\\\\"\\\\"
Güncel:
Bireysel emeklilik sistemi (BES) Maliye spotaj ödemeleri 2013 Bilgileri !

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılan yüzbinlerce kişinin stopaj iadelerinde sorun yaşandığı haberlerinin ardından Maliye Bakanlığı açıklama yaptı. Bakanlık stopaj ödemelerinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.
 
Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılanlara yönelik geçtiğimiz yıl stopaj kesintisinin geri ödenmesi hakkı getirilmişti. Stopaj kesintisini geri almak isteyen vatandaşlar yüzbinlerce başvuru yapmış ancak bunların çok azı sonuçlanmıştı.
 
Maliye Bakanlığı bu gelişme üzerine bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre başvuru sayısı 369 bin 300'ü buldu. Stopaj iade işlemi tamamlananların sayısı ise 37 bin 583'te kaldı ve toplamda 35 milyon 63 bin TL stopaj iadesi ödendi. Maliye Bakanlığı stopaj kesinti iadesi sürecini hızlandırarak yılsonunda tamamlanacağını açıkladı.
 
Açıklamada "Stopaj iadelerinin yapılması sürecinde Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı'nın gerek rutin işlerinin devam ediyor olması gerekse de kamu kurumlarının ve hak sahiplerinin bilgi talepleri iade sürecini yavaşlatan sebeplerdendir." denildi. Halen 331 bin 717 başvurunun işlemlerinin devam ettiğini belirten bakanlık ek personel alınarak günlük 3000 başvurunun sonuçlanacağını belirtti. Açıklamada "29 Ağustos'a kadar yapılan başvurular ile birlikte tüm iade işlemlerinin yılsonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir." denildi.
 
NEREYE, NASIL BAŞVURACAKSINIZ?
 
Stopaj iadeleri için müracaatlar 29 Ağustos 2013 tarihinde de son bulacak. 2007 yılından sonra sistemden ayrılmış olanlar birikimlerinin anaparası üzerinden kesilen stopajları iade alabilecekler.

İlk aşamada herkes kendi emeklilik şirketine başvuracak. Emeklilik şirketleri başvuruları internet veya telefon üstünden alıyor. Şirketler şahsen müracaatı da kabul ediyor.

Şirkete müracaat ederken isim, soyad ve TC Kimlik numarasının beyanı yeterli. Ardından emeklilik şirketi adresinize, bir form ile birlikte ne kadar iade alacağınızı ve hangi vergi dairesine müracaat edeceğinizi içeren evrakları gönderecek. Şahsen başvurunuzda aynı belgeler bizzat başvurunuz sırasında teslim edilecek.

Bu aşamadan sonra bankanın adı ve hesap numarası gibi bilgileri içeren form doldurulduktan sonra bildirilen vergi dairesine şahsen müracat ediliyor. Bazı vergi daireleri emeklilik sözleşmesi ve yapılan kesintileri gösteren belgeyi isteyebiliyor. Bu yüzden emeklilik şirketlerinden temin edilebilecek bu belgeleri de başvuru sırasında getirmek gerekebiliyor.

Diğer taraftan;Haziran Ayı İhracat Rakamları'nın açıklandığı basın toplantına katılmak üzere Batman'a gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz günlerde elim bir trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeden Çetiz ve Aslangiray ailelerine taziye ziyaretinde bulunduktan sonra Balpınar (Gresira) Beldesi'ni ziyaret etti.

Batman Valisi Yılmaz Arslan, AK Parti İl Başkanı Murat Güneştekin ve BATSO Başkanı Abdulkadir Demir ile birlikte Balpınar'a gelen Maliye Bakanı Şimşek'i belde girişinde Belediye Başkanı Hüseyin Geylani ve belde sakinleri karşıladı.

Beldeyi gezen Maliye Bakanı Şimşek ve beraberindekiler belde halkıyla sohbet etti.

Maliye Bakanı Şimşek, Vali Arslan'la birlikte Balpınar'lı çocuklarla yakından ilgilenerek tişört ve şapka hediye etti.

Bakan Şimşek, yapımı devam eden cami ve taziye evinde incelemelerde bulunarak Başkan Geylani'den bilgi aldı.

Bakan Şimşek ziyaretin ardından yapılan hizmetlerden ötürü belediye başkanını tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Maliye Bakanı Şimşek ve beraberindeki heyetin Balpınar'daki son durağı taziye ziyareti oldu.

Maliye Bakanı Şimşek, Balpınar'da yakınını kaybeden bir aileye taziye ziyaretinde bulunarak başsağlığı diledi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku