İkinci ev alana vergi şoku
Hükümet gayrimenkule fren yapmak için konut kredisine vergi getiriyor. Ancak başını sokacak bir ev almak isteyenler ile belirli tutarın altında konut kredisi çekenler kredi çektiklerine vergi ödemeyecek. 2015 Yılı Ekonomik Programı’nda hükümetin gayrimenkul yatırımlarındaki artışı kontrol edilebilmek için konut kredisinde bulunan vergi avantajını yeniden gözden geçireceği belirtildi.

Gözden geçirme sonucu vergi avantajının konut sahipliği ve kredi miktarına bağlı olarak ortadan kalkacağı ifade edildi. Bu arada programda ayrıca 2015 yılında merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 452 milyar harcamalarının 472.9 milyar lira ve merkezi yönetim bütçe açığının 21 milyar TL olması öngörüldü.

En düşük aracın vergisi 591 lira olacak

2014 yılı bütçesinin öngörülenin 12 milyar lira üzerine çıkarak yıl sonunda 448 milyar TL olarak gerçekleşeceği, bütçe gelirlerinin ise tahminin 20.8 milyar lira üzerine çıkarak yıl sonunda 424 milyar olmasının beklendiği kaydedildi. Bütçe gelirlerinin yüksek olmasını 17.6 milyar lira yüksek gelen vergi dışı gelirler sağladı. Merkez Bankası temettü gelirlerinden elde edilen 3.4 milyar lira, EÜAŞ’ın ödemesi öngörülen 4 milyar lira ve Milli eğitim Bakanlığı’na ait arsa satışından tahsil edilen 1 milyar lira bütçeyi kurtardı.

Vergi gelirlerini düşüren en önemli iki neden petrolden elde edilen ÖTV tahsilatının 2.1 milyar azalıp 45 milyar lira olması ve BOTAŞ’ın 5.8 milyar liralık borcunun ancak 2.3 milyarını ödemesi gösterildi.

ÇALIŞAN VE EMEKLİYE YÜZDE 3 ZAM

2015 Yılı Programı’nda, çalışan ve emeklilerin merakla beklediği ücret ve aylıklara gelecek yıl yapılacak zamlara ilişkin hedeflere yer verildi. Asgari ücrete gelecek yılın ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3’er zam yapılması planlanıyor. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının önceki altı aylık enflasyon tahminine göre ocak ve temmuz aylarında sırasıyla yüzde 3.45 ve yüzde 3.63 artırılması öngörülüyor.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Isı yalıtımı olan binalara vergi muafiyeti...
Kentsel dönüşümün ardından bu kez yalıtımı düşük ve yetersiz olan eski binalarda dönüşüm yolda....

Haberi Oku