\\\\"\\\\"
Güncel:
E-OKUL: SBS 2.Yedek 2013 Yerleştirme Sonuçları | http://oges.meb.gov.tr/

8. sınıf öğrencilerin girdiği SBS 8. sınıf sınav sonuçları resmi olarak açıklandı.. Aşağıda verdiğimiz bağlantıdan sınav sonuçlarınızı kontrol edebilirsiniz.. 

SBS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merakla bekleniyordu. Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği SBS'nin sonuçları 12 temmuz cuma günü açıklanacağı duyuruldu.

Orta öğretim 8. sınıf (son sınıf) öğrencilerin 8 haziran 2013 tarihinde girdiği 120 dakika ter akıttığı sınav sonuçlarının açıklandı..
 
1 milyonu aşkın öğrencinin girdiği SBS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından adayları tercih maratonu saracak. Bu yıl (2013) SBS katılan toplam öğrenci sayısı 1 Milyon 127 bin 211 öğrenci olarak belirlendi ve geçtiğimiz yıllara oranla SBS'ye başvuran aday sayısında rekor sayıya ulaşıldı.,

SBS Ek Yerleştirme Sonuçları 2013 Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın..!

2013 SBS Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın..!
 
8. sınıf sonunda yapılacak olan SBS, 700 puan üzerinden değerlendirilecek. (Eski SBS"de bu 500 puandı.)

Yeni SBS"de, 6-7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak olan Yılsonu Başarı Puanlarının yarısı (%50"si) doğrudan Ortaöğretim Yerleştirme Puanına (OYP"ye) eklenecek.

Öğrencinin 6, 7 ve 8. Sınıf, Yılsonu Başarı Puanları (YBP) her sınıf için 100 üzerinden hesaplanacak ve 700 puanlı SBS ile birleştirilecek. Bu şekilde elde edilen puan toplamı ikiye bölünerek OYP bulunacak.

 Yeni puan hesaplamada; çok tartışılan “okuldaki en yüksek öğrenci başarısını ölçü alma” uygulamasından da vazgeçiliyor. Böylece okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek.

Bu sistemde öğrencinin okul başarısı; sonuç olarak OYP"yi % 30 etkilerken SBS başarısı % 70 etkili olacak. Ortaöğretim kurumlarına (liselere) yerleştirme işlemi Orta Öğretime Yerleştirme Puanına (OYP) göre yapılacak.

Diğer taraftan; Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, SBS tercihleri öncesi rehber öğretmenlere toplantı düzenlendi.

Manisa Öğretmenevi'nde İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy başkanlığında düzenlenen toplantıda rehber öğretmenlere, SBS tercihleri sürecinde izlemeleri gereken yol hakkında bilgi verildi.

Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy toplantıda yaptığı konuşmasında, Manisa'nın başarı grafiklerinin yüksek olduğu ancak SBS tercihlerinde öğrencilerin Manisa dışı tercihler yaptığından yakındı.

Altınsoy, "Manisa ilimizde başarı grafiklerini yükseltecek çok değerli okullarımız var. Biz aslında Manisa olarak özellikle 8. sınıfa kadar çok güzel çocuklar yetiştiriyoruz. SBS'de Türkiye sıralamalarında da 20. sıralardayız.

Fakat nasıl oluyorsa iyi yetiştirdiğimiz çocuklar bir şekilde il dışına gidiyorlar. Bunun belki de yanlış enformasyondan kaynaklı nedenleri var.

Manisa merkezinin İzmir'e yakınlığından dolayı çocuklar İzmir'i tercih ediyorlar. Sanki İzmir'deki okullar çok daha iyi gibi bir hava var. Bir çok fen lisemiz ve çok değerli anadolu liselerimiz var. Ancak buna rağmen Manisa merkezdeki öğrencilerimiz İzmir'i ilçelerdeki öğrencilerimiz ise Uşak ve Denizli'yi tercih ediyorlar.

Bu konuda öğrencilerimizi bilinçlendirerek bizim öğrencilerimizin en iyi imkanların ve en iyi okulların Manisa'da olduğunu öğrencilerimize anlatmamız gerekiyor. Manisa'yı tercih etmenin hem lojistik olarak hem de ekonomi açısından daha avantajlı olduğunu da öğrencilerimize aktarmalıyız" şeklinde kaydetti.

Kaynak: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku