\\\\"\\\\"
Güncel:
Yanlış Duymadınız: Bu hastalığa yakalanan malûlen emekli oluyor

Düzenlemede bazı kronik hastalıklar da maluliyet kapsamına giriyor. Bu çerçevede şeker, tüberküloz ve sara gibi hastalıklar da malûllük tanımına girecek.

Böbrek hastalarının şikayetlerine yol açan nakil sonrası malûliyetin sona ermesi durumu da ortadan kaldırılıyor. Diğer organ nakillerinde de malûlen emeklilik hakkı sağlanması öngörülüyor.

Diğer taraftan; Dr. Şenay Yılmaz, uykusuzluğun uyku apnesi geçmişi olan orta ve ileri yaştaki kişilerde Anterior İskemik Optik Nöropati (AION) gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini ve görme kaybına neden olabileceğini söyledi.

Dünyagöz Etiler"den Dr. Şenay Yılmaz, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı gözler için 6-8 saatlik düzenli uyku uyumak gerektiğini kaydetti. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Yapılan çalışmalar günde en az 5 saatlik uykuya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Her akşam aynı saatlerde uyumak gözleri dinlendirmektedir ve karanlıkta uyumak gözler için daha faydalıdır” dedi.

Dr. Yılmaz, uykusuzluğun en çok masa başı çalışanları (bilgisayar karşısında) etkilediğini belirterek, bu nedenle masa başı çalışanların 20-20-20 kuralına göre gözlerini dinlendirmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Bu kuralı her 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak olarak tanımlayan Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“İnsanlar genel olarak normalde bir dakikada 15-20 kez gözlerini kırparlar. Ama konsantrasyon seviyesi arttıkça kırpma sayısı azalır. Bilgisayarda çalışırken dakikadaki göz kırpma sayısı 5"e düşer ve göz sürekli açık olduğu için gözyaşı buharlaşıp uçar. Bu da gözlerin kurumasına sebep olur. Uzun süre bilgisayarda çalışırken bilinçli bir şekilde gözleri daha fazla kırpmakla gözyaşı tabakası ve gözlerin nemliliği korunmuş olur.”

Dr. Yılmaz, uykusuzluğun uyku apnesi öyküsü olan orta ve ileri yaştaki kişilerde AION gibi ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Bu durumu özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan kan damarlarının bir inflamatuar (iltihabi) hastalığı olarak tanımlayan Dr. Şenay Yılmaz, “Yetersiz kan akımı nedeniyle optik sinirde hasar oluşur ve görme kaybına neden olabilir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Çetin durmuş 8 ay önce

Uyku apnesinden ve yüksek tansiyon var 7050 gün sigortam var emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Mehmet çakal 10 ay önce

AHi 88.5 vergi indirimi alabilirmiyim emekli olabilirmiyim uyku apnesi cihazi surekli kulaniyorum

Misafir Avatar
Çetin durmuş 10 ay önce

Bende uyku apnesi var birde hiper tansiyonum var 7050 gün sigortam var malülken emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Arif kömürcü 1 yıl önce

Merhaba.2005 de TOBB işe giriş uyku apnesi ve bacaklarında varis morarması psikolojik rahatsızlık ve askerden tüborkiloz çürük emeklilik şartları .tskler

Misafir Avatar
Metin nergiz 1 yıl önce

1997 sigorts girisim var1056 sigorta 900 gun bagkur kaydim var cpap cihazi kullaniyorum kolesyerol karaciger yaglanmasi ve obezite problemlerim var malulen emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Derya fidan 1 yıl önce

Uyku apnesi var bende erken emeklilik oluyormu

Misafir Avatar
Necati Cerrah 1 yıl önce

Merhaba ben cipap cihazı kullanıyorum heyete girdim %73.7 uyku apnesi olduğum çıktı.ssk lıyım5500 günüm var 1998 giriş tarihim 04 05 1976 doğumluyum malulen emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Levent Korkmaz 2 yıl önce

Merhaba ben1991 sigorta girişimvar uyku apnesi cihaz kullanıyorum hipertansiyonve şeker kolostrolvar 8600 günüm var emekli olabilirmiyim

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku