\\\\"\\\\"
Güncel:
Yeni sigara fiyatları - Yeni yıl sigara zammı ? 2014 Sigara fiyatları listesi ? - ÖTV Zammı 2014

Maliye Bakanlığı, sigara şirketlerinin "fiyat indirimi" oyununu bugün Resmi Gazete"de yayımlanan yeni vergi düzenlemesiyle bozdu. Sigara şirketleri pazardan daha fazla pay kapma yarışına girerek, Kasım ayında fiyatlarında "olağanüstü" indirimler yapmışlardı. 50 kuruş ile 2 lira arasında değişen miktarlarda yapılan indirimlerle en düşük sigara fiyatı 5 liraya kadar düşmüştü.
 
Sigara fiyatlarındaki bu indirim vergi gelirlerinde düşüşe neden olurken, şirketlerin bu hamlesine karşın Maliye Bakanlığı"nın ne yapacağı merak ediliyordu. Hürriyet"ten Aysel Alp"in haberine göre, Maliye Bakanlığı"nın önerisiyle bugünkü Resmi Gazete"de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, sigarada paket başına alınan maktu vergi miktarı, 4 kuruşluk zamla 9 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi. Asgari maktu vergi ise paket başına 3.22 liradan 3.75 liraya çıktı.
 
Sektör yetkilileri, bugünkü kararla birlikte sigaralar üzerindeki vergi yükünün artacağına dikkat çekerken, piyasada 6 liranın altında sigara kalmayacağını vurguladılar. Kasım ayında 6 ila 6.75 liradan satılan sigaraların fiyatının 5 ila 5.5 liraya indiğini anımsatan yetkililer, Maliye"nin bugünkü kararla bu indirimlerin önüne geçmiş olduğuna dikkat çektiler.
 
Bugünkü kararla, yüksek gruptaki sigaralarda da fiyatların yaklaşık 50 kuruş artacağını belirten yetkililer, “Paket başına alınan maktu vergideki 4 kuruşluk artışın fiyata yansıması 40 kuruş civarında oluyor ancak bayi payı ile birlikte bunun 50 kuruş olarak yansıması beklenir. Tabii üst grupta şirketler bu artışı kendileri üstlenmek isterse fiyatına yansıtmaz ya da daha az yansıtabilirler” dediler. Yeni artışla birlikte 10 liralık sigaranın fiyatının 10.5 liraya çıkması bekleniyor.

Türkiye yeni yıla Sigara ve ÖTV zamlarıyla uyandı…
 
Yeni yılda, çeşitli vergi, harç ve cezalar yüzde 3,93 oranında arttı. 1-3 yaş grubundaki motor silindir hacmi 1300 cm3"e kadar olan otomobillerin 517 lira olan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 537 liraya çıktı.
 
1301-1600 cm3 arasındaki otomobillerin vergisi 827"den 860 liraya yükseldi. Bir yıllık pasaport harcı 140,51, B sınıfı sürücü belgesi harcı 346,71 lira oldu. Hız sınırını yüzde 30"a kadar aşan sürücüler 172, yüzde 30"dan fazla aşan sürücüler 356 lira ceza ödeyecek. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 166 liradan 172"ye çıkacak. Emlak Vergisi"ne tabi değerler ise yüzde 3,93 olan yeniden değerleme oranının yarısı kadar artış görecek.
 
Bir yandan asgari ücrete yüzde 5 zam yapılırken, diğer yandan 2014 yılının ilk gününden geçerli olmak üzere zam yağdı. Motorin fiyatları yılın ilk günü olan bugün saat 00.01"den itibaren 9 kuruş zamlandı. Böylece İstanbul"da litresi 4,54 liradan satılan Eurodizel mazotun litresi 4,63 lirayla Türkiye"de tarihinin en yüksek değerine ulaştı. Böylece mazot fiyatları 4,96 kuruştan satılan benzin fiyatına yaklaştı. Türk halkı 5 liralık akaryakıt fiyatının 3 lirasını vergi olarak devlete ödüyor
 
Vergiler de yeni yılla birlikte zamlandı. Maliye Bakanlığı bugünden geçerli olmak üzere ÖTV, Damga Vergisi, KDV ile harçlar kanunu kapsamında tahsil ettiği vergi, maktu harçları yüzde 3,93 oranında artırdı. Bazı vergi kalemlerindeki bedel ve sınırlar da yükseltildi. Resmi Gazete"nin 30 Aralık tarihli sayısında yer alan vergi ve gelir kanunları tebliğlerine göre, mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde tahsil edilen maktu Özel İletişim Vergisi tutarı 40 TL"ye çıkarıldı. Çevre temizlik vergileri de yüzde 3,93 oranında artırıldı. Buna göre binaların ait oldukları gruplara göre "çöp vergileri" 2.300 TL ile 19 TL arasında değişen tutarlarda yeniden belirlendi. Konutlara ait Çevre Temizlik Vergisi, su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 24 kuruş, diğer belediyelerde 19 kuruş olarak uygulanacak.

Kaynak: Haber Ajansları

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku