\\\\"\\\\"
Ekonomi:
Milli Piyango Bileti Sorgulama ve Öğrenme Motoru 2014

Milli Piyango Yılbaşı çekiliş sonuçları için geri sayım sürüyor. Milli Piyango çekiliş sonuçları açıklanır açıtlanmaz sitemizde olacak. İşte Milli Piyango çekiliş sonuçları ve tüm detayları; 2014 Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi için geri sayıl sürüyor. Milli Piyango yılbaşı çekilişinde bu yıl büyük ikramiye tarihin en yüksek rakamına ulaştı. Milli Piyango idaresi yılbaşı özel çekilişi için büyük ikramiyeyi 50 milyon lira olarak açıkladı.

MİLLİ PİYANGO 2014 YILBAŞI ÇEKİLİŞİ özel Numaralı biletlerin bastırılıp sonrada milli piyangoidaresince belirlenen günde akşam yapılan kura ile ikramiyelerin hangi numaralıbiletlere isabet ettiğine dayanan  talihve şans oyunudur. Milli piyangoçekilişi her ay 9 ,19, 29 uncu günleri yapılmaktadır. Milli piyango idaresi belirlenen bu günlerin haricinde de özelçekiliş günleri yapabilmektedir. Örneğin 31 aralık 2013 yılbaşı çekilişi gibiözel günlerde milli piyango büyükçekilişi yapılabilmektedir.

Milli Piyango Yılbaşı çekiliş sonuçları için geri sayım sürüyor. Milli Piyango çekiliş sonuçları açıklanır açıtlanmaz sitemizde olacak. İşte Milli Piyango çekiliş sonuçları ve tüm detayları; 2014 Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi için geri sayıl sürüyor. Milli Piyango yılbaşı çekilişinde bu yıl büyük ikramiye tarihin en yüksek rakamına ulaştı. Milli Piyango idaresi yılbaşı özel çekilişi için büyük ikramiyeyi 50 milyon lira olarak açıkladı.

yilbasi_2014_sonuclari_30122013

MİLLİ PİYANGO 1 milyon ve daha büyükikramiyeler ve yıl içinde yapılan büyük ikramiyeler milli piyango idaresi genel müdürlüğünce ve bunların altında kalanikramiyeler ise şube müdürlükleri ödeme yapar. Mpi genel müdürlüğü ikramiyeödemelerinin limitini azaltabilir ve yükseltebilir. Milli piyango 1 yıllık zaman aşımı süresine dahildir. Zamanı geçenbiletler ikramiyeye isabet etmiş olsalar bile süre ve zaman aşımından dolayıödeme yapılmayacaktır. Ancak zaman aşımın resmi tatile veya hafta sonuna denkgelirse hemen ardındaki iş günü içersinde ödeme yapılabilir.

İkramiye isabet edenbiletlerin tarihi, seri numarası, fiyat ve küpürü ödeme yapacak nitelikteolması gerekmekte  olup bunun yanı sırabiletlerin yırtık, kopmuş,parçalanmamış ve tüm numaralarının anlaşılır açık birşekilde işleme tabi olacak şekilde olması gerekmektedir. Bu tür biletlerin ödemeyetabi tutulması ise yine mpi yetkililerinin yaptığı inceleme sonucunda kararabağlanır. Yapılan inceleme sonucunda mpi isabet edilen biletin ödeme yapılmasıgerektiğine kanaat getirerek ödeme gerçekleştirilir.

Biletlerin  ibraz özellikte olması ve ödendi damgasıvurulmuş biletlerin, ait olduğu günden itibaren en geç bir iş günü içersindemesai bitimine  kadar satış noktalarımerkezine bilet sahibi tarafından dilekçe ve ekiyle birlikte verilmesi ve  bu dilekçenin çekiliş öncesi yani bir gün önceİdare merkezine gönderilmesi halinde, bu biletlere isabet eden ikramiyelerverilir.

2014 YILBAŞI ÖZEL ÇEKİLİŞİ 31 ARALIK 2013

Yılbaşı çekilişinde 500 milyon liralık biletin tümünün satılması halinde Hazine"nin kasasına 129 milyon 18 bin lira girecek. Bunun 75 milyon 778 bin liralık bölümünü KDV geliri meydana getirecek. KDV çıktıktan sonra brüt satış tutarına uygulanan Şans Oyunları Vergisinden de Hazine"ye 42 milyon 422 bin lira verilecek.

Savunma Sanayi Destekleme Fonu, Tanıtma Fonu, SHÇEK, Olimpiyat Oyunları Düzenleme Kurumu gibi kuruluşlara da kamu payı adı altında 10 milyon 818 bin lira verilecek. Böylece vergilerle birlikte 500 milyon liralık hasılatın 129 milyon 18 bin lirasını devlete aktarılan kaynaklar oluşturacak.
Piyangonun yılbaşı çekilişi, bayileri de zengin edecek. Piyango satışı karşılığında brüt yüzde 15"lik satış komisyonu alan bayiler, tüm biletlerin satılması durumunda İdareden 57 milyon 560 bin lira satış komisyonu alacak. İdare adına ikramiye ödemesi karşılığında da bayilere 4 milyon 256 bin lira dolayında ikramiye ödeme primi ödenecek. Başbayi aracılık komisyonları da yaklaşık 2 milyon 355 bin lira tutacak. Bu durumda yılbaşı biletleri bayilere ve başbayilere de 64 milyon 171 bin lira dolayında hasılat sağlamış olacak.

İSTANBUL"DA YILBAŞI TRAFİĞİ NASIL OLACAK?

İş çıkışının ardından yeni yılı kutlamak için yola çıkan İstanbullular, yoğun trafikte zor anlar yaşıyor. Özellikle Avrupa"dan Anadolu"ya geçişte yoğun trafik Mahmutbey gişelerden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü"ne kadar devam ediyor. Boğaziçi Köprüsü girişine kadar ise araç kuyrukları Cevizlibağ"dan başlıyor. Araçlar bazı noktalarda adım adım ilerliyor. Mecidiyeköy"de ise trafik bazı noktalarda durma noktasına geldi. Aksi istikamette ise trafiğin akıcı olduğu görülürken, Mecidiyeköy"de başlayan trafik Vatan Caddesi ayrımına kadar devam ediyor. TEM"de Seyrantepe"den başlayan trafik yer yer açılsa da Altınşehir"e kadar devam ediyor. E-5"te ise Edirnekapı"dan başlayan yoğunluk Bahçelievler"e kadar sürüyor. Anadolu yakasında

YENİ ZELANDA 2014 YILBAŞINA  MUHTEŞEM GİRDİ

Yeni Zelanda, Türkiye saati ile 13.00"da yeni yıla girdi. 2014"e girecek ilk büyük şehir ise TSİ ile 15.00"te Avustralya"nın Sidney şehri oldu.

2014 yılını ilk karşılayan ülkelerden birisi dünyanın en doğusunda bulunan Yeni Zelanda oldu.

ZELANDA HAVAİ FİŞEKLERLE "MERHABA" DEDİ

Yeni Zelanda"nın Auckland kentindeki Sky Tower kulesinden atılan havai fişeklerle dünyanın en doğusunda bulunan ülkelerden Yeni Zelanda yeni yıla "merhaba" dedi.

Auckland"in sembolü olan 328 metre yüksekliğindeki Sky Tower kulesinden atılan havai fişekler halk tarafından ilgiyle izlendi.

 
2014"e giriş kutlamaları başladı. Havai fişeklerin gökyüzünü aydınlattığı ilk şehirlerden biri Yeni Zelanda"nın Auckland kentiydi.

Auckland, Türkiye saatiyle 13:00"de yeni yıla girdi.

Avustralya"nın Sydney kenti de her yıl olduğu gibi limanda havai fişekli bir kutlamaya sahne oldu.

Japonya"da Şinto rahipleri yeni yılı karşılamak için mabetlerde toplandı.

Bu sene gözler Dubai"nin üzerinde. Duabili yetkililer 2014"e adım attıkları an başlayacak olan havai fişek gösterisinin büyüklüğüyle bir dünya rekoru kıracağını iddia ediyor.

Dubai"de sahil boyunca 48 kilometrelik bir şerite dizilen havai fişeklerin bir kilometreye varan mesafede göğe yükseleceği söyleniyor.

Öte yandan kutlama planlarından vazgeçen şehirler de var. Çin"in Wuhan kentinde hava kirliliğini artıracağı endişesiyle belediye havai fişek gösterisini iptal etti.

Güney Afrika"da yeni yıl kutlamalarının kalbi Cape Town"da atacak. Lazer ve havai fişek gösterilerinin eşlik edeceği bir halk konserin yanısıra, 5 Aralık"ta ölen eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela için üç boyutlu efektlerin kullanılacağı bir anma gösterisi planlanıyor.

New York her yıl olduğu gibi Times Meydanı"nda yeni yıla merhaba diyecek. Brezilya"da ise Rio de Janeiro"nun meşhur Copacabana plajında iki milyonu aşkın kişinin bir araya gelmesi bekleniyor.

YILBAŞI
Yılbaşı, herhangi bir takvime göre bir yılın bitimi ve yeni bir yılın başlangıcı. Yılbaşı gecesinden sonra içinde bulunulan yıl -özellikle ilk birkaç hafta boyunca- yeni yıl olarak betimlenir. Bununla birlikte Yılbaşı ve yeni yıl kavramları bazen yılbaşı gecesi anlamında da kullanılır.18 Yaşından küçük olanlar bilet satın alamazlar. Kazanan biletlere ikramiye ödenmesini isteyemezler.

milli_piyango_sonuc_bakma__26122013

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

19 Ocak 2018 Dolar ve Euro Fiyatları ne kadar
Dolar/TL, güne yatay bir başlangıç yapmasının ardından 3,7755 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda...

Haberi Oku