\\\\"\\\\"
Eğitim:
Pedagojik Formasyon Tavan ve Taban Puanları 2014 - (https://sonuc.osym.gov.tr)

Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar dosyası yayınlanmıştır.

Tercih Yapan Aday Sayısı: 65735

Kontenjan Sayısı: 30000

Yerleşen Aday Sayısı: 28763

Boş Kalan Kontenjan Sayısı: 1237

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçlar, ÖSYM"nin internet sitesinden öğrenilebilecek. ÖSYM"nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 2013 yılına ait üniversiteler bünyesinde açılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına katılacak adayların yerleştirme işlemi tamamlandı.

Sonuçlar, ÖSYM"nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklandı. Adaylar sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Yerleştirme işlemine ait sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. 

Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecek. Üniversiteler tarafından kayıtlar 3-7 Şubat tarihleri arasında yapılacak.

30 Ocak 2014 tarihinde açıklanan pedagojik formasyon eğitimi sonuçlarının  ardından ÖSYM"nin yayınladığı ve hangi üniversitenin hangi bölümüne kaç puanla  girildiğini gösteren 2013-Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika  Programı Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük  ve En Büyük Puanlar dosyası yayınlanmıştır.

Pedagojik formasyon nedir?

Pedagojik formasyon kavramına bakmadan önce kelimenin kökeni oluşturan pedagoji kelimesinin anlamına bir bakalım. Pedagoji kelimesinin İngilizcesi “Pedagogy” dir. “Eğitim bilim ve teorisi” anlamını taşır. Formasyon kelimesinin İngilizcesi ise “Formation” dır. İsim olara “Oluşm, formasyon, oluşturma, yapım, düzen, biçimlenme” gibi anlamlara gelmektedir.

İki kelimeninde anlamlarını öğrendiğimize göre Pedagojik formasyonda; Öğretmen adaylarının Eğitim ve Öğretim verilebilmesi için sahip olması gerektiği oluşum, düzen anlamına gelmektedir. Pedagojik formasyon bir eğitimdir ve öğretmen olabilmek için alınması gerekli bir eğitimdir

Pedagojik formasyon nasıl alınır?

Eğitim fakültesi öğrencileri “Pedagojik formasyon” dersleri alarak okuldan öğretmen olabilecek şekilde mezun olurken diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları ise isterlerse “Pedagojik formasyon eğitimi” almaları gerekmektedir.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK"ün aldığı bir kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.

Pedagojik formasyon eğitimi almanın şartları nelerdir?

Lisans mezunu iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ya da 65/100 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitimi alabilirsiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirlemekte ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik olmaktadır.

Pedagojik formasyon eğitimindeki dersler hangileridir?

1- Gelişim Psikolojisi
2- Ölçme ve Değerlendirme
3- Öğrenme Öğretme Kuram ve Yaklaşımları
4- Sınıf Yönetimi
5- Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı
6- Öğretmenlik Uygulaması
7- Özel Öğretim Yöntemleri
8- Rehberlik

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Enderunlu Öğrenciler Ankara’da
Rehberlik çalışmalarına oldukça önem veren Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, öğrencilerine farklı...

Haberi Oku