'in verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde 22 ilde toplam 65 bin 838 köy korucusu bulunuyor. Geçici köy korucusu sayısı ise 46 bin 495. Sayıları 19 bin 343 olan gönüllü köy korucuları önceden olduğu gibi köylerde istihdam edilmeye devam edecek. Korucuların kademeli olarak silahsızlandırılması planlanıyor. Bu kapsamda, köy korucuları yine maaşlı olarak yaşadıkları bölgede başka işlerde istihdam edilecek.

Koruculuk sisteminde AB raporlarında, bu sistemin terör örgütünde büyük eylemlere karışmamış militanların geri dönüşlerini engelleyen bir unsuru olduğu vurgusu yapılıyor. Yine aynı raporlarda, devletten maaş alan korucuların, özellikle hayvancılık ve tarım alanlarında maaşlı olarak görev yapabilecekleri ifade ediliyor.

Konumları yeniden düzenlenmeye çalışılan korucularla ilgili ilk kritik adım atıldı. Terörün yoğun yaşandığı bölgelerde 35 yaşını aşmamış kişilerden seçilen ve İlçe Jandarma Komando Birliklerinin emrinde faaliyet gösteren 'korucu karma özel harekât' birlikleri lağvedildi. Korucu karma timleri, ikamet ettikleri köy ve mezraların bağlı olduğu ilçedeki jandarma komando birlikleriyle sürekli operasyonel faaliyetlerde bulunuyordu.

Bu timler, arazi yapısını, mağara, sığınak ve örgüt mensuplarının olası üslenme noktalarını iyi bildikleri için jandarma özel harekât birliklerine öncülük ediyordu. Karma korucu timleri, tim sorumlusunun emir ve talimatları doğrultusunda yanlarında asker olmadan operasyon yapma yetkisine sahipti. Her türlü ağır silahı kullanma yeteneğine sahip bu timler, bölgeyi de iyi tanıdıkları için güvenlik güçleriyle yürütülen ortak operasyonlarda polis ve jandarma timlerine rehberlik ve öncülük ediyordu.

Sayıları yaklaşık 8 bin kişi olan bu grupların, bundan böyle geçici ve gönüllü köy koruculuğu sisteminde olduğu gibi sadece kendi köylerinin sınırları dâhilinde görev yapmalarına karar verildi.

Kaynak:Sabah

Haber Yurdum -   [11282]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde haberyurdum.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Gündem Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

  • Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na mektup cevabı: Başbakansan gereğini yapKılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'naCumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğluna yazdığı Bank Asya ve diğer bankaların
  • Diyarbakır'da Kürtçe okula operasyon; çok sayıda gözaltı yapıldıDiyarbakır'da Kürtçe okulaDiyarbakırda önceki gün Kürtçe eğitime başlayan ve ikinci kez mührü sökülen okulda nöbet tutanlar gözaltına alındı. Olaylar
  • Konya'ya kar yağdıKonya'ya kar yağdıKonya'ya bu yılın ilk karı yağdı. Konya- Beyşehir Karayolu arasındaki Belenbaşı mevkinde yağan kar trafik akışını olumsuz
  • Asansör boşluğuna düşen genç doktor hayatını kaybettiAsansör boşluğuna düşen gençVan'da kiralık ev baktığı apartmanın asansöründe mahsur kalan Dr. Serdar Yiğit, kurtarıldığı sırada asansör boşluğuna düşerek
  • Fethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'i gazete ilanıyla kınadıFethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'iFethullah Gülen Hocaefendi, ABD'nin önde gelen bazı gazetelerine verdiği ilanla IŞİD terörünü kınadı. IŞİD Zulmü En Ağır

Son Eklenenler