\\\\"\\\\"
Güncel:
Erken emeklilik çıkacak mı? - Emeklilik Maaşı 2013 - (Erken emeklilik haberleri)

Emeklilikte yaşa takılanlar grubunun hassaslaştığı bir konu olan erken emeklilik hususunda önemli bir adım atılıyor. Gerçekten de erken emeklilik değil, haklı emeklilik isteyen emeklilikte yaşa takılanlar, yarın gerçekleştirecekleri ülke çapındaki eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor.
 
Ali Tezel'in geçtiğimiz günlerde televizyon ekranlarında duyurduğu yeni Finlandiya tasarısı üzerindeki çalışmalar henüz devam ederken, emeklilikte yaşa takılanlar grubu haklı seslerini duyurabilmek için yarın saatler 11.30'da Abdi İpekçi Parkı'nda toplanarak temiz bir eylem gerçekleştirecek.
 
"Devlet hak yemez, hak verir" ve "Maç devam ederken kural değişmez" gibi sloganlarla meydana dökülecek olan erken emeklilik mağdurları, haklı söylemleriyle geniş argümanlar geliştirecekler.
 
Emeklilikte yaşa takılanlar, haklarını aramak için yurdun çeşitli illerinde eylemler düzenleyip, yürüyüşler yapıyor. Seslerini duyutmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanlar mağdurları, 8 Eylül 2013 tarihinde toplanacak. Emeklilikte yaşa takılanlar Abdi İpekçi Parkı'nda haklarını anlatan basın açıklamasını okuyacaklar. Emeklilikte yaşa takılan mağdurlar, günlerini misliyle tamamladıkları emekliliklerini istiyor.

Emeklilik için gerekli prim gün sayısı ile hizmet yılını dolduran, ancak 1999 - 2002 yıllarında yasalaşan kademeli emeklilik yasasından dolayı yaşa takılıp emekli olamayan vatandaşlar eylem yapacak.

8 Eylül 2013 Pazar günü yapılan eylem çağırısında bu konuda mağdur olan herkesin beklendiği söyleniyor. Sosyal medyada da "Emeklilikte Yaşa Takılanlar" adında gruplar kuran vatandaşlar tepkilerini Ankara Sıhhiye'de gösterecek.

Toplu sözleşmeye göre, memur ve memur emeklileri Temmuz'da, Ocak'ta olduğu gibi yüzde 3 zam alacak.

Buna ilave olarak, ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü geçerse, geçen kısım da enflasyon farkı olarak maaşlara yansıtılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise ilk 6 aylık enflasyon kadar zam alacak.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk 5 aylık enflasyonu yüzde 3.21 çıkmıştı. 5 aylık veriler, kamu çalışanlarına ve memur emeklilerine yüzde 3'lük zammın yanı sıra yüzde 0.21'lik fark ödeneceğini gösteriyor. Yine bu veriler SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşının yüzde 3.21 artacağını ortaya koyuyor.

Haftaya açıklanacak Haziran enflasyonuna göre zam oranı daha da yükselebilecek.

En Düşük Aylık 1122 Lira OlacakEn düşük memur emeklisi aylığı yüzde 3 artış ve yüzde 0.21 enflasyon farkıyla 1088 liradan 1122 liraya yükselecek. Enflasyon yüzde 3 çıkarsa fark alamayacak olan en düşük memur emeklisinin maaşı 1119 liraya çıkacak. Aynı durumda en düşük işçi emeklisinin maaşı 922 liradan 950 liraya yükselecek. Enflasyon yüzde 4 olursa en düşük memur emeklisinin maaşı 1131 liraya yükselecek. İşçi emeklisinin maaşı da 959 liraya ulaşacak.

Hizmetlinin Maaşı 1876 Liraya Yükseliyor!Enflasyonun yüzde 3.21 olması halinde aile ve çocuk yardımıyla Ocak 2013'te en düşük 1818 lira olan memur maaşı ise 58 liralık artışla Temmuz'da 1876 liraya yükselecek. 7'nci derecenin 1'inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin 2080 lira olan maaşı 2147 liraya, 11'inci derecenin 3'üncü kademesinden maaş alan bir hemşirenin 2155 lira olan maaşı 2224 liraya, Vinci derecenin 4'üncü kademesinden maaş alan profesörün maaşı da 4862 liradan 5018 liraya yükselecek. Enflasyon yüzde 4 çıkarsa en yüksek maaş artışı 296 lira olacak.

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku