\\\\"\\\\"
Eğitim:
Ortak Sınavlar İptal Olacak mı TEOG İptal Edilecek mi 2013

29 Kasım 2013 Cuma günü yapılan TEOG Merkezi Sistem ortak sınavında 1 kitapçık eksik çıktı. Edinilen bilgiye göre Elazığ Baskil İlçesi Vakıfbank Ortaokulu"nda gerçekleştirilen TEOG Merkezi Sistem Ortak Sınavı"nda öğrencilere dağıtılan Fen ve Teknoloji dersinin A grubu soru kitapçıklarından 1'i eksik çıktığı bildirilmektedir. Olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır.
 
Elazığ"ın Baskil İlçesi"ne gönderilen kitapçıklardan biri eksik çıktı. Seviye Belirleme Sınavı"nın yerine getirilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında bu yıl iki oturum halinde yapılan 8'inci Sınıf Merkezi Ortak Sınavı"nın 29 Kasım Cuma günkü oturumunda kitapçık eksik çıktığı bildirilmiştir.
 
Baskil İlçesi"nde bulunan Vakıfbank Ortaokulu"nda 29 Kasım Cuma günü yapılan TEOG Merkez Ortak Sınavı sırasında 5 nolu sınav salonunda Fen ve Teknoloji Sınavı"nda, Fen ve Teknoji dersinin A grubu soru kitapçıkları dağıtılması esnasında 1 soru kitapçığının eksik olduğu fark edilmiştir, adayın mağdur olmaması için yedek kitapçıklardan birini alarak kendisine verilmiştir.
 
Kitapçığın eksik olduğunun fark edilmesinin ardından gözetmen ve öğretmenler soru kitapçıkları ve öğrencilerin cevap kâğıtlarının muhafaza edildiği kutuda inceleme yaptı. Yapılan ön incelemede kutuda mühürlerin sağlam olduğu ve bir yırtık ve delik bulunmadığı tespit edildi. Sınavın ardından soru kitapçıları ve cevap anahtarları yeniden kutu içindeki poşete konulurken, bu kez poşette yaklaşık 15 santimetre kesik olduğu belirlendi.
 
Poşetteki bu yırtığın, eksik kitapçığın çalınmış olabileceği ihtimalini gündeme getirirken, gözetmen ve öğretmenler durumu Cumhuriyet Savcılığı"na bildirdi. Savcının talimatıyla okula gelen polis olay yeri inceleme ekipleri detaylı bir çalışma yaptı. Poşetin yırtık olduğu kayıtlara geçirilirken, savcının talimatıyla sınavda görevli polis, gözetmen ve öğretmenlerin ifadeleri alındı.
 
Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı ile Milli Eğitim Müdürlüğü kayıp kitapçıkla ilgili çift yönlü soruşturma başlattı. Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, olayla ilgili soruşturma başlattıklarını belirterek, “Ankara"dan polis gözetiminde gelen kutu ve poşetteki mühürler sağlam. Kutuda tahribat bulunmuyor, sadece kutunun içindeki poşette 15 santimlik kesik olması nedeniyle olayın Ankara"da gerçekleşmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyoruz.

Olay yeri inceleme ekiplerinin elde ettiği örnekler incelenmek üzere kriminale gönderildi. Bu konuda oldukça titiz bir çalışma yürütüyoruz, ilk etapta öğretmen ve polislerin ifadeleri alındı. Fakat olayın Elazığ"da gerçekleşmiş olma ihtimali düşük. Ankara üzerinde yoğunlaşıyoruz ve soruşturmayı bu yönde ilerletiyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Enderunlu Öğrenciler Ankara’da
Rehberlik çalışmalarına oldukça önem veren Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, öğrencilerine farklı...

Haberi Oku