\\\\"\\\\"
Ekonomi:
Ağustos Ayı Memur Maaş Zammı 2014 - (Asgari Ücret Zammı 2014)

2013 Asgari ücret zammı ne kadar ? Asgari ücret vergisi kalkacak mı ?

TBMM"deki partilerin "kırmızı çizgileri"nden kaynaklı çıkıp çıkmayacağı, çıksa da nasıl çıkacağı belirsizlik taşıyan "yeni anayasa"ya ilişkin çalışmalar bugün de devam etti. "Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı", "Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı", "Vatandaşlık", "Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı" maddelerini görüşen Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesindeki Yazım Komisyonu, çalışma hayatını özellikle de işçileri yakından ilgilendiren bir konuda uzlaştı.

'Yeni anayasa'ya "asgari ücretten vergi alınmayacak" hükmünün eklenmesi kararlaştırıldı.

Asgari Ücret 2013 Net Ne Kadar? Öğrenmek İçin Tıklayın..!

Buna göre, çeşitli adlar altında vergi olarak asgari ücretten yapılan 205 liralık kesinti artık yapılmayacak. Komisyon'da, çalışan kadın ve erkekler için eşit işe eşit ücret ilkesinin esas alınması ile işverene, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu da uzlaşılan konular arasında yer aldı.

Asgari ücret zammı belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu"nun kararı çerçevesinde, 1 Temmuz"dan itibaren asgari ücrete yüzde 4.4 oranında zam yapılacak. Zam 31 Aralık 2013 tarihlerine kadar geçerli olacak. Asgari ücretle birlikte asgari geçim indirimi de zamlanacak.

1 Temmuz"dan sonra 16 yaşından büyükler için net asgari ücret 21.5 TL"ye yükselecek.

Brüt asgari ücretten yüzde 14 SSK primi işçi payı, yüzde 1 İşsizlik Fonu primi, yüzde 15 Gelir Vergisi ve Damga Vergisi kesiliyor. 1 Temmuz"dan itibaren bin 21 TL olan asgari ücret üzerinden yüzde 14.5"lik SSK primi işveren payı ile yüzde 2"lik İşsizlik Fonu işveren payı ödeniyor. Bu nedenle asgari ücretin işverene maliyeti yaklaşık bin 190 TL"yi buluyor.

KAYNAK: Haber Yurdum 

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

19 Ocak 2018 Dolar ve Euro Fiyatları ne kadar
Dolar/TL, güne yatay bir başlangıç yapmasının ardından 3,7755 seviyesinde dengelendi. Aynı dakikalarda...

Haberi Oku