\\\\"\\\\"
Güncel:
Diyarbakır Newrozu Sayın Öcalan'ın 2014 Newroz Mesajı / VİDEO

Diyarbakır Newroz Kutlama Görüntüleri haberyurdum'da sizler için özenle hazırlanmıştır. 2014 (Amed Nevroz Kutlama Videosu İzle) haberi yine bu sayfada. Diyarbakır nevrozu görüntüleri izle, 21 Mart'ta kutlanan Nevruz etkinliğe Diyarbakır'da yüzbinler katıldı.

Diyarbakır Newroz Kutlamaları konuşmaları izle. İşte 21 Mart Diyarbakır (Amed) Newrozu görüntüleri, konuşmaları ve Öcalan'ın 2014 Newroz mesajı ve Newroz alanından müthiş fotoğraflar..

Abdullah Öcalan, İmralı'dan gönderdiği Nevruz mektubunda çözüm sürecinde hükümetin "ağırdan aldığını, tek taraflı davrandığını, yasal temelden kaçındığını ve uzatma tutumu sergilediğini" belirtti, ancak "bu duruma rağmen iki tarafın da barış arayışından kararlılıkla çıktığını" vurguladı. "Kararlı bir barış önderliği sergilenmezse tarihsel sorunların bildiğini okuyarak çok kayıplı cevaplar üreteceğini" kaydeden Öcalan "yol ayrımı" vurgusu da yaptı.

Öcalan, "Önümüzde en yakıcı bir şekilde cevap bekleyen şey, birbirini tekrarlayan darbelerle mi, yoksa tam ve radikal bir demokrasiyle mi yola devam edeceğimiz sorusudur. Son Newroz'dan bugüne yaşadığımız güncel somut durum tam da çatallaşmaya başlayan bu yol ayrımını ifade etmektedir" dedi. "Sevgili Türkiye halkı" hitabını da kullanan Öcalan, sorunun "demokratik anayasal bir rejimle komplocu-darbeci mekanizmaları parçalayarak çözümleneceğini" söyledi.

Öcalan'ın mektubundaki önemli vurgulardan biri, "Diyalog süreçleri önemli olmakla birlikte bir bağlayıcılık içermezler. Bundan dolayı da kalıcı bir barış için yeterli güvence oluşturamazlar. Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur" mesajı oldu. "Hükümeti ve devleti halkların gerçekliğine uygun bir ciddiyet geliştirmeye" çağıran Öcalan, mektubunu "Yaşasın Newroz! Yaşasın halkların kardeşliği" ifadeleriyle bitirdi.

Öcalan'ın mektubu, HDP İstanbul Milletvekili ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Sırrı Süreyya Önder tarafından Diyarbakır'da Nevruz için toplanan binlerce kişiye okundu. Önder, mektubun Kürtçe ve Türkçe metinlerinin sonundaki "İmralı Cezaevi" ifadesini "İmralı zindanı" diye okudu.

Öcalan'ın mektubunda, bazı yorumlarda öne sürülenin aksine, çözüm ve diyalog sürecini devam ettirme kararlılığı öne çıktı.

ÖCALAN'IN TÜRKÇE MESAJI:

Yüreği newroz ateşiyle barış ve özgürlük için tutuşan bütün dostlar merhaba!

Medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya'da görkemli Newroz ateşini bir uyanış ve Demokrasi şölenine dönüştüren halkımızı selamlıyorum.

Sizlerin şahsında ülkemin bütün gençlerine ve kadınlarına sevgilerimi gönderiyorum.

Yüreğinde barışa bir yer açan, sesimize kulak veren herkesi, tüm Türkiye'yi asırların dayanışma ruhuyla bir olmaya çağırıyorum.

Dünya medeniyetler tarihine beşiklik etmiş, kardeş Ortadoğu ve Asya halklarının da bayramını kutluyorum.Hepinize yürek dolusu selamlarımı gönderiyorum. Merhaba!..

Bizler gencecik fidanları, canları, aşkları, emekleri kül eden savaş ateşini, yine böyle bir günde, geçtiğimiz Newrozda söndürmüş ve barış için büyük bir dirilişin meşalesini yakmıştık.

Sevgili Türkiye halkı!

Tarih bize göstermiştir ki eğer kararlı bir barış önderliği sergilenmezse tarihsel sorunlar bildiğini okur ve genellikle çok kayıplı dönüşümlerle cevaplarını üretirler.

Önümüzde en yakıcı bir şekilde cevap bekleyen şey, birbirini tekrarlayan darbelerle mi yoksa tam ve radikal bir demokrasiyle mi yola devam edeceğimiz sorusudur.

Son Newrozdan bugüne yaşadığımız güncel somut durum tam da çatallaşmaya başlayan bu yol ayrımını ifade etmektedir. Ya son 200 yıllık kapitalist moderniteye dayalı komplocu-darbeci rejim kendini yeniden restore ederek sürdürecektir ya da tarihsel rotasına oturtulmuş Türk-Kürt ilişkileri en kapsamlı demokratik reformlardan geçerek demokratik anayasal bir rejimle komplocu-darbeci mekanizmaları parçalayarak çözümlenecektir. Bütün ara yollar ve geçici biçimler artık miyadını doldurmuştur.

Şu ana kadar yürütülen bir diyaloğ süreciydi ve önemliydi. Bu süreçte iki taraf da birbirlerinin iyi niyetini, gerçekçiliğini, yeterliliğini test etmiştir. Bu testten hükümetin ağırdan alma,tek taraflı yürütme, yasal temelden kaçınma ve uzatma tutumuna rağmen iki taraf da barış arayışından kararlılıkla çıkmıştır. Gelgelelim diyaloğ süreçleri önemli olmakla birlikte bir bağlayıcılık içermezler. Bundan dolayı da kalıcı bir barış için yeterli güvence oluşturamazlar. Gelinen noktada müzakere sistematiği için yasal bir çerçeve kaçınılmaz olmuştur.

Barış savaştan daha zordur ama her savaşın da mutlaka bir barışı vardır. Biz direnirken korkmadık, barışırken de korkmayacağız.

Bizim direnişimiz, kardeş halklara karşı değil, hegemonik karakterli, yok sayan, imha eden, inkar eden zulüm düzenine karşı olmuştur. Dolayısıyla barışımız da hükümetler ya da devletler için değil, bu toprakların binlerce yıllık kadim değerlerini özümseyen, dünya kültürel mirasının eşsiz hazırlayıcısı olan Anadolu, Kürdistan ve Mezopotamya halkları içindir. Hükümet ve devlet bu gerçekliğe uygun bir ciddiyet geliştirmekle yükümlüdür.

Bizim büyük barış yolculuğumuz Oslo'dan Paris'e, Gever'den Lice'ye, KCK operasyonlarından hasta tutsaklarımıza dönük zalim tutuma varana değin bir çok saldırıya maruz kalmıştır. İşte bütün bu kirli oyunları bozan, Uluslararası Gladyo hakimiyetini sarsan ve boşa çıkaracak olan da bu harekettir; yani sizlersiniz. Bütün bölgedeki vesayet düzenlerinin etkisizleştirilmesinde bizim yürüttüğümüz mücadelenin çok büyük bir payı vardır. Türlü biçimlere bürünerek karşımıza çıkan uluslarası komplolara karşı yeterli dikkati göstermek tarihsel sorumluluğumuzdur.

Öte yandan sorumlu bir dil ve üslup bir çok ırkçı psikolojik harp metodlarını boşa çıkaracağı gibi büyük barışımızın da temel karakteri olacaktır.

Bu barış, başta Rojava olmak üzere tüm bölgede ancak demokratik anayasal çözümlerle pekişecektir.

Kadınlar, biriktirdikleri büyük özgürlük ve eşitlik potansiyelinin yanında, demokratik toplumsal gelişmeye ekledikleri yeni etik ve estetik değerlerle bu barışın asıl taşıyıcısı olacaklardır.

Hareketimiz bir gençlik hareketi olarak başlamış ve hep genç kalmıştır. Bu barışa yönelik saldırılara ve provakasyonlara karşı, barışın yılmaz savunucuları da yine gençlik olacaktır.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına savrulmuş göçmen halkımız, dünyaya barışı ve onurlu özgür yaşamı haykıran sesimiz olacaklardır.

Umudun tükenmeye yüz tuttuğu her yerde eşsiz, emsalsiz iradeleriyle hayatını, sağlığını ve özgürlüğünü, gözünü kırpmadan veren bütün yoldaşlarımız,temel dayanağımız olacaklardır.

Irkçı, ayrımcı, üsttenci ve kan kokan nefret söylemlerine karşı, bin yıllık kardeşlik serüvenimizle Türkiye halkları en etkili cevap olacaklardır.

Bütün inançların, halkların, kültürlerin ve emeğin kendisini özgür hissedeceği bir özgür ve tam demokratik ülkeye olan inancımla ve en devrimci duygularımla hepinizi selamlıyorum.

Kendini çağına ve insanlığa karşı sorumlu sayan herkesi büyük barışımızın yapı taşı olmaya çağırıyorum.

Selam olsun halkların kardeşliği için sorumluluk üstlenenlere.

Yaşasın Newroz! Yaşasın halkların kardeşliği!

Abdullah Öcalan / İmralı Cezaevi

newroz_amed_21032014

ÖCALAN'IN KÜRTÇE MESAJI:

Temamên dostên ku dilê wan bi agirê Newrozê û aştî û azadiyê geş dibe, merheba!

Ez gelê xwe yê li Mezopotamyaya ku dergûşa şaristaniyan e, agirê Newroza bihişmet veguherand şahiyek hişyarbûn û demokrasiyê silav dikim.

Di şexsê we de ez hezkirinên xwe dişînim ji temamên jin û ciwanên welatê xwe re. Ez bangî her kesên ku di dilê xwe de ji aştiyê re ciyek veqetandiye, li dengê me guhdar kiriye dikim. Temamên Tirkiyê, bi ruhê piştgiriya sedsalan bibin yek.

Ez cejna gelên bira yên Rojhilata Navîn û Asyayê ku dergûşî ji dîroka şaristaniya dinyayê re kirine jî pîroz dikim. Ji we tevan re, silavên jidil û can dişînim. Merheba..!

Me agirê şer ê ku şaxên ciwan, can û evîn û ked, tev kiribû arî, dîsa di rojeke wiha de, di Newrozê de tefandibû û ji bona aştiyê meşaleya vejîneke mezin pêxistibû.

Gelê Tirkiyê, yê xoşewîst! Dîrokê şanî me daye ku rêbertiyeke aştiyê ya bi biryardar neyê pêşandan, ew ê

pirsgirêkên dîrokî bi ya xwe bikin û bi gelemperî ew ê bersivên tev bi xwîn û elem û mirin bidin me. Pirsa herî şewat ya li ber me, ku li hêviya bersivê ye, gelo bila darbe her tim xwe

dubare bikin, an jî bi demokrasiyeke tam û radîkal em bi riya xwe de bimeşin e. Rewşa rojane ya şênber ku ji Newroza dawin û heta îro em dijîn, tam jî vê riya veqetînê ku dijwarttir dibe şanî me dide. Ya ew ê rejîma komploker û darbeker ya ku, pişta xwe daye modernîteya kapîtalîst, ya van 200 salên dawîn, ji nûvde xwe restore bike û dewam bike, yan jî têkiliyên Kurd û Tirkan ên ku li ser armanca xwe ya dîrokî hatine rûniştandin ew ên di reformên demokratîk ên berfireh de derbas bibin û bi rejîmeke qanûna bingehîna demokratîk makenîzmayên komploker û darbeker parçe bikin û çareseriyê bînin. Temamên riyên navber û demî êdî mîada xwe dagirtine.

A ku heta niha dewam dikir pêvajoyeke diyalogê bû û girîng bû. Di vê pêvajoyê de herdu aliyan jî neytên hev î qenc û rastîn û têrkerî test kirine. Vê testê daye xuyakirin ku ligel helwesta xwegirankirin, ji bingeha qanûnî revîn û dirêjkirina demê ya hikumetê, herdu alî jî di lêgerîna aştiyê de bi biryarin. Lê herwiha ligel ku pêvajoyên diyalogê girîngin jî girêdêriyekê şanî nadin. Ji ber vêna ji bonî aştiyeke mayînde ewlehiya têr û tije dernaxin holê. Nuxteya ku em hatinê, ji bonî sîstematîka muzakereyan çarçoveyeke qanûnî jênerev e.

Aştî ji şer zortir e, lê aştiyeke her şerî heye. Dema ku me li ber xwe dida em neditirsiyan, dema ku em li hev bên jî em ê netirsin. Berxwedana me ne li hember gelên bira bû, li hember pergala hegemonîk, înkarker, a ku tune dikir û zilimkar bû. Herwiha aştiya me jî ne ji bonî hikumet û dewletan e, ji bonî gelên ku nirxên vê axê yên kevn û hezar salî dahurandine û amadekarên bêhempa yên mîrata çandî yê dinyayê ew gelên Enedolê, Kurdistan û Mezopotamyayê ye. Hikumet û dewlet divê li gorî vê rastiyê tevbigerin û barê wan pêşxistina cidiyeteke li gori vê rastiyê ye.

Rêwîtiya me ya mezin a aştiyê ji Osloyê heta Parîsê, ji Geverê heta Licê, ji operasyonên KCKê heta helwesta zalimane ya li ser nexweşên girtî, rasti gelek êrîşan hatiye. Va, ya ku ew ê van lîstokên qirêj tev xerabike, serdestiya Gladyoya Navnetewî hilweşîne û vala derxe ev tevger e; yanî hûn in. Di bêtesîrkirinatemamênpergalên wêristî yên di herêmê de, para mezin a têkoşîna ku me daye heye.Li hember komployên navnetewî, ku bi hezar şêweyî derdikevin pêşiya me, divê em baldar bin, ev peywireke me ya dîrokî ye.

Herwiha uslûb û zimanekî xweş û rast, ligel ku ew ê rêbazên şerê psîkolojîk û nîjadperest vala derxe, ew e bibe karakterê bingehîn ê aştiya me ya mezin. Ev aştî di serî de li Rojava,li temamê herêmê ancax ew ê bi çareseriyên demokratîk ên qanûnî bê xurtkirin.

Jin, ligel potansiyela azadî û wekheviya mezin, bi lêzêdekirina nirxên exlaqî û bedewî, yên nû, ku ew ê li pêşveçûna demokratîk a civakî zêde bikin, ew ê bibin barhilgirên esasî yên vê aştiyê.

Tevgera me wek tevgereke ciwan destpê kiriye û her tim ciwan maye. Li hember êrîş û provakasyonên li ser vê aştiyê, ew ê dîsa ciwan bibin parastvanên nebez û berxwedêr.

Gelê me yê ku di serî de Ewrûpa, koçberî çar aliyên dinyayê bûne, ew ê bibin dengê me yê ku ji dinyayê re aştiyê û jiyana bi rûmet û azad diqîre.

Temamên rêhevalên me, yên ku li her warên ku hêvî ber bi tunebûnê ve çûye, bi vina xwe ya bêhempa jiyana xwe, tenduristiya xwe û azadiya xwe, bêyî ku çavên xwe bişikînin dane, ew ê bibin sparteka me ya bingehîn.

Ligel gotinên nijadperestîn, dabeşkar û biçûkdîtin û xwîn û nefretê; bi serpêhatiya biratiya hezar salî ew ê gelên Tirkiyeyê bibin bersiva heri xurt. Bi baweriya welatekî tam demokratîk ku ew ê lê temamê gel û baweriyan, çand û ked xwe azad bibînin, bi hestên xwe yên herî şoreşger we tevan silav dikim.

Bangî her kesên ku li hemberi dem û mirovahiyê xwe berpirsiyar dibînin dikim ku bibin kevirên avahiya aştiya me ya mezin.

Silav li yên ku ji bonî biratiya gelan dixebitin.

Silav li bargiranan.

Bijî Newroz!

Bijî biratiya gelan!

Abdullah Ocalan - Girtîgeha İmraliyê 21"ê Adarê 2014

newroz_amed_21032014

NEWROZ ÖNCESİ MİTİNG ALANI BİLGİLERİ VE NEWROZ PROGRAMI:

Newroz etkinlikleri kapsamında 21 Mart günü ise sadece Diyarbakır"da Newroz etkinliği düzenlenecek. Milyonların hedeflendiği etkinliğe seçilmişlerin tamamının yanı sıra BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş katılacak.

Diyarbakır"da yapılacak kutlamalara çok sayıda uluslararası delegasyonunda katılması bekleniyor..

Cuma günü Amed'de kutlanacak Newroz için BDP 10 bin kişiyi görevlendirdi. Newroz kutlamalarına katılmak için Türkiye'nin değişik kentler ile yurtdışından gelişler devam ederken, Amed'de otellerde yer kalmadı. Aynı şekilde Newroz'u izlemek için 50'si yabancı, toplam 350 basın mensubunun başvuruda bulunarak, rahat çalışabilmeleri için Newroz basın kartı aldıkları öğrenildi.

NEWROZ PROGRAMI

21 Mart'ta Amed'de gerçekleşecek olan Newroz Kutlamalarına Başta Güney Kürdistan ve Rojava olmak üzere Avrupa'dan ve Güney Amerika'dan çok sayıda heyet katılım sağlayacak. Bu heyetler arasında Irak Cumhurbaşkanı ve YNK Lideri Celal Talabani'nin Eşi Hero İbrahim Talabani, YNK'nin politbüro sorumlularından Mala Baxtiyar ve çok sayıda üst düzey YNK temsilcisiyle katılacak. KDP'den ise Kürdistan Bölge Hükümeti İçişleri Bakanı Kerim Şingari ve KDP Merkez Komite Üyesi Serbest Lezgin katılım sağlayacak. Goran'dan, PÇDK'den, Yekgirtu'dan, Zahmetkeşan'dan, Komala İslami Partisi'nden ve çok sayıda sivil toplum örgütünden çok sayıda temsilci Amed Newrozu'nda..

newroz_amed_21032014

Bolivya'dan İktidardaki Sosyalist İlerleme Partisi (MAS) grup başkanları Flora Aguilar, Bolivya Senatörleri Roberto Rojas ve Demetrio Garcia Newroz'da BDP'nin onur konukları arasında yer alacak.

Ayrıca İspanya'dan, İzlanda'dan ve Almanya'dan parlamenter düzeyinde heyetlerle birlikte Belçika, Hollanda, Danimarka, Fransa, İtalya, İsviçre ve ABD'nin Ankara'daki diplomatik temsilcileri de hazır bulunacak.

Yurtiçinden ve yurtdışından 600'ü aşkın misafir ile 400'den fazla yerli ve yabancı gazeteci Amed Newrozu'nu izleyecek.

2_20100320112452__21032014

Newroz Programı

09:30 Protokol alana girişi

10:00 Açılış Konuşması (BDP Diyarbakır Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt"ün konuşması)

Müzik

11.00 DTK – BDP ve HDP Eş Genel Başkanlarının Konuşması

Müzik

Yabancı ve Yerli Konukların konuşmaları

Müzik

Gelen Mesajların okunması

Abdullah Öcalan"ın mektubunun okunması

Müzik

17.00 Bitiş

1877_1_20032014Amed'de Cuma günü kutlanacak olan ve 2 milyon kişinin katılımının hedeflendiği Newroz için hazırlıklar devam ediyor. Demokratik Toplum Kongresi Basın Merkezi görevlisi Kerem Çelik, ABD, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinden çok sayıda gazetecinin etkinliğe izleyeceğini belirterek, 50'si yabancı 350 gazetecinin kendilerine akredite yaptırdığını kaydetti.

Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Fecri Tayfur ise, kutlamanın yapılacağı alana gün boyunca yüz binlerce kişinin geleceğini ifade ederek, sıkıntı yaşanmaması için çoğunluğunu gönüllü 10 bin kişinin görevlendirildiğini söyledi.

Yoğun kalabalık nedeniyle platformu göremeyecekler için arka kısımda 2 dev ekran kurulacağını kaydeden Tayfur, "Kutlamada yakılacak ateş için 15 ton odun ile 400 litre mazot kullanılacak. Yakılacak ateşin çevresine insanların yaklaştırılmaması için de ateş çevresinde 40 kişi görev yapacak" dedi.

İMC TV Canlı Yayın İzlemek İçin Tıklayın..!

Diyarbakır Söz Tv Canlı Yayın İzlemek İçin Tıklayın..!

Uzay Tv Canlı Yayın İzlemek İçin Tıklayın..! 

Diğer taraftan şırnak'taki newrozda konuşan Selahattin Demirtaş Şırnak'ta yaptığı miting'de bir çok konuya değindi.

Demirtaş, Şırnak'ta partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen nevruz kutlamasında yaptığı konuşmada, Şırnak'ta geçmiş yıllarda nevruzu kutlamanın bedelinin çok ağır olduğunu söyledi.

 Hükümetin Şırnak'a yatırım yapmadığını ileri süren Demirtaş, kentin, en yoksul iller arasında 79. sırada yer aldığını, en yoksul illerin de bölgede bulunduğunu savundu.
 Demirtaş, şöyle konuştu:
 "Gelip buralarda ne kadar büyük yatırımlar yaptıklarını anlatıyorlar. Buralara yatırım yaparken BDP'nin engel çıkardığı yalanını söylüyorlar. Sizin Şırnak halkı olarak son 5 yılda, devlete ödediğiniz ortalama kişi başına vergi, 3 milyar 156 bin liradır. Devlet bunu sizden almış ama yatırım olarak kişi başı 1 milyar 600 bin yatırım yapmış. Bunun da önemli bir kısmı karakol yatırımıdır."
 Yurtdışındaki Şırnaklılara yatırım yapma çağrısında bulunan Demirtaş, yoksulluğu ve işsizliği çözmenin kendi ellerinde olduğunu dile getirdi.
 Önümüzdeki dönem yerel yönetimlerin işsizliği, yoksulluğu önlemek üzere kooperatifleşme, ortak şirketler kurma çalışmalarının olacağını anlatan Demirtaş, tarımı ve hayvancılığı vatandaşların hizmetine sunacaklarını kaydetti.ded_20032014

 En büyük sorunlarından birinin eğitim olduğunu, üniversite sınavlarında başarısızlıkta Şırnak'ın 80| sırada yer aldığını aktaran Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 "Ankara'dan İstanbul'dan bakanlar zannediyorlar, Şırnaklı gencin kafası çalışmadığı için başarısız oluyor. Kürt gençleri ve çocukları anadilde eğitim yapamıyor. Sadece 5-10 yıl Türkçe'yi öğrenmek için derslerle debelleşiyor. Hiçbir dersi öğrenemeden üniversite sınavına giriyor. Antalya ve İstanbul'da kendi anadilinde Türkçe eğitim alan o gençlerle yarışıyor.

Bu topraklardaki gençlerimiz anadilinde eğitim almadığı müddetçe eğitimde başarı asla mümkün olmayacak. Ucuz işçi yapmak için Kürt gencine anadilde eğitime izin vermiyorlar."

 Bu sorunu kendi elleriyle çözeceklerini aktaran Demirtaş, "Belediyelerimiz anadilde kitap basacak, eğitim için altyapıyı hazırlayacak. Kürt çocukları matematik kitabını Kürtçe okuyacak ve öğrenecek. İşte biz onun için anadilde eğitim diyoruz. Kürt edebiyatına ve sanatına sahip çıkacağız. Gençler, kadınlar Kürtçe şiir ve roman okumalı. Kürtçe tiyatro, Kürtçe sinema izlemeli" ifadelerini kullandı.

Şırnak'ta esnafın ve işverenin dertli olduğunu bildiğini, Şırnaklıların başlarının tacı olduğunu dile getiren Demirtaş, vatandaşlara zarar verecek en küçük bir yaklaşımlarının dahi bulunmadığını kaydetti.

 Esnaf ve sivil araçlara zarar verecek eylem tarzlarının olmadığını belirten Demirtaş, konuşmasını şöyle tamamladı:

 "Sivil araçlara ve esnafa zarar verecek, en küçük eylem bizim tarzımız olamaz. Herkesin çok dikkatli olması lazım. Bunun partimizle uzaktan yakından bir alakası yoktur. Bizim esnafa, yoldan geçen araçlara, şuraya buraya zarar verecek en küçük bir yaklaşımımız olamaz.

Her kim ki bunları yapıyorsa, derhal bundan vazgeçmelidir. Bu nedenle gençliğin provokasyonlara karşı dikkatli olması lazım. Biz bu topraklarda işsizliğimizi, aşsızlığımızı, hep birlikte yeneceksek, işverenlerin de elini taşın altına koyması lazım. Ama halkın da Şırnak esnafına sahip çıkması gerekiyor. Birbirimize sahip çıkarak, sorunlarımızı bitirebiliriz."

Daha sonra nevruz ateşi BDP'li yöneticiler tarafından yakıldı. Kutlama, çeşitli sanatçıların konseriyle devam etti.

Hangi İlimizde newroz kutlaması ne zaman yapılacak?

Yerel seçimlerin yaklaştığı bir dönemde kutlanacak olan 2014 Newroz"unun programı netleşmeye başladı.

Newroz_Programi_1103201417 Mart

Newroz kutlamalarının startının verileceği 17 Mart günü Van ve Batman"da kitlesel kutlamalar gerçekleştirilecek. Van"da yapılacak olan kutlamaya DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Batman"da yapılacak olan kutlamaya ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılacak. 17 Aralık günü ayrıca Varto, Tekmen, Kızıltepe, Ergani, Kulp, Silopi ve Şemdinli"de Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek.

Newroz_Programi_1103201418 Mart

18 Mart günü ise Mardin, Hakkari, Bingöl, Ardahan, Bismil, Çınar, Hazro, Eğil, Beşiri, Viranşehir, Cizre, Kurtalan, Doğubayazıt, Bulanık, Norşin, Karayazı ve Hınıs"ta Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek. Kutlamalar kapsamında Mardin"de yapılacak olan kutlamaya Aysel Tuğluk, Hakkari"de yapılacak olan kutlamaya ise BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katılacak.

Newroz_Programi_1103201419 Mart

Kutlamalar kapsamında 19 Mart günü ise Muş, Bitlis, Siirt, Elazığ, Adıyaman, Tekirdağ, Osmaniye, Erzincan, Silvan, Dicle, Hani, Kozluk, Ceylanpınar, İdil, Yüksekova, Erciş, Nusaybin, Diyadin"de etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk Siirt"te konuşurken, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Yüksekova"da konuşacak.

Newroz_Programi_1103201420 Mart

20 Mart günü ise 16 merkezde Newroz kutlaması gerçekleştirilecek. Bu merkezleri isimleri ise şunlar; Şırnak, Iğdır, Erzurum, Maraş, Hatay, Malazgirt, Tatvan, Dersim, Pervari, Gürpınar, Gercüş, Suruç, Çukurca, Lice, Kocaköy, Çüngüş. Şırnak"ta düzenlenen etkinliğe Selahattin Demirtaş, Iğdır"da düzenlenen etkinliğe ise Aysel Tuğluk katılacak.

Newroz_Programi_1103201421 Mart

Newroz etkinlikleri kapsamında 21 Mart günü ise sadece Diyarbakır"da Newroz etkinliği düzenlenecek. Milyonların hedeflendiği etkinliğe seçilmişlerin tamamının yanı sıra BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş katılacak. Diyarbakır"da yapılacak kutlamalara çok sayıda uluslararası delegasyonunda katılması beklenirken, davetlilere ilişkin detaylar ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

Newroz_Programi_1103201422 Mart

Kutlamalar kapsamında 22 Mart günü ise, İzmir, Mersin, Ağrı, Malatya, Manisa, Bursa, Kocaeli, Kırşehir ve Çanakkale"de etkinlikler düzenlenecek. İzmir"de yapılacak olan etkinliğe BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Mersin"de yapılacak olan etkinliğe ise DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk katılacak.

Newroz_Programi_1103201423 Mart

Newroz etkinliklerinin sonuncusu ise, 23 Mart günü gerçekleştirilecek. 23 Mart günü Adana, İstanbul, Kars, Urfa, Antep, Denizli, Konya, Antalya, Ankara, Muğla, Eskişehir ve Karakoçan"da kutlamalar düzenlenecek. İstanbul"da yapılacak olan kutlamaya BDP Eş Genel Başkanı Demirtaş da katılacak..

newroz_1_11032014

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku