\\\\"\\\\"
Güncel:
30 Mart Erzurum ve İlçeleri Yerel Seçim Belediye Başkanlığı Seçimi Sonuçları 2014

2014 yerel seçimleri Erzurum seçim sonuçları, ERZURUM İlçeleri 2014 Yerel seçim sonuçları, Erzurum  2014 yerel seçim sandık sonuçları hakkında detaylı bilgiler ve istatistikler sizler için bu haberimizde.

Türkiye Yerel Seçimleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları 2014

Erzurum İlçeleri 30 Mart Yerel Seçim Sonucu 2014 Haberyurdum.com'da. (30 Mart Belediye Başkanlığı Yerel Seçimi Erzurum Sandık Sonuçları) İl İl, İlçe İlçe yerel seçim sonuçları 30 Mart 2014, İşte (2014 Erzurum İlçe yerel seçim sonuçları ve Erzurum İlçeleri Aşkale, Aziziye(Ilıca), Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karaçoban, Karayazı, Köprüköy, Narman, Oltu, Olur, Palandöken, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere, Yakutiye Yerel Seçim Sonuçları) ilgili detaylı bilgiler...

yerel_sonuclar_28032014

Artık tüm ülke olarak sözün bittiği yerdeyiz. 30 Mart akşamı herkes susacak, halk konuşacak. 2014 Seçim Sonuçları açıklanmasıyla birlikte ülkemizdeki siyasi yol haritası da yeni ivme kazanmış olacak.

2014 Yerel Seçim Sonuçları son dönemde yaşanan olayların halk tarafından ne şekilde algılandığını da ortaya koyarak, seçim anketi çalışmalarından bahsedildiği gibi bir bakıma Hükümet için güven oyu niteliği taşıyacak. Seçimlerin en çok merak edilen adresleri ise İstanbul, Ankara ve İzmir'deki seçim sonuçları olacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte hangi ilin hangi parti tarafından kazanıldığını ise sizlere ulaştırmaya çalışacağız.

Türkiye belki de tarihi boyunca hiç olmadığı kadar gergin ve sonuçları merak edilen bir yerel seçim sürecine girdi. 17 Aralık Operasyonu ile bu sürecin fitili ateşlenirken, sonrasında patlak veren ses kayıtları ve geçtiğimiz günlerdeki Suriye ile savaş ihtimallerinin konuşulduğu bir toplantısının ses kayıtlarının servis edilmesi, seçim anketleri ve yurt genelindeki gerilimi,tartışmaları daha da şiddetlendirdi.

2014 Seçim sonuçları bu açıdan da büyük bir önem taşıyor. Daha önce politika ile ilgilenmeyen milyonlarca vatandaş bu seçimler öncesinde adeta politize olarak, saflarını belirlemiş durumda. 2014 Yerel Seçim Sonuçları partiler tarafından resmen açıklanmasa da parti tabanları tarafından yapılan ittifak söylentileri nedeniyle de herkesin dikkatini çekiyor.

Yerel seçim: Vatandaşlar belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe veya ilinin yerel hizmetlerini yerine getirmesi için yöneticilerini seçerler. Örneğin belediye başkanı ve muhtar seçimi yerel seçimlerdendir.

Genel seçim: Anayasa ve yasaların öngördüğü şartlar çerçevesinde beş yılda bir yapılan seçimlere denir. Bu seçimde vatandaşlar belirli süreler için ülkenin yönetiminde kendisini temsil etmek üzere milletvekillerini seçerler. Seçilen milletvekilleri yasama ve yürütme görevlerini üstlenirler.

30 Mart Pazar günü yerel yönetimlerin karar ve yürütme organını oluşturacak kişilerin seçileceği bir seçimden geçeceğiz..

6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile büyükşehir sayısı artarken, yerel yönetimlerde önemli değişiklikler de yapıldı.

Pazar günü yapılacak seçimde bizi neler bekliyor? Sandık başına gittiğimizde oyumuzu nasıl kullanacağız ve kimleri seçeceğiz?

Seçim yeri büyükşehirde olan bir seçmen hangi organların seçimini yapıyor?

Büyükşehirde olan bir kişi öncelikli bulunduğu ilin büyükşehir belediye başkanını seçecektir. Daha sonra bulunduğu ilçenin belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerini, son olarak da bulunduğu mahallenin muhtar ve ihtiyar heyeti seçimini yapacaktır.

Seçim yeri büyükşehir olmayan bir kişi hangi organların seçimini yapacaktır?

Seçim yeri büyükşehirde olmayan kişi öncelikle köy ve mahallede oturanlar ayrımı yapılmaksızın bulunduğu ilçenin il genel meclisi üye adaylarından, il genel meclisi üyelerini seçecektir. Daha sonra eğer kişi mahallede oturuyorsa sınırları dâhilinde olduğu belde veya ilçe belediyesinin; belediye başkanı ve belediye meclisi üyelerini seçecektir. Köy de oturanlar belediye başkanı ve belediye meclis üyesi seçimlerinde oy kullanmayacaktır. Son olarak seçmen oturduğu mahallenin veya köyün muhtar ve ihtiyar heyeti seçimini yapacaktır.

Seçmen Hangi zarfta neye, nasıl oy verecektir?

İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin seçim turuncu renkli birleşik oy pusulası ve turuncu renkli zarfa;

Belediye başkanlığına ilişkin seçim MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa;

Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası mor renkli zarfa; konularak ilgili sandığa atılacaktır..

Çekişmenin Sert Yaşanacağı İller.!

Seçimin en çekişmeli geçmesi beklenilen illerdeki seçim sonuçları tahminler için ise artık ne söylense boş bir durumda. 30 mart 2014 akşamı Türk halkı bu şehirlerdeki takdir hakkını kullanarak istediği başkan adayına oy verecek. Bahsedilen iller için değerlendirmelerde bulunulması gerekiyorsa birkaç il hakkında konuşmaya fayda var. Bolu 2014 seçim sonuçları geçen seçimlerde olduğu gibi yine inanılmaz bir mücadeleye sahne olması bekleniyor. CHP'nin önceki seçimlerde küçük bir farkla kaybettiği şehirde, Ak Parti ise yaptığı çalışmalarla yine iddialı bir biçimde hazırlanmış durumda.

Bolu gibi Manisa'da seçim sonuçları heyecanla beklenilen şehirler arasında. Büyükşehir yasasının değişmesiyle birlikte köy ve kırsaldaki seçmenlerin de büyükşehirler için oy kullanabilecek olması, ülke genelindeki bütün seçim hesaplarını alt üst etti. Manisa'da mevcut belediye MHP'nin elinde. Ancak 2014 yerel seçim sonuçları ile birlikte neler gelecek pek kestirilemiyor.

Üç partinin de iddialı olduğu bir diğer il olan Mersin'de ise büyükşehir yasa değişikliğinin MHP'ye yaradığı ifade ediliyor. Mersin seçim sonuçları ile birlikte bu tezin ne kadar doğru olduğunu izleyip beraber göreceğiz. Şanlıurfa'da ise ilgin bir durum oldu. 2014 Yerel Seçim Sonuçları için en büyük sürprizlerden birsinin yaşanması beklenilen Şanlıurfa'da eski Diyarbakır belediye başkanı Osman Baydemir BDP tarafından Şanlurfa'dan aday gösterildi.

Halk Kararını Verecek.!

Seçim sonuçları için büyük bir merakın yaşandığı diğer şehirler arasında ise Ordu, Trabzon ve Eskişehir gibi iller de yer alıyor. Geçen yerel seçimlerde CHP'nin kaybederek Ak Parti'ye kaptırdığı Trabzon'da 2014 seçim sonuçları büyük bir merak içerisinde bekleniyor. Büyükşehir yasasının etkilediği bir diğer il olan Ordu'da ise nasıl 2014 seçim sonucu çıkacağı 30 Mart akşamı belli olacak. Eskişehir ise benzer bir muammanın içerisinde. Mevcut başkan Yılmaz Büyükerşen Eskişehir merkezi tarafından çok sevilmesine karşın, ilçelerin de bu seçimlerde büyükşehir için oy kullanacak olması bu şehirde de 2014 yerel seçim sonuçları için kesin konuşmamasına neden oluyor.

secim_sonuclari_28032014

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku