\\\\"\\\\"
Güncel:
Sigara Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Trabzon'un Of Kaymakamlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alan ve sigara kullanan vatandaşları, sigarayı bırakmaları halinde ödüllendirecek.

Sigarının insan sağlığına verdiği zararın yanında ülke ekonomisinde de yılda 30 milyar lira kayba neden olduğuna dikkat çeken Of Kaymakamı Eren Arslan, hem maddi hem de manevi olarak milli gelirin bu şekilde heba olmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Arslan, sigara kullanmayan tüm vatandaşlardan en yakınından başlayarak içenlerin sigarayı bırakmalarına yardımcı olmalarını istedi.

Sigaraya karşı mücadele adına "Bırak Sigarayı Al Parayı' adını verdikleri bir proje başlattıklarını anlatan Arslan, “Poje ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan yardım alan ve sigara kullanan vatandaşlarımızı, sigarayı bırakmaları konusunda kendilerini ödüllendirme yoluyla teşvik etmek istiyoruz. Bu projeyle bir şekilde sigaraya başlayan ve bırakmakta zorluk çeken ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız hem sigarasız bir hayata merhaba diyecekler hem de para ödülü kazanarak ailesine, topluma örnek bireyler olacaklar.” dedi.

Kaymakam Arslan, ayrıca yaklaşık bir yıl önce sigarayı bırakan Adnan Ramoğlu"nu da göstermiş olduğu kararlı tutumundan ve örnek davranışından dolayı yarım altın ile ödüllendirdi.

Sigara hakkında bilmedikleriniz

Sigaranın gözlerinize kalıcı hasar vererek görme kaybına neden olabileceğini biliyor muydunuz?

Gözün merkezi görmesinden sorumlu 'makula' bölgesinde yapısal bozukluk ve fonksiyon kaybına neden olan ve erken tedavi edilmediğinde körlükle sonuçlanan sarı nokta hastalığının en önemli risk faktörlerinden biri sigara olarak gösteriliyor. Katarakt görülme riskini de 2 kat artıran sigarayı gebelik döneminde içmek ise bebeğin şaşı olmasına neden olabiliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Balcı, sigaranın göz sağlığı üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor:

CİSİMLERİ EĞRİ VE KIRIK GÖRÜYORSANIZ

Sigara içmenin neden olduğu rahatsızlıklar içinde en bilinenleri akciğer kanseri ve kardiovasküler hastalıklar olsa da sigaranın vücutta neredeyse tüm organ sistemleri üzerinde istenmeyen etkileri vardır. Gözde de sigara içmenin neden olduğu bazı olumsuz etkiler mevcuttur. Bunlar arasında en önemlilerinden biri makula dejenerasyonudur. Makula lutea (sarı nokta), retina tabakasında görme hücrelerinden en yoğun bölge olup, keskin görmeyi sağlayan retina bölgesidir. Günümüzde yaşa bağlı makula dejeneresansı ülkemizde ve dünyada 55 yaş üzerindeki kişilerde en sık görülen görme azlığı sebepleri arasında yer alıyor. Hastalık, görme kaybı, merkezi görememe, cisimleri eğri veya kırık görme ve düzensiz görme gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Sigara ve Uv ışını önemli risk faktörü

Sarı nokta hastalığının kanıtlanmış risk faktörleri arasında ileri yaş, genetik yatkınlık, ultraviole ışık ve sigara en önemlileridir. Sigara göze giden kan akımında azalmaya, retinada oksidatif hasara neden olarak makula dejeneresansına yol açar. Yapılan geniş serili popülasyon çalışmalarında sigara içmenin makula dejeneresansı riskini 2 kat artırdığı saptanmıştır. Yine sigara içmenin bu hastalığın tedavisi için yapılan laser tedavisinin etkinliğini azalttığı da biliniyor. Sigarayı bırakan içicilerde risk, sigara içmeyenlerdeki seviyelere düşüyor.

Sigara pasif içicileri de katarakt yapıyor

Sigara kullanımının riski artırdığı diğer göz hastalıklarından biri de katarakttır. Yapılan çalışmalarda sigara içenlerde kataraktın daha sık görüldüğü rapor edilmiştir. Özellikle nükleer tıp, kataraktın sigara içenlerde 2 kat daha sık görüldüğü bilinmektedir. Katarakt gelişme riski sigara kullanım miktarı ve süresi ile ilişkili bulunmuştur. Sigara antioksidan faktörlerin seviyesini azaltarak katarakta yol açmaktadır. Sigaranın lensin saydamlığını sağlayan süperoksit, dismutaz ve glutatyon peroksidaz gibi antioksidanları etkilediğini düşündürmektedir. Yine pasif içicilerin de katarakt açısından risk altında olduğu düşünülmektedir.

Gebelikte sigara içmek çocuğu şaşı yapabilir

Gebelik döneminde içilen sigara sadece siz de değil çocuğunuzda da ciddi hastalıklara neden olabilir. Çalışmalarda sigara içen gebelerin çocuklarında şaşılık riskinin daha fazla olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra bilindiği gibi sigara erken doğuma neden olabilmektedir. Erken doğmuş bu bebekler körlüğe dahi yol açabilecek prematüre retinopatisi açısından risk altında olabilmektedirler.

SİGARA GÖZ KURULUĞUNA NEDENİ OLABİLİR

Sigaranın neden olduğu hastalıkların yanı sıra hızlı ilerlemesine yol açan göz hastalıkları da bulunuyor. Tiroid hastalığına bağlı gelişen tiroid oftalmopati (Graves hastalığı) göz küresinin öne çıkması ve göz kaslarının hareket bozukluğu ile karakterize bir durumdur. Sigara bu hastalığın hızlı ilerlemesine yol açar. Göz tansiyonu ( glokom) diyabetik retinopati etkilediği diğer hastalıklardır. Aktif veya pasif içicilerde sigara, gerek gözyaşı salgısının dengesini bozarak gerek konjonktival ve korneal duyarlılığı azaltarak kuru göz, alerjik konjonktivit ve atopik kerokonjonktivite neden olabilmektedir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku