\\\\"\\\\"
Güncel:
(özel Haber) Suriye
Şanlıurfa’da yöresel kıyafetlerde de Suriye krizi yaşandı. Kentte özellikle Arap kökenli vatandaşların giydiği elbiselerde fiyatlar tavan yaptı.

Kentte Haşimiye Meydanı ve Balıklıgöl arasında bulunan tarihi çarşılarda satılan elbiseler önceleri vatandaşların üzerlerini süslerken, Suriye’de yaşanan iç karışıklıktan dolayı şimdilerde esnafın dükkanlarını süslemeye başladı. Şanlıurfa’da ünlü modacıların elbiselerine rakip olarak gösterilen yöresel kıyafetler, desen, model ve nakışlarına göre metresi 100 TL ile 400 TL arasında satışa sunuluyor. Özellikle Harran Ovası başta olmak üzere kentte Arap kökenli kadınların giydiği bu kıyafetler çeyizlik olarak alındıkları zaman toplamda 5 bin veya 5 bin 500 TL’ye mal oluyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan bir esnaf, “Buraya gelen kumaşlar yurt dışından geliyor. Bizim Urfa’da yöresel geleneklere uygun olarak dikilip satılıyor. Yöresel elbise takımlarının en pahalısı 350-400 TL arasında satılıyor. Kente özgü kıyafetler olduğu için alıp giyen çok sayıda insan var. Bu elbiselerde model tarzı çok yaş değil de genelde herkes zevkine göre alıyor. Çeyizlerde gelinlik masrafı 2 bin ve 2 bin 500 TL civarında bir para tutuyor, akrabalarla birlikte alışveriş yaptıkları zaman bu fiyat toplamda 5 bin TL veya 5 bin 500 TL’yi de buluyor. Bu kıyafetler en çok düğünlerde ve özel günlerde giyiliyor. Aslında bu kumaşlar dünya geneline satılıyor. Ben geçenlerde kumaş getirmek için yurt dışına gittim. Orada bütün dünya genelinden insanların bu kumaşları aldıklarını gördüm” dedi.

Şu andaki fiyatların çok pahalı olduğuna dikkat çeken bir vatandaş, “Biz çeyiz haricinde senelik 2-3 sefer elbise alırız, herkes bütçesine ve zevkine göre elbise alır. Yeni modeller çıktığı zaman bayanlarımız onları da alıp giymek istiyorlar. Düğünlerde sadece gelin için en 7-8 takım alınıyor, adetlere göre gelinin yakınları veya damadın yakınlarına da elbise alınıyor ve o zaman toplamda en aşağı 3-4 bin TL para harcanıyor” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku