\\\\"\\\\"
Güncel:
Askerlik 12 aya düştü - Askerlik Haberleri Son Durum Nedir?

Kademeli olarak 70 bin askerin erken terhisine olanak sağlayacak olan askerlik süresine ilişkin kararın ayrıntıları, bugün belli olacak. Zorunlu askerlik süresinin 15 aydan 12 aya indirilmesini öngören düzenleme, bugün Bakanlar Kurulu'nun da gündemine geliyor. Tsk tarihin 1 Mart 2014 olmasını teklif etti.

Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Edirne'de temaslarda bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu askerliğin bayramdan sonra düşürüleceğini söyledi.

Müezzinoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Uzunköprü ilçesindeki inceleme ve ziyaretlerinin ardından, İpsala Sınır Kapısı'na geldi.  Bakan Yazıcı, sınır kapısında "Tina" adlı dedektör köpeği severek, köpeğin özellikleri hakkında yetiştiricisinden bilgi aldı.

Yazıcı ve Müezzinoğlu, daha sonra gümrük çalışanlarıyla basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından ilçe merkezine gelerek esnaf ziyaretinde bulunan Müezzinoğlu, bir çay ocağının önünde sigara içen gençlere, sigaranın zararları konusunda uyarılarda bulundu.

"BEN CEZALI OLURUM"

Mardin ve Sivas'tan İpsala'ya askerlik görevlerini yapmaya geldiklerini anlatan gençlerin iletişim bilgilerini alan Müezzinoğlu, "Askerliği bayramdan sonra düşüreceğiz. Bana sigarayı bırakma konusunda söz verdiniz. 3 ay sonra arayacağım sizi. Askerlik düşmediyse ben cezalıyım ama sigarayı bırakmadıysanız siz cezalısınız" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı, askerliğin kısaltılması kararını uygulamak için Bakanlar Kurulu'nu beklediğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu"nda yapılacak yeni oturumda, askerliğin kısaltılması teklifinin görevdeki askerler için geçerli kılınması ele alınacak.

İki haftada bir gerçekleşen Bakanlar Kurulu, son olarak geçen hafta toplandı. Bu sebeple Bakanlar Kurulu'nun bugün toplanması beklenmiyor. Ancak, askerlikle ilgili kararın elden dolaştırılarak imzalanabileceği ve böylelikle ailelere bir bayram müjdesi verilebileceği değerlendirmeler arasında yer alıyor.

Türkiye gazetesinin haberine göre, ikinci bir ihtimal de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın programına göre hafta içinde bir Bakanlar Kurulu toplantısının yapılabileceği şeklinde. Bakanlar Kurulu'nun gelecek hafta arefe gününe denk gelmesi sebebiyle, toplantının bu hafta içine alınması da ihtimaller arasında.

40 BİN ASKERE TERHİS GÖRÜNDÜ

1111 sayılı Askerlik Kanununun 5'inci maddesi “Erbaş ve erler için muvazzaflık hizmeti süresi; Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı'nda 18 aydır. Bu sürenin, barışta önce 15 aya ve bilahare 12 aya kadar indirilmesine, Silahlı Kuvvetler'in de ihtiyacı dikkate alınarak, Bakanlar Kurulu'nca karar verilebilir” hükmünü içeriyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde hâlen 379 bin erbaş-er görev yapıyor. Bakanlar Kurulu'ndan askerliği kısaltan kararın çıkması durumunda ilk etapta 12 ayını doldurmuş 40 bin civarında askerin terhis belgesini alması öngörülüyor. Askerliğin süresine ilişkin kararın Bakanlar Kurulu ile sınırlı olmayacağı en kısa zamanda yasal düzenlemenin de yapılacağı ifade ediliyor.

Diğer taraftan; Askerlikte yapılan sağlık işlemleri, terhis sonrası sağlık hizmet kayıtlarında görülebilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki birlik tabiplerine ise aile hekimliği yetkisi verildi. Birlik tabibi olmayan yerlerdeki birliklerde de aile hekimliği hizmeti sunulacak.

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki gelişmelerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. "Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki Birlik Tabiplerine Aile Hekimliği Yetkisi Verilmesi ve Birlik Tabibi Olmayan Yerlerde Aile Hekimliği Hizmetlerinin Sunumuna Dair Protokol"ün 1 Temmuz 2013 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, "Bu protokolle; Türk Silahlı Kuvvetlerindeki birlik tabiplerine aile hekimliği yetkisi verilmesi ve birlik tabibi olmayan yerlerdeki birliklerde aile hekimliği hizmetinin sunulması, böylece yükümlülerin sağlık safahatlarının askerlik hizmeti sırasında görülerek iş ve işlemlerde dikkate alınmasının sağlanması ve yükümlülerin askerlik hizmeti sırasında haklarında yapılan sağlık işlemlerinin, terhislerini müteakip sağlık hizmet kayıtlarında görülebilmesinin sağlanması amaçlanmıştır." denildi.

ERBAŞ VE ERLERE EĞİTİM

Milli Savunma Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında ise "Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi, İş Birliği ve Eşgüdümün Artırılmasına Dair Protokol"ün 3 Temmuz 2013 tarihinde imzalandığı belirtildi.

Bu protokol gereğince, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde; 'Vatani görevini ifa eden erbaş ve erlere yönelik olarak 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele' konularında eğitim programlarının düzenlenmesi ve var olan eğitim programlarının zenginleştirilerek güçlendirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetle mücadele konularında eğitim olanak ve stratejilerinin geliştirilmesi ve söz konusu eğitimleri verecek personelin yetiştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında komutanlık ve bakanlık arasında iş birliğinin artırılması amacıyla ortak çalışmalar gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü vurgulandı.

Açıklamada, "Mehteran Birliği; Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörlüğü'nün daveti üzerine 01-03 Temmuz 2013 tarihlerinde Bişkek/Kırgızistan"da konserler vermiştir." denildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku