Güncel:
2014 Öğrenci Üniversite Affı Var mı - Ne Zaman Af Olur?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğrenci affıyla ilgili çalışmalara ilişkin ''Teknik olarak inceleme aşamasındayız'' dedi.
 
Memur Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve beraberindekiler, öğretim üyelerinin özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin hazırladıkları raporu sunmak için YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya'yı makamında ziyaret etti.
 
Ziyaretin ardından yapılan ortak basın açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetinsaya, bir gazetecinin ''Öğrenci affına ilişkin çalışmaların yapıldığına dair Meclis'ten haber geldi. Bu konuyal ilgili çalışmalarınız ne durumda?'' sorusuna ''Teknik olarak inceleme aşamasındayız. İnceliyoruz'' yanıtını verdi.
 
Kasım ayında görüşülecek..
 
Öğretim üyelerinin maaşlarının artırılmasına ilişkin bir soru üzerine Çetinsaya, YÖK olarak talebi ilgili mercilere iletmekle, takip etmekle yükümlü olduğunu belirtti.
 
Çetinsaya, konunun somut olarak Bakanlar Kurulu'nun takdirinde olduğunu ifade etti.
 
Soruya ilişkin Gündoğdu da, akademisyenlerin mali durumlarına ilişkin konuların Kamu Personeli Danışma Kurulu'nda kasım ayı içerisinde görüşüleceğini söyledi.
 
Bu konunun biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade eden Gündoğdu, görüşmenin kasım ayının 20'sinden önce olabileceğini kaydetti.
 
Çetinsaya, ''Düzenleme kaç akademisyeni kapsayacak?'' sorusuna ise, 130 bin öğretim elemanını kapsadığı yanıtını verdi.
 
''Politikalarımız devam edecek''
 
''İşaret dilinin üneversitelerde seçmeli ders olarak verilmesi konusunda açıklama yapabilir misiniz?'' sorusu üzerine ise Çetinsaya, engelliler konusunun en önem verdikleri konulardan birisi olduğunu ifade etti.
 
İşaret dili dersinin de bu konuda bilinçli yapılan ve destekledikleri politakalardan birisi olduğunu belirten Çetinsaya, bu konuda ilgili kurumlarla yakından çalıştıklarını söyledi.
 
Çetinsaya, ''Bu sembolik olarak bir dersle kalmayacak. Engellilerle ilgili bir bütün olarak politikalarımızı devam ettireceğiz'' dedi.
 

İlk mesaj Meclis"ten
 
2011"deki affın 2012 ve 2013"te mağdur olanları kapsamaması nedeniyle Meclis"in yeni af yasası üzerinde çalışmaya başladığı öğrenildi. Af bekleyen öğrencilere ilk mesaj Işık"tan geldi. Işık, “Bir hukuk fakültesi öğrencisi twitter"dan bana harcını yatıramadığını ve ailevi sorunları olduğunu, bu nedenle üniversiteyle ilişiğinin kesildiğini yazdı. Çok üzüldüm, etkilendim. "Tek yolum var okumak" diyordu mesajında. Öğrencilere af niteliğinde yapılacak bir düzenlemenin YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ak Parti ayağı var. Bu yönde gelen tüm talepleri değerlendiriyoruz” dedi.
 
Meclis, YÖK' ün yanıtını bekleyecek
 
Işık, af bekleyen öğrencilerin mesajları üzerine twitter hesabına ise, “Mesajınızı aldım. Meclis açılınca bu konuda bir çalışma yapalım. İnşallah hayırlı sonuç alırız” diye yazdı. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç"un twitter"daki, “Öğrenci affı konusunda Komisyon Başkanı ile görüştüm. YÖK"ten gelecek yazıyı beklediklerini aktardı” mesajı ise dikkati çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın “uygun” görüşüyle “öğrenci affı” MEB tarafından kanun tasarısı olarak veya Ak Parti"nin hazırlayacağı kanun teklifi ile Meclis gündemine getirilebilecek.

Diğer taraftan; Yükseköğretim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinsaya Türkiye Büyük Millet Meclisi"nde 2011'de çıkan son "öğrenci affı" kanunundan sonra mağdur olan ve üniversitelerle ilişiği kesilen yaklaşık 200 bin öğrenci ile ilgili yapılması planlanan af çalışmaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Konunun şuan inceleme aşamasında olduğunu belirten Çetinsaya, “Şuan inceleme aşamasında. Yanlış bir şey söyleyip bir beklentiyi yükseltmek istemem. Şuan teknik olarak inceliyoruz.” diye konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya"yı ziyaret etti. Ziyaretin ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, öğretim elamanlarının mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine ilişkin hazırlanan çalıştay raporunu konu alan ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından Çetinsaya basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, “Basında yer alan 200 bin kişiye üniversite affı geliyor haberleri yer aldı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?” şeklindeki soruya Çetinsaya şöyle cevap verdi; “Şuan inceleme aşamasında. Yanlış bir şey söyleyip bir beklentiyi yükseltmek istemem. Şuan teknik olarak inceliyoruz.”

“İşaret dilinin üniversitelerde seçmeli ders olması ile ilgili neler söyleyeceksiniz?” sorusuna ise Çetinsaya, “Özürlüler meselesi engelliler meselesi bizim en önem verdiğimiz konularımızdan biri. İşaret dili dersi de bu konuda yaptığımız bizim en bilinçli desteklediğimiz politikalardan biri. Bu konuda ilgili bütün kurumlarla yakın çalışıyoruz. Bunun bir paket olarak bir bütün olarak düşünüyoruz. Sembolik olarak bir dersle kalmayacak. Engelliler ile ilgili bir bütün olarak politikalarımızı devam ettireceğiz.” diye cevapladı.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Mehtap erdem 4 yıl önce

2yillik cocuk gelisimi okuyorum ama 3 sene uzadi ve bir türlü gecirmiyorlar yardimci olmuyorlar namik kemal üniversitesi af bize cikar mi ne olur bana yardimci olun kafayi yiyicem cok magdurum ne yapicam hayatim bitti

Sezen Aksu Adem Olan Anlar Şarkı Sözleri
Geçmişte yıldızı parlayan ve hala sönmeyen Sezan Aksu'nun Adem Olan Anlar şarkısına ait şarkı sözleri

Haberi Oku