Güncel:
Yanlış Duymadınız: Bu hastalığa yakalanan malûlen emekli oluyor

Düzenlemede bazı kronik hastalıklar da maluliyet kapsamına giriyor. Bu çerçevede şeker, tüberküloz ve sara gibi hastalıklar da malûllük tanımına girecek.

Böbrek hastalarının şikayetlerine yol açan nakil sonrası malûliyetin sona ermesi durumu da ortadan kaldırılıyor. Diğer organ nakillerinde de malûlen emeklilik hakkı sağlanması öngörülüyor.

Diğer taraftan; Dr. Şenay Yılmaz, uykusuzluğun uyku apnesi geçmişi olan orta ve ileri yaştaki kişilerde Anterior İskemik Optik Nöropati (AION) gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini ve görme kaybına neden olabileceğini söyledi.

Dünyagöz Etiler"den Dr. Şenay Yılmaz, sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı gözler için 6-8 saatlik düzenli uyku uyumak gerektiğini kaydetti. Özellikle yoğun tempoda çalışanların düzenli uyku uyumaları ve mümkünse öğle yemeğinden sonra gözlerini 5-10 dakika dinlendirmeleri gerektiğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Yapılan çalışmalar günde en az 5 saatlik uykuya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Her akşam aynı saatlerde uyumak gözleri dinlendirmektedir ve karanlıkta uyumak gözler için daha faydalıdır” dedi.

Dr. Yılmaz, uykusuzluğun en çok masa başı çalışanları (bilgisayar karşısında) etkilediğini belirterek, bu nedenle masa başı çalışanların 20-20-20 kuralına göre gözlerini dinlendirmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Bu kuralı her 20 dakikada bir 20 saniye 20 metre uzağa bakmak olarak tanımlayan Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“İnsanlar genel olarak normalde bir dakikada 15-20 kez gözlerini kırparlar. Ama konsantrasyon seviyesi arttıkça kırpma sayısı azalır. Bilgisayarda çalışırken dakikadaki göz kırpma sayısı 5"e düşer ve göz sürekli açık olduğu için gözyaşı buharlaşıp uçar. Bu da gözlerin kurumasına sebep olur. Uzun süre bilgisayarda çalışırken bilinçli bir şekilde gözleri daha fazla kırpmakla gözyaşı tabakası ve gözlerin nemliliği korunmuş olur.”

Dr. Yılmaz, uykusuzluğun uyku apnesi öyküsü olan orta ve ileri yaştaki kişilerde AION gibi ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Bu durumu özellikle yaşlanma ile ortaya çıkan kan damarlarının bir inflamatuar (iltihabi) hastalığı olarak tanımlayan Dr. Şenay Yılmaz, “Yetersiz kan akımı nedeniyle optik sinirde hasar oluşur ve görme kaybına neden olabilir” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mustafa Kaya 2 ay önce

Sgk pirim gunum doldu yaşı bekliyorum. Uyku apnesi var. Surekli cihaz kullaniyorum. Bu durum malulen emeklilik icin gecerli bir sebepmi dir?

Misafir Avatar
Hasan Türker 2 ay önce

Merhaba Bende hipertansiyon ve uyku apnesi var 2006 sigorta girişi ve 4200 gün sigorta pirimim var malulen emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Metin Bal 4 ay önce

Uyku apnesi var 3700 gün primim var 2006 giriş emeklilik durumum nedir

Misafir Avatar
Murat şahin 10 ay önce

Merhaba bendede uyku apnesi var ömür boyu kullanacam cihazı 4200 günüm var emekli olabilirmiyim cevap bekliyorum tsk

Misafir Avatar
Erkan özkan 11 ay önce

Uyku abnesi ağır derece yüksek tansiyon tıp iki şeker hastalığı kulaklarımda işitme kaybı malulen emekli olabilir mi yım yardımcı olursanız sevinirim

Misafir Avatar
Ramazan alpak 12 ay önce

Uyku abnesi hastasiyim w yildir cpap cihazi kullaniyorum abne uyku testim 26 cikti emeklilik hakkim varmidir

Misafir Avatar
Şenol Alparslan 13 ay önce

Uyku apnesi var ve tansiyon hastasıyım spap cihazı kullanıyorum 7290 skk primim var emekli olabilirmiyim

Misafir Avatar
Aytekin aytekin 1 yıl önce

Tip2,hiper tansiyon.,astım,karaciğerde yağlanma,sinüzült ve bademciliklerim alındı bu hastalıklarla %40oranı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim.birde doktor astımdan otan alamassın dedi

2019 Konya 7.Bilim Festivali Başlıyor
Konya Bilim Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Konya Bilim Festivali 4-5-6 Ekim 2019 tarihileri arasında...

Haberi Oku