Güncel:
Yanlış Duymadınız: Bu hastalığa yakalanan malûlen emekli oluyor

Düzenlemede bazı kronik hastalıklar da maluliyet kapsamına giriyor. Bu çerçevede şeker, tüberküloz ve sara gibi hastalıklar da malûllük tanımına girecek.

Böbrek hastalarının şikayetlerine yol açan nakil sonrası malûliyetin sona ermesi durumu da ortadan kaldırılıyor. Diğer organ nakillerinde de malûlen emeklilik hakkı sağlanması öngörülüyor.

Diğer taraftan; Dr. Şenay Yılmaz, uykusuzluğun uyku apnesi geçmişi olan orta ve ileri yaştaki kişilerde Anterior İskemik Optik Nöropati (AION) gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini ve görme kaybına neden olabileceğini söyledi.

Dünyagöz Etiler"den Dr. Şenay Yılmaz, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı gözler için 6-8 saatlik düzenli uyku uyumak gerektiğini kaydetti. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Yapılan çalışmalar günde en az 5 saatlik uykuya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Her akşam aynı saatlerde uyumak gözleri dinlendirmektedir ve karanlıkta uyumak gözler için daha faydalıdır” dedi.

Dr. Yılmaz, uykusuzluğun en çok masa başı çalışanları (bilgisayar karşısında) etkilediğini belirterek, bu nedenle masa başı çalışanların 20-20-20 kuralına göre gözlerini dinlendirmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Bu kuralı her 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak olarak tanımlayan Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“İnsanlar genel olarak normalde bir dakikada 15-20 kez gözlerini kırparlar. Ama konsantrasyon seviyesi arttıkça kırpma sayısı azalır. Bilgisayarda çalışırken dakikadaki göz kırpma sayısı 5"e düşer ve göz sürekli açık olduğu için gözyaşı buharlaşıp uçar. Bu da gözlerin kurumasına sebep olur. Uzun süre bilgisayarda çalışırken bilinçli bir şekilde gözleri daha fazla kırpmakla gözyaşı tabakası ve gözlerin nemliliği korunmuş olur.”

Dr. Yılmaz, uykusuzluğun uyku apnesi öyküsü olan orta ve ileri yaştaki kişilerde AION gibi ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Bu durumu özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan kan damarlarının bir inflamatuar (iltihabi) hastalığı olarak tanımlayan Dr. Şenay Yılmaz, “Yetersiz kan akımı nedeniyle optik sinirde hasar oluşur ve görme kaybına neden olabilir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Murat şahin 8 ay önce

Merhaba bendede uyku apnesi var ömür boyu kullanacam cihazı 4200 günüm var emekli olabilirmiyim cevap bekliyorum tsk

Misafir Avatar
Erkan özkan 9 ay önce

Uyku abnesi ağır derece yüksek tansiyon tıp iki şeker hastalığı kulaklarımda işitme kaybı malulen emekli olabilir mi yım yardımcı olursanız sevinirim

Misafir Avatar
Ramazan alpak 10 ay önce

Uyku abnesi hastasiyim w yildir cpap cihazi kullaniyorum abne uyku testim 26 cikti emeklilik hakkim varmidir

Misafir Avatar
Şenol Alparslan 11 ay önce

Uyku apnesi var ve tansiyon hastasıyım spap cihazı kullanıyorum 7290 skk primim var emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Aytekin aytekin 12 ay önce

Tip2,hiper tansiyon.,astım,karaciğerde yağlanma,sinüzült ve bademciliklerim alındı bu hastalıklarla %40oranı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.birde doktor astımdan otan alamassın dedi

Misafir Avatar
Hüseyin Canlı 12 ay önce

Merhaba ben 1992girisli 8444 primin var yaşı bekliyorum fakat uyku apne hastalığm var ahi33 tansiyon şeker, venöz yetmezliği staz ülseri rahatsızlığm var bunlardan malulen emekli olabilir miyim

Misafir Avatar
Fatih Çetin 12 ay önce

İler derece de uyku apnesi var ahi 55.1 raporda 10 yıl boyunca cpap cihazı kullanmam gerekiyor yazıyor.acaba malulen emekli olabilir miyim

Misafir Avatar
Sabri yılmaz 1 yıl önce

Şeker hatasıyım yüksek tansıyon var uyku apnesi var emekli olabilirmiyim 1998 ssk 6000 iş günüm var

Sezen Aksu Adem Olan Anlar Şarkı Sözleri
Geçmişte yıldızı parlayan ve hala sönmeyen Sezan Aksu'nun Adem Olan Anlar şarkısına ait şarkı sözleri

Haberi Oku