\\\\"\\\\"
Güncel:
İzmir
Boyoz Festivali’nde; Anneler Günü nedeniyle; ‘annelerimiz ağlamasın’, ‘kadına şiddete sevgiyle dur diyelim’ mesajları yayınlandı.

50 bin İzmirli Anneler Günü’nü Konak Belediyesi’nin öncülüğünde Boyoz Festivali’nde kutladı. Reyhanlı’daki patlama nedeniyle konserlerin iptal edildiği şenlikte İzmirliler hep bir ağızdan İzmir ve Onuncu yıl marşlarını okudu. Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, boyozun sadece bir yiyecek adı olmadığını belirterek, ”Türkiye’nin 500 yıldır dünyaya verdiği barış, sevgi ve hoşgörü mesajı bu yılki temamız. Anneler Günü nedeniyle; annelerimiz ağlamasın, kadına şiddete sevgiyle dur diyelim. Bu mesaj İzmir’den on binlerce ses olarak Türkiye’ye ulaştı” dedi.

Konak Belediyesi ve Radyo Romantik Türk ile birlikte ikincisi düzenlenen 2.Boyoz Festivali, Anneler Günü ile aynı tarihe denk gelerek çifte mutluluk yaşattı. ‘İki boyoz, bir yumurta; buluşalım Kordon’da’ sloganıyla on binlerce boyoz tutkunu Alsancak Vapur İskelesi önünde toplandı. Kurulan boyoz standında içinde iki boyoz ve bir yumurta bulunan paketler, izdiham oluşmadan, neşe içinde dağıtıldı. Boyozunu alan İzmirliler çay ikramıyla da gerçek boyoz keyfini yaşadı. Alsancak Vapur İskelesi önünde aileleriyle birlikte çimler üzerinde boyoz keyfi yapan İzmirliler için demli çay ve sütlü tatlı ikramı da unutulmadı. İzmir ve onuncu yıl marşlarıyla başlayan festivalde esen sevgi ve barış havası İzmirlileri birbirine kenetledi.

BOYOZ FESTİVALİNDE SEVGİ VE BARIŞ MESAJI

İzmir’in her zaman birlik, beraberlik, sevgi, barış ve hoşgörü mesajlarını Türkiye’ye yayan bir kent olduğunu belirten Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İzmir’in bu değerleri bir kez daha hatırlattığını söyledi. Başkan Tartan, Türkiye’nin barış ve sevgiye en çok ihtiyaç duyduğu günlerden geçtiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“2.Boyoz Festivalimizde aynı zamanda Anneler Günü’nü de kutluyoruz. Aslında kadına karşı şiddete dur temasıyla yola çıkmıştık ancak şehitlerimiz yürekleri dağladı. Türkiye’nin barışa ve sevgiye bugün her zamankinden çok ihtiyacı var. 500 yıl önce Musevi yurttaşların getirdiği, zamanla İzmirlileşmiş, bizden olmuş boyozun verdiği mesaj da bu. İzmir her zaman sevgi ve barış tohumları ekmiştir. Boyoz adı altında İzmir’den Türkiye’nin tamamına sevgi, saygı, barış, dostluk köprülerini yeniden kuruyoruz. Aynı zamanda kadına şiddetin durması için de en yüksek sesi yine İzmir’den veriyoruz.”

100 BİN BOYOZ 50 BİN YUMURTA

2.Boyoz Festivali 50 bine yakın boyoz severi Alsancak’ta bir araya getirdi. Festivalde 100 bin boyoz 50 bin yumurta tüketildi. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, boyozları kendi elleriyle dağıtırken, günün sultanı annelere de çiçek verdi. Festivalin Anneler Günü ile aynı tarihe denk gelmesi nedeniyle, bu özel günde doğan annelere sürpriz hediyeler verildi.

Alsancak Vapur İskelesi önünde kurulan dev sahneden gün boyu radyo yayını yapıldı, yarışmalar düzenlendi. Boyoz yeme yarışı ise en dikkat çekici etkinliklerden biri oldu. Stantlarda içecek ve tatlı ikramı yapılırken çocuklar için binlerce balon ve şeker dağıtıldı. İlginç etkinliklerden biri de boyoz yapımını başından sonuna gösteren stantta yaşandı. Gün boyunca hamurunun yoğrulmasından şekil verilmesine İzmirliler boyozun nasıl yapıldığını izledi.

Festival alanında bulunan çöp kutularıyla atık sorunu engellendi. Ayrıca Konak Belediyesi Temizlik İşleri personeli, anında müdahaleyle festival sonunda temiz bir alan bıraktı.

"ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ"

Reyhanlı’da yaşanan patlama sonucu 2.Boyoz Festivali’nde yer alacak konserler iptal edildi. İzmirliler, zaman zaman ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganları attı. Festivale İzmir Marşı’yla başlandı, Onuncu Yıl Marşı’yla sona erdi. İzmirliler, marşları hep birlikte söyledi; barış, sevgi ve hoşgörü istedi.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku