\\\\"\\\\"
Güncel:
Soma'da Koruyucu Aile Tanıtım Toplantısı Düzenlendi
Soma Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü, 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü nedeniyle Koruyucu Aile Tanıtım Toplantısı düzenledi. Toplantıda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı slayt gösterisi sunumunda duygusal anlar yaşandı. Koruyucu ailenin öneminin anlatıldığı toplantıda, korunmaya muhtaç çocuklara daha iyi bir gelecek sunmak için koruyucu aileler arandığına dikkat çekildi.

Soma Belediyesi Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Abdülkadir Karataş'ın yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Musa Maman, aileler ve konuşmacı olarak da Sosyal Hizmetler Uzmanı Leyla Dağkoçak ile Mustafa Küçükkaya katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İlçe Müdürü Cafer Öcal, "Bu etkinlikler ile toplumun devamlılığını sağlayan aile kavramına dikkat çekmek ve aile üzerine daha fazla değer verilmesini amaçlamaktayız" dedi.

"ÇOCUKLARIMIZA YUVA OLUN"

Bazı ailelerin zihinsel, bedensel ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremediğini ifade eden Öcal, "Bu nedenlerden dolayı bu durumdaki aileler çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelmektedir. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu koruyucu aile bakımıdır" diye konuştu.

Sosyal Hizmet Uzmanı Mustafa Küçükkaya ise çocuklara daha iyi bir gelecek sunabilmek için, "Çocuklarımızı olduğu gibi kabul edecek ve hayata sağlam bir şekilde tutunmasına yardımcı olacak becerileri kazanmasına imkan tanıyacak, ellerinden tutacak ve onlara güvenli bir liman olacak koruyucu aileler arıyoruz" dedi.

NASIL KORUYUCU AİLE OLUNABİLİR?

Sosyal Hizmet Uzmanı Leyla Dağkoçak ise, nasıl koruyucu aile olunabileceğine ilişkin bilgiler verdi. İlk olarak koruyucu ailenin tanımını yapan Dağkoçak, şöyle devam etti: "Çeşitli nedenlerle bakımları bir süre için öz ailesi yanında sağlanamayan çocukların, kısa veya uzun dönemler içersinde ücretli veya gönüllü olarak eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu alan kişi ya da aileleri Koruyucu Aile olarak tanımlıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak İnsan ve çocuk haklarına bağlı kalarak çocuklara yönelik her türlü ihmal ve istismarı engellemek yolunda koruyucu, önleyici, eğitici, rehberlik edici sosyal hizmet faaliyetlerini en yakın ortamında bakımı sağlamak, ayrıca özgüveni yüksek geleceğe en iyi şekilde hazırlanmış kendini en iyi şekilde ifade edebilen mutlu ve umut dolu çocuklar yetiştirmek istiyoruz."

KORUYUCU AİLENİN SORUMLULUKLARI

Koruyucu aile, çocuğun fiziksel ve psikososyal açıdan sağlıklı gelişimini sağlamak, eğitim öğretimini devam ettirmesini ya da meslek sahibi olmasını, öz ailesi ve akrabaları ile görüşmelerini sağlıyor. Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan, Türkiye'de sürekli ikamet eden 25-65 yaş arasında, en az ilkokul mezunu, düzenli bir gelire sahip olan evli ya da bekar çocuklu ya da çocuksuz, hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabiliyor. Koruyucu aile olmak isteyenler, Aile ve sosyal Politikalar İl ya da İlçe müdürlüklerine başvurarak görüşme, değerlendirme, sosyal incelemelerin ardından gerekli şartları taşıdığı takdirde bu gönüllülük esasına dayanan görevi üstlenebiliyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku