\\\\"\\\\"
Eğitim:
Pedagojik Formasyon Sonuçları (ÖSYM) Bilgi Ekranı

Pedagojik Formasyon İçin YÖK'ten Yeni Açıklama

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Hakkında Duyuru

Pedagojik formasyon eğitimi sertifika programına başvuran adaylara ilişkin başvuru süreci tamamlanmış olup, ÖSYM"ye yapılan başvurularla ilgili değerlendirme süreci devam etmektedir.

Yükseköğretim Genel Kurulu"nun 16 Ocak 2014 tarihinde yapılacak ilk toplantısında söz konusu başvurular görüşülerek sonuçlandırılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

Bu yıl YÖK tarafından 20 bin kontenjan verilen pedagojik formasyon eğitimi sertifika programları için yerleştirme tercihleri 28 Kasım-6 Aralık 2013 tarihleri arasında alındı.

ÖSYM tarafından alınan formasyon yerleştirme tercih sonuçlarının bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM, 6 Aralık"ta sona eren pedagojik formasyon yerleştirme tercih sonuçlarını bu hafta açıklayacak.

Geçtiğimiz Cuma günü sona eren 2013-2014 öğretim yılı için alınan formasyon yerleştirme sonuçlarının bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

ÖSYM'den yapılan formasyon yerleştirme sonuç açıklaması;osym_17122013

Yerleştirme sonuçları ÖSYM"nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir.

Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri programların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. Üniversiteler tarafından kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde yapılacaktır.

Yerleşen adaylar kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM"nin yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

Öğretmen adayları ağustosa yetiştirilecek

Bu yıl formasyon programlarından yerleşen adaylar 2014 Ağustos öğretmen atamalarından da yararlanabilecek.

2013-2014 öğretim yılına mahsus olmak üzere iki dönem halinde akademik takvim adayların agˆustos ayı ögˆretmen atama bas¸vurularına yetis¸ecek s¸ekilde üniversitelerce düzenlenecek.

80 üniversitede 34 alanda 20 bin kontenjan ayrıldı

Programlarla bu yıl 80 üniversitede 34 alanda 20 bin kişiye eğitim verilecek. Programlar için en fazla kontenjan 2 bin 590 ile Türk dili ve edebiyatı,  2 bin 370  ile  matematik, 2 bin 240 ile din kültürü ve ahlak bilgisi, bin 880 ile imam hatip lisesi meslek dersleri,  bin 860 İngilizce, bin 790 ile tarih alanlarına verildi.

Bu bölümleri, fizik bin 10, kimya/kimya teknolojileri ve coğrafya 900'er, biyoloji 890, felsefe 500, görsel sanatlar /resim, müzik, Almanca ve sağlık alanları 300'er kontenjanla takip etti.

formasyin_2_17122013Teknoloji ve tasarım ile Arapça"ya 260'ar, psikolojiye 200, sanat ve tasarımla denizciliğe 140'ar, elektrik-elektronik teknolojisi ve bilişim teknolojilerine 100"er, tarım teknolojileri ve Rusça'ya 90'ar, sanat tarihi ve Fransızca'ya 80'er kişilik kontenjan ayrıldı.

En az kontenjan ise 50 kişi ile gazetecilik ve 40'ar kontenjanla, raylı sistemler, adalet, biyomedikal cihaz teknolojileri, gemi yapımı, radyo-televizyon, halkla I·lis¸kiler ve organizasyon hizmetleri ve harita-tapu-kadastro alanlarında oldu.

Kayıt için gereken belgeler

Kayıtlar yerles¸tirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 is¸ günü içerisinde üniversiteler tarafından yapılacak. Kayıtta adaylardan, dilekçe, onaylı mezuniyet belgesi, transkript, nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 fotoğraf, öğrenim ücretinin ilk taksitinin yatırıldığını gösteren belge istenecek. Programdan alınacak ücret 2 bin 54 lirayı geçemeyecek.

Programa baslayanlar ilk hafta içinde yüksekögretim kurumlarında pedagojik formasyon egitimi kapsamında daha önce alıp basarılı oldukları derslerden muaf tutulmak için basvuruda bulunabilecek. Ögrencilerden, muaf olunan dersin kredisine göre belirlenen ücret alınmayacak.

FORMASYON_17122013

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Enderunlu Öğrenciler Ankara’da
Rehberlik çalışmalarına oldukça önem veren Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, öğrencilerine farklı...

Haberi Oku