\\\\"\\\\"
Güncel:
Yalova'da Arılara Uydudan Takip
Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve uydu destekli özel veri tabanı ile de desteklenen "arı konaklama yerleri projesi" Türkiye'ye örnek olacak.

Yalova'da arıcılığın gelişimini ve bal rekoltesinin arttırılmasını hedefleyen proje Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü'nün çalışması ile tamamlandı. Proje ildeki arıcılar ve başka illerden gelen arıcıların potansiyeli yüksek yerlerde konaklatılmalarını, ayrıca kolonilerin bir birlerine fazla yakın tutulmayarak rekoltenin azalmasını ve arı kırımının önüne geçilmesini sağlayacak.

Çınarcık'taki arı yetiştiricilerini ziyaret eden Yalova Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Selim Karahan, proje hakkında arıcılara bilgi verdi. Bu proje kapsamında artık konaklama alanları dışında kovan yerleştirmenin mümkün olamayacağını dile getiren Karahan, "Arıcılara yönelik ilk defa bu denli detaylı bir proje hazırlanıyor. Bu proje ile arıcıların potansiyeli belli noktalarda konuşlandırılması sağlanacak. Öte yandan buraların en verimli şekilde kullanılması da sağlanmış olacak. Türkiye'de ilk kez uygulanacak en önemli sistem ise uydu destekli takip sistemi. Hangi arıcının nerede konakladığı veri tabanına işlenip takip edilebiliyor. Böylece aynı noktaya birden fazla koloninin yerleştirilmesinin ve buna bağlı doğacak olan olumsuzlukların ise önüne geçilmiş oluyor" diye konuştu.

Yalova Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erol Kocatepe, arıcılar olarak sistemin faydalarını en kısa sürede göreceklerine inandığını vurgulayarak, "İl içindeki arıcıların yerleri genelde bellidir. Ancak il dışından gelen arıcılar kovanlarını diğer kolonilere yakın koyarlarsa bu sıkıntı doğurur. Ancak bu sistem sayesinde artık her arıcının hangi bölgede olduğu tespit edileceğinden aynı nokta ya da çok yakınına başka bir koloninin yerleşmesinin önüne geçilmiş olacak. Bu da bal rekoltesine önemli oranda katkı sağlayacak" dedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku