Güncel:
Kadir Gecesi anlamı, duası ve mesajları bu sayfada

Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi"dir. Kadir Gecesi 2015 bu sene 13 Temmuz Pazartesi akşamını 14 Temmuz Salı günü'ne bağlayan geceye denk geliyor. Ramazan ayı sonlarında kutlanan gecede neler yapmalı?

Kur'anı Kerim kitabımızın bu mübarek gecede indi. Tüm müslüman alemi bu geceyi Ramazan ayının son günlerinde kutlamaya başladı.

Kadir gecesinde yapılması gerekenler şöyle: Bu mübarek gecede yatsı namazında zammı sure okunurken Kadir suresini okumak, ve normal günlerden daha çok ibadet etmek aynı zamanda Kur'an okumak ve mümkünse sadaka vermek daha hayırlı olur. Mübarek Kadir Gecesi 23 Temmuz 2014 Çarşamba gecesi ihşa edilecek.

Kadir Gecesi Nedir? Kadir Gecesi Önemi ve Anlamı Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Kadir Gecesi Duası (Yazılı ve Video) İçin Tıklayın!

En Güzel Kadir Gecesi Mesajları 2015 İçin Tıklayın!

2014 KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Ramazan'ı 26.Gecesidir. 2014 yılında kadir gecesi 23 Temmuz Çarşamba akşamını 24 Temmuz Perşembe gecesine bağlayan gecedir.

Ramazan ayının sonlarına yaklaşırken , tüm müslüman aleminin heyecanla beklediği mübarek Kadir Gecesi geldi . Kadir Gecesi, Ramazan Bayramını müjdeleyen , Ramazan ayının en mübarek gecesidir.

İslam'a göre Kur'an-ı Kerim'in vahiy yoluyla Hz. Muhammed'e gönderilmeye başladığı gece Kadir Gecesi'dir.

Kadir Gecesinde neler yapılmalı?

Ramazan ayının ve tüm yılın en mübarek gecelerinden Kadir Gecesi'nde müslüman alemi diğer günlerden daha fazla ibadete ve islama yönelmelidir.Kadir Gecesi'nde , yatsı namazı kılınırken zammı sure olarak Kadir suresi okunmalıdır. Bunun dışında Kadir Gecesi'ni Kur'an-ı Kerim okuyarak geçirmek , az da olsa sadaka vermek Ramazan'ın bereketini artırır.

Kadr Suresi

Bismillahirrahmanirrahim

"İnnaa enzelnâhü fî leyletil kadr.

Ve maa edrâke mâ leyletül kadr.

Leyletül kadri hayrün min elfi şehr.

Tenezzelül melâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim.

Min külli emrin selâm. Hiye hattâ matla'ıl fecr."

Meâli:

"Hakikat, biz onu (Kur'anı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Ruh, Rablerinin izniyle, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selâmdır.

Kadir Gecesi

Ramazan bereketi, Ramazan coşkusu yerini buruk bir sevince bırakıyor. Artık Kadir Gecesi"ni arayacağımız zamanlara geldik. Gizli hazineye erişmek, içinden cevherler devşirmek için herkesin uyanık olması gereken zamanlara. Bir arayış ile bir umut ile… Belki sabahlara kadar, belki bir göz kırpma aralığında…

Hak Teala soruyor: “Kadir Gecesi"nin ne olduğunu sen bilir misin?” Bilmemizi istediği için, hatta bilelim diye, bilelim ve bulalım diye soruyor. Belki arayalım diye, bulmasak bile arayalım diye soruyor. Ya buluverirsek!?

Kadir Gecesi, bin aydan evla, milyon geceden değerli bir gece. Kadir-kıymet bilen; kadir-kıymete dönen gece. Cebrail"in gelip, yer semasına meleklerin indiği, açık gök kapılarından dilek dilek cümlelerin Yaradan"a vardığı, duaların katman katman göklere ağdığı, dünyaya rahmetin dalga dalga yağdığı gece… Kulların melek olduğu, yeryüzünün melekle dolduğu gece…

Hak Teala müjdeliyor ya hani, “Cebrail ve melekler o gecede Rabb"lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.” Sanki kanat şakırtılarıyla ruhların yıkandığı, insanların kendini neredeyse melek sandığı gece. Ve “Tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir” o gece, kıymet bilene yasin yasin, ayet ayet bir şenliktir. Ecri ve kıymeti öyle anlatılır ki, eğer bir mü"min, bin ay kılıcını üzerinden çıkarmadan gaza eylese veya gündüzleri oruç tutup geceleri de sabaha kadar ibadetle geçirse, olmadı, bir yıldan bir yıla akşam ve yatsı namazlarını cemaatle kılsa, mükâfatı o gecenin mükâfatına anca yetişiyor.

Bu bereket, her geleni Hızır bilen insanların yılda bir geceyi kadir bilmelerinin karşılığı. Bir kıymet ve değer gecesi, kıymetli ve değerlilerin gecesi. Değer bilip af dileme gecesi, affın bol bol dağıtıldığı gece.

“İlahi! Gerçekten Sen çok affedicisin, affı seversin, (okuyucularımla) beni de affet!” Amin.

Berceste

Seher-i ıyd celî maşrık-ı ruhsarında

Leyle-i kadr hafi zülf-i siyeh-famında
Nedim)

Ey sevgili! Yanaklarında bayram seheri parlıyor; karanlık zülüflerinde ise kadir gecesi gizlenmiş (Ne büyük bir çelişki)!

KADİR ALAYI

Kadir Gecesi bir kutlama gecesidir. Daha yüz yıl öncesine kadar Kadir Gecesi toplumun her katmanında karşılık bulur, saraydan halka, başkentten en ücra köye kadar Ramazan"ın yirmi yedinci gecesinde geleneksel düzenlemelerle yaşatılır, okunan hatimlerin duası hassaten bu gecede yapılır, teravihe ilaveten toplu tesbih namazları kılınır, mevsimine göre fenerler, kandiller ile sokaklara çıkılır, türbe ziyaretlerine gidilirmiş. Saray erkânı için düzenlenen kadir alayı ise İstanbul"da bütün halkı sokaklara döker, padişah ve saray erkânı ile halkı buluştururmuş.

Padişah ve maiyyetindekiler iftardan sonra Kadir Gecesi"nin ihya edileceği camiye yürüyüş merasimiyle (Kadir Alayı) gider, bunun için güzergâh düzenlenmiş olur, caddeler kandiller, meşaleler, fenerler ile donatılır, halkın alayı iyi görebilmesi için oturulacak mekânlar hazırlanır, arabalarıyla seyre gelecek eşraf ve diplomatlar için ayrıca yer ayrılır, yol üzerindeki binalar ve evlerde kandiller yanar, bazı binalar özel olarak boyanır, süslenirmiş.

Sultan ve harem halkı at arabalarına binerek saraydan çıktıkları andan itibaren havai fişekler atılmaya başlanır, özel hazırlanmış mahyaların ışıkları yanar, gidilecek caminin kubbesine kandiller ve fenerlerden bir kaftan giydirilir, cami içinde mihraba da mahya kurulur, böylece aydınlatılmış şehirde gece adeta gündüze döner ve insanlar akın akın buraya gelip o geceyi ihya edecek şekilde alkışlar okur, dualar ederlermiş. O sırada insanlara büyük pideler ve şerbetler dağıtılır, elden geldiğince fakirler sevindirilirmiş.

Namazları sultanın imamı ve müezzinleri kıldırır, cemaat musiki ziyafetiyle mest olurmuş. Nasıl olmasın, her rekât farklı bir makamda, üstelik müezzinler rekât aralarında “elveda” ilahileri okumakta. Bir ziyafet ki... Namaz sonrasında tekke, türbe ve camiler yine dolup taşar, zikirler ve ibadetler arasında insanlar “tan yerinin ağarmasına kadar olan esenlik” içinde, yer semasına inen meleklere karışır, şehir maddî ve manevî tertemiz bir sabaha başlar.

Geçici olarak Yıldız Hamidiye Camii ile Tophane"deki Nusretiye Camii"nde düzenlenen birkaç kadir alayını hesaba katmazsak, Fatih"ten itibaren tam beş yüz yıl boyunca Ayasofya Camii, Kadir Gecesi kutlamaları ve kadir alaylarının değişmez mekânı olmuştur. O kadar ki, eski İstanbullular Kadir Gecesinde teravih namazını Ayasofya"da kıldıklarında, dilek ve dualarının kabul edileceğine inanırlar, sabah namazını da Ayasofya"da kıldıktan sonra evlerine dönerlermiş.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2019 Konya 7.Bilim Festivali Başlıyor
Konya Bilim Merkezi tarafından her yıl düzenlenen Konya Bilim Festivali 4-5-6 Ekim 2019 tarihileri arasında...

Haberi Oku