\\\\"\\\\"
Güncel:
Anneden Kızına En Güzel Doğum Günü Hediyesi
Karaciğer yetmezliği çeken ve annesinin doğum gününde verdiği karaciğeriyle ameliyat edilen İrem, tekrar hayata tutundu.

7 yaşındaki İrem Rahime Kır için hastanede doğum günü töreni düzenlendi. İrem’in anne ve babası küçük kızları İrem’in doğum gününde yaşama dönüş hikayesini anlattı. Ameliyat olmazdan evvel karnı çok büyük duran ve sürekli kaşıntı sorunu yaşayan 7 yaşındaki İrem, Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi doktorlarının başarılı ameliyatı sonrasında annesinin karaciğeri sayesinde doğum gününde tekrar hayata tutundu.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde oturan ve Şahinbey Belediyesi’nde zabıta memuru olarak görev yapan Sıtkı Arı (39) ile aynı zamanda kuzeni de olan eşi Naile Arı’nın (32) çocukları Rahime İrem’in doğumundan 3 ay sonra vücudunda kaşıntılar başladı. Çaresizlik içinde çocuklarının tedavisi için birçok ilde hastane hastane dolaşan Arı çifti, yavrularının derdine çare bulamadı. Bu süreçte uykuyu unutan, kaşıntı nedeniyle vücudu sararan, kendisini sehpa, masa kenarı gibi bulduğu sert zeminlere sürterek kaşıntısını gidermeye çalışan İrem’e doktorlar tarafından, “karaciğer nakli gerekli” denildi. Bunun üzerine ailesi tarafından Gaziantep Üniversitesi Organ Nakil Merkezi’ne götürülen Rahime İrem’in karaciğerinin iflas ettiği, akciğerlerinde ise enfeksiyon olduğu belirlendi. Bir süre Çocuk Gastroentroloji Uzmanı Doç. Dr. Şamil Hızlı’nın kontrolünde kalan İrem’e, annesinden alınan karaciğer, Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sacit Çoban, Genel Cerrahi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahrettin Yıldız’ın gerçekleştirdiği operasyonla nakledildi. İrem, ameliyat sonrası Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Boşnak tarafından gözetim altında tutuldu.

EN ANLAMLI DOĞUM GÜNÜ

İrem’in yoğun bakımdaki kontrolü 3 Şubat 2014’te sona erdi ve normal servise gönderildi. Ancak, bu tarih İrem için çok başka bir anlam ifade ediyordu. Çünkü, 3 Şubat İrem’in doğum günüydü. Bunun üzerine Organ Nakil Merkezi ekibi, İrem için doğum günü partisi düzenledi. Üstünde ‘İyiki doğdun İrem’ yazılı pasta, ailesi ve merkez çalışanlarının alkışları arasında kesildi. 12 gün daha hastanede kalan Rahime İrem’e hastaneden evine gönderildiği gün bu kez de ailesi bir doğum günü partisi düzenledi. Organ Nakil Merkezi’ndeki partiye, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli, Genel Cerrahi Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Avni Gökalp, Prof. Dr. Mehmet Boşnak, Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sacit Çoban, Doç. Dr. Fahrettin Yıldız ile doktorları ve merkez çalışanları da katıldı. Törende konuşan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Coşkun, GAÜN Organ Nakil Merkezi’nin sadece Gaziantep’in değil, bölge illeri ve yurt dışından gelen çok sayıda hastaya şifa verdiğini vurguladı. Coşkun, “Yaşam ümitleri giderek azalan, ışıkları azalan Rahime’ye artık yepyeni bir hayat nasip oldu. İnşallah bundan sonra sağlıkla büyüyüp, nice doğum günü pastalarını kesecek” dedi.

Operasyonu gerçekleştiren Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Sacit Çoban ise, canlıdan çocuk nakli yapılan merkez sayısının Türkiye’de çok az olduğunu, bunlardan birini yapan Gaziantep Üniversitesi Hastanesi’nin başarılı bir ameliyata imza attığını kaydetti. Doç. Dr. Çoban, “Rahime’nin ameliyattan önce ciddi kaşıntıları, gece uyuyamama problemlerinin olmasının yanı sıra, hem aile hem kendisinin rahatlaması, bunun da yoğun bakımdan tam doğum gününde çıkması ve kendi doğum günü pastasını kesip bizimle birlikte paylaşmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Rahime ameliyattan çıktıktan sonra ailesine, ‘baba artık yeni bir Rahime İrem geldi. Ben bundan çok mutlu oldum. Allah Rahime İrem’e bu doğum gününde yeni bir hayat bahşetti” diye konuştu.

Şahinbey Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Elbeyli de, hastane olarak hizmetlerini daha ileriye götüreceklerini vurguladı.

"ALLAH İREM’İ BİZE YENİDEN VERDİ"

Çocuklarının rahatsızlığı nedeniyle, son 7 yılın 5 yılını hastanelerde geçirdiklerini belirten Sıtkı ve Naile Arı, “İrem’in yoğun bakımdan çıktığı günün gecesi uyuduğunu görünce saatlerce sevinç gözyaşı döktük. Çünkü, bu çocuğumuzun ilk kez bir gece uyumasıydı. Hele, idrarının normale dönüp, vücudundaki sarılığın gitmesi bizi adeta sevinçten çıldırttı. İrem, ‘Evdeki bütün elbiselerimi çöpe atın. Çünkü, onlar beni kaşındırıyordu’ talimatı ise bizim için en mutluluk kaynağı istek. Kızımıza biz kendi aramızda isminden esinlenerek ‘Rahmoş’ deriz. Kuzeniyle telefonla konuşurken, ‘O eski Rahmoş gitti, yenisi geldi’ dediğini duyunca gözyaşına boğulduk. Karnı çok büyüktü, o büyüklük gitti. İremimiz tekrar doğdu, dünyaya geldi. Yavrumuzun bugün ilk doğum günü bizim için” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku