Ekonomi:
Google, 'Android M' ve 'Android Pay'i duyurdu

Google, yeni işletim sisteminde binlerce hatayı düzelttiklerini, sistemin daha kaliteli hale getrildiğini söyledi. Günlerdir merakla beklenen yeni sürüm 'Android M' ile birlikte parmak izi taraması daha işlevsel hale geliyor. Bu sayede Android kullanıcısı, parmaklarını kullanarak Google Play'de ödeme yapabilecek ve cihazların kildini daha kolay açabilecek. Yeni sistemin tam sürümü ise yıl sonlarına doğru hazır olması bekleniyor. Yeni sistemde, herhangi bir uygulamada sesli mesaj göndermek istediğinizde, bir kere uygulama izinlerinden gerekli izinleri verdiğinizde uygulama bir daha size mikrofon kullanımı için izin istemeyecek. Bu uygulama kamera ve diğerleri için de geçerli olacak.

Google, 'Android M' ile beraber Wallet uygulamasını da yenileyerek Apple Pay'e rakip olarak Android Pay uygulamasını da tanıttı. Android Pay’ın mobil ödeme alanında Apple Pay’e rakip olması ve mağazalarda kolay ödeme yapma imkanı hedefleniyor.

İŞTE 'ANDROID M' İLE GELECEK YENİLİKLER

Android M, uygulama izinleri, pil ömrü, başka cihazı şarj edebilme gibi önemli yenilikler getiriyor. Webrazzi'nin haberine göre, Android M ile kullanıcı artık uygulama indirdiğinde bir kabul listesi ile karşılaşmayacak. İndirilen uygulama bir özelliği kullanmak istediğinde bunun için izin isteyecek. Uygulama izinleri ayrı ayrı ve uygulamalar için görüntülenebilecek ve istenirse kapatılabilecek. Uygulama güncellemelerinde de izinlerle uğraşmaya gerek kalmayacak.

UYGULAMALAR ARASI GEÇİŞ SAĞLANABİLECEK

Tüm uygulamalar birbirine bağlantı verebilecek. Onaylanan bağlantılarla bir uygulamadan diğerine direkt geçiş sağlanabilecek.

KOLAY ÖDEME SİSTEMİ

Bu sene MWC 15'te ilk kez resmi olarak duyurulan Android Pay, Andorid M ile geliyor. Android Pay basitlik, güvenlik ve seçim hakkı dikkate alınarak geliştirilmiş. Andorid Pay'de telefonunuzun tuş kilidini açtıktan sonra NF özelliğini kullanarak ekstra bir kod girmeden ödeme yapabilmek mümkün olacak. Google, Android Pay için kendi parmak okuyucusunu geliştirecek. Android Pay, Android KitKat ve üzerindeki sürümleri kullanan Androidli cihazlarla kullanılabilecek.

PİL ÖMRÜ UZUYOR

Bu özellik Android M'e güç kullanımında avantaj sağlayacak bir özellik. Hareket algılayıcıları sadece cihazınız hareket ettiğinde uygulamalar tarafından kullanılacak. Doze özelliği Nexus 9 için Doze olmayan duruma göre (detaylı bilgi yok) pil ömrünü 2 kata kadar yükseltebilecek.

ANDROID M'Lİ CİHAZ BAŞKA BİR CİHAZI ŞARJ EDEBİLECEK

USB Type-C bağlantı özelliğini destekleyecek olan Android M kullanan bir cihazla başka bir cihazı şarj etmek mümkün olacak.

Bu özelliklerin yanında birçok küçük özelliğin de eklendiği Android M, dünden itibaren Nexus 5, 6, 9, ve Player cihazları için geliştirici sürümüyle teste açıldı. İşletim sisteminin tam sürümünün ise yıl sonlarına doğru hazır olması bekleniyor. (cihan)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

19 Ocak 2018 Dolar ve Euro Fiyatları ne kadar
Dolar/TL, güne yatay bir başlangıç yapmasının ardından 3,7755 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda...

Haberi Oku