\\\\"\\\\"
Güncel:
2014 Hangi Memur Ne Kadar Maaş Alacak? - (2014 Memur Maaşları Zammı)

2014 yılı Memur maaşları açıklandı - memurlar haber son dakika haberler. Memur zamları konusunda Bayram öncesinde hükümet ve sendikalar arasında uzlaşma sağlandı... Çalışma Bakanı uzlaşmanın ayrıntılarını anlattı.
 
ÇALIŞMA BAKANI FARUK ÇELİK:
 
2014-2015 memur zammı görüşmeleri mutabakat ile sonuçlanmıştır. 2014'ten geçerli olmak üzere taban aylığına 175 TL zam yapılacaktır. 2015'te ise birinci altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 3 ve enflasyon farkı oluşursa bu fark ödenecektir.
 
Eğitimciler için 2014 birinci altı ayında 75 TL, ikinci altı ayda 75 TL olmak üzere öğretmenlerimize toplam 150 TL eğitim öğretim tazminatı ödenecektir.

4C'lilere aile yardımı, eş ve çocuk yardımının yanısıra, iyileştirme faslından 175 TL, seyyanen yapılacak artış da 175 TL olmak üzere aile ve eş-çocuk yardımı dahil toplamda 350 TL iyileştirme yapılacaktır.
 
Hizmet kollarına gelince hakem heyetinin vermiş olduğu kazanımları aynen korumuş bulunmaktayız. Hizmet kollarında yeni bazı iyileştirmeler de gerçekleştirdik.
 
Taban aylığına yapılan artış emekliler açısından da son derece anlamlıdır. Gelecek yıllardaki artışlara yansıması açısından da önemlidir. Son 1 ay içerisinde Türk-iş ve Hak-İş arasında yapılan sözleşmeler ve Grevlerin uzlaşmayla sonuçlanması ve memurlarla yaptığımız sözleşmeler göz önüne alınınca, bakanlığımızın asli görevi olan diyalog ve sorunların masada çözümü konusunda önemli adımlar atılmış bulunmaktadır. Herkese hayırlı olsun.. "
 
MEMUR-SEN GENEL BAŞKANI AHMET GÜNDOĞDU:
 
Biz masaya gelirken 4 ana konuyu sorunlu alan olarak belirlemiştik. Birincisi emeklilerin durumu... Memurların durumu... Üçüncüsü mağdur öğretmenler... Dördüncüsü ise 4C'lilerdi...
 
Toplu sözleşme içerisinde 2014 yılında ortaya koyduğumuz tablo kalıcı yansıması olan bir konuydu. 250 TL önermiştik, 175 TL'de uzlaşıldı.
 
Öğretmenler de sıkıntı yaşıyordu. Onlara da 150 TL, eski adıyla ek ödeme, yeni adıyla eğitim öğretim tazminatı sağladık.
 
4C'liler için en önemli konu kadroydu. Bir çok kişi kadroya alındı. Şimdi 23 bin 4C'li arkadaşımız var. Bunların da kadroya geçmesini talep ediyoruz. İş güvencesine kavuşacakları bir kadro istiyoruz. Bu meclis çalışmasını gerektirdiği için ilerleyen bir zamanda yapılmalıdır. 4C'li arkadaşlara da 350 TL zam olmak üzere toplamda 550 TL'lik bir yansıma sağlanacak.
 
Şu anda 45 TL olan toplu sözleşme ikramiyesinin 60 TL'ye çıkarılmasında uzlaştık.
 
4 alanın tamamına yansıması olan bir toplu sözleşme mutabakatına imza attık. Herkese hayırlı olsun. Ramazan bayramı kutlu olsun..

Diğer taraftan memurlar.net'teki habere göre; TOKİ kredilerine ve yaşlı, özürlü, gazi, korucu, muhtar maaşlarına ne kadar zam yapılacağı bilinemiyor.
 
Memur maaşlarına yapılan brüt 175 liralık yıllık zam, her yıl memur maaş artışına endeksli olarak artırılan TOKİ taksitlerine uygulanacak zammı bilmeceye dönüştürdü. Aynı şekilde her yıl memur maaş zammı oranında gelirleri artırılan 65 yaş üstü yoksullarla özürlü, gazi, köy korucuları ve muhtarlara yapılacak zammın oranı belirlenemiyor.
 
Zamda “oran” belirsizliği
 
Memur maaşlarına bugüne kadar “katsayı” üzerinden 6"şar aylık dönemlerle oransal bazda zam yapılıyordu. TOKİ, belirlenen bu oranı konut kredisi taksitlerinin artışında aynen kullanırken, Maliye de zam oranını muhtaç yaşlı, özürlü, gazi ve köy korucularıyla muhtarların da aralarında bulunduğu 1 milyonu aşkın hak sahibinin aylığının artışında kullanıyordu. Ancak bu kez zam katsayı yerine taban aylığa yapılınca işler karıştı. Ortaya net bir zam oranı çıkmadığı için 1 milyonu aşkın vatandaşın aylık ve borcunda ne düzeyde artışa gidileceği belirsiz hale geldi.
 
Memura göre değişiyor
 
Çünkü neti 123 liraya denk gelen zammın oransal karşılığı, memurdan memura değişiklik gösteriyor. Örneğin maaşı 2 bin lira olan bir memura 123 liralık zammın yansıması yıllık yüzde 6,15"e karşılık gelirken 3 bin lira maaşlı memurlarda bu oran yıllık yüzde 4,1"e düşüyor.
 
6 aylık mı artacak?
 
Üstelik memura verilecek zam ocak ayından başlayarak bütün bir yılı kapsıyor. Oysa TOKİ"nin kredi borçlusuna uyguladığı zam ile yaşlı, korucu, gazi ve muhtar aylıklarına yapılan zam ocak ve temmuzda olmak üzere iki döneme yayılıyor. Dolayısıyla, zammın katsayı yerine taban aylığına yapılması memur zammına endeksli artışların dönemini de etkiledi. Kurumlar, endeksi netleştirdiklerinde zam dönemine de karar vermek zorunda kalacak.
 
"Ortalama" olabilir
 
Endeks alınacak oranın belirlenmesinde üç alternatif üzerinde çalışılıyor. Buna göre en düşük, ortalama ve en yüksek memur maaşı üzerinden hesap yapılıyor. Artış oranında en düşük memur maaşının dikkate alınması halinde TOKİ borçlularının kredi borcu aşırı yükselirken bütçeden aylık alan gazi, korucu, yaşlı ve muhtarların aylıklarında önemli artış olacak.
 
Yüksek derece dikkate alındığında ise tam tersi olacak. Bu nedenle zammın ortalama memur maaşında ortaya çıkardığı yüzdelik artış oranının dikkate alınması üzerinde duruluyor. Bunun kabul görmesi halinde bu kesimlerin aylık ve borçlarına ya yılın başında yüzde 5,3 zam yapılacak ya da bu zam oranı ikiye bölünecek.
 
2014 bütçesine hüküm konulabilir
 
Konuya ilişkin bilgi veren yetkililer, ortalama memur maaşındaki artış oranın “endeks” olarak dikkate alınmasının daha akla uygun göründüğünü belirtmekle birlikte bu konu üzerinde epeyce çalışmak gerektiğini söylediler. Yetkililer, nihai çözümün 2014 bütçesine konulacak bir hükümle sağlanabileceğini, böylece ileride oluşabilecek ve mahkemelere yansıyacak uyuşmazlıkların önünün kesilebileceğini ifade etti.
 
Maliye"ye soracak
 
TOKİ, her yıl kredi taksitlerinde yapılacak artışı belirlemek için memur maaş zamlarının açıklanmasının ardından Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ile TÜİK"e resmi yazı gönderip katsayı artışını soruyor. Bu iki kurumdan gelen yanıta göre de kredi taksitlerindeki artışı ilan ediyor.
 
TOKİ yetkilileri bu yıl da 2014"te uygulanacak artışı belirlemek için aynı yolu izleyecek. Ancak Maliye"de bu soruya verilecek bir yanıt henüz bulunmadığı için çalışmaların bitmesi beklenecek. Aylıklarla birlikte TOKİ taksitleri için de bütçeye hüküm konulabileceği belirtildi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Amerikalılara evlatlık verilen kızının fotoğrafını...
Handan hanım Amerikalılara verilen kızını 26 yıl sonra Esra Erol'da buldu.

Haberi Oku