\\\\"\\\\"
Güncel:
Yeni arkeoloji müze binası için geri sayım başladı
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Milli Mensucat Fabrikası’nın bulunduğu alanda, Yeni Arkeoloji Müzesi’nin yanı sıra Kent, Sanayi, Etnografya ve Tarım Müzeleri’ni kapsayan dev bir kompleks yapılacağını söyledi.

Vali Coş, 3 milyon 385 bin TL tutarındaki ilk ödeneğin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca gönderilmesinin ardından, rölöve, restitüsyon, restorasyon, mimari, statik, makine ve elektrik tesisatı, teşhir, tanzim, iç mimari çevre düzenleme, alt yapı ve sondaja dayalı zemin etütleri çalışmalarının tamamlandığını ve Milli Mensucat Fabrikası’nın bulunduğu alanda kurulacak olan Arkeoloji Müzesi’nin inşaatı için, 11 Ekimde ihaleye çıkılacağını belirtti.

Toplam 68 bin 530 metrekarelik alanda kurulacak müze kompleksinin, iki etapta tamamlanacağını kaydeden Vali Coş, birinci etap kapsamında, 10 bin 400 metrekare kapalı alanlı eski ve yeni yapılardan oluşacağını kaydetti. Vali Coş, ikinci etapta ise yaklaşık 28 bin metrekarelik kapalı alanda Kent Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Tarım Müzesi ile bunlarla ilişkili sosyal tesisler, konferans salonları, sinema salonu, kütüphane, kafeterya ve oyun alanları kurulacağını ifade etti.

Adana Yeni Arkeoloji Müzesi yapımına yönelik keşif ve proje çalışmalarının tamamlanarak, sadece proje hazırlama işi için 1.5 milyon TL’den fazla ödenek kullanıldığını belirten Vali Coş, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızca ihaleye çıkılması için gerekli ödeneğin gönderilmesinin ardından, yeni müze kompleksinin yapım ihalesi 11 Ekim 2013 tarihinde gerçekleştirilecek. İhalenin tamamlanmasını müteakip, müze inşaatının 150 günlük bir süre içinde tamamlanmasını öngörüyoruz. Adana’mızın sahip olacağı Yeni Arkeoloji Müzesinde toplam 8 bin 790 metrekarelik sergileme alanlarında, mozaik ve tarihi eserlerimizi sergileme imkânı bulacağız. Adana’nın tarihi ve kültürel değerlerin korunması, tanıtılması hususunda çok önemli katkıları olacak, Türkiye’de benzeri olmayan eşsiz bir kültür ve sanat tesisi olan Adana Müze Kompleksi’nin ilimize kazandırılması konusundaki katkıları nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’e teşekkür ediyoruz.” dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku