\\\\"\\\\"
Eğitim:
DGS Tervih İşlemleri Kılavuzu ve DGS Tercihleri Ne Zaman Açıklanır ? - ÖSYM

Yerleştirme işlemi, adayların 2013-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.
 
Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B'nin puanı aday A'dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir.

DGS Tercih Kılavuzu 2013 ve DGS Tercih İşlemleri Sayfası İçin Tıklayın..!

DGS 2013 Sınav Soruları ve Cevap Anahtarı PDF İndirmek İçin Tıklayın..!

Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2013-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2013-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan),   eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir.

Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.
 
2013 DGS Sınav Sonuçlarının ne zaman açıklanacağına ilişkin şuanda bilgi bulunmamaktadır. ÖSYM tarafından açıklandığında sitemizde yer alacak. Sınav sonuçlarının açıklanacağı sayfa için tıklayınız...
 
2013 DGS Yerleştirme Sonuçlarının Bildirilmesi ve Kayıt İşlemleri
 
Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Yükseköğretim programlarına yerleşen adayları göstere fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.

2013-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2013-2014 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda  (açık öğretim programları hariç)  kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM'nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

2013 DGS Ek Yerleştirme İşlemleri
 
2013-DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2013-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin İnternet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacaktır.

Sonuçlar açıklandıktan sonraki 3 gün içerisinde adayların yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Akademik Not Ortalamalarının Toplanması İle İlgili Bilgi

2013-DGS'ye başvuran adayların akademik not ortalamaları Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ile AÖF Merkez Bürosundan elektronik ortamda İnternet aracılığıyla toplanacaktır. Bu amaçla Haziran ayının 3. haftası içerisinde "2013-DGS Akademik Not Ortalamaları Derleme Yönergesi" ÖSYM'nin adresinden yayımlanacak ve işlemler bu yönergede belirtilen esaslara göre yürütülecektir. Kesinleşmiş not ortalamaları 1-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında İnternet aracılığıyla ÖSYM'ye iletilecektir.

Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ve AÖF Merkez Bürosu tarafından adaylara ait bilgiler 15-16 Temmuz 2013 tarihleri arasında listelenerek adayların kolaylıkla görebilecekleri bir yere asılacaktır. Adaylar bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidirler. Adaylar bilgilerini ayrıca  İnternet adresinden de kontrol edebilirler.

Adayların düzeltme istekleri incelenerek gerekli düzeltmeler,  17-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında Meslek Yüksekokulu Müdürlükleri ile AÖF Merkez Bürosu tarafından yapılacaktır. 18 Temmuz 2013 tarihinden sonra gelen düzeltme istekleri kabul edilmeyecektir.
 
2012-DGS'de  bir  yükseköğretim  programına  yerleştirilen  adayların  2013-DGS'de  ilgili  ÖBP'leri  0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2013-DGS'de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2014-DGS'de ilgili ÖBP'leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Enderunlu Öğrenciler Ankara’da
Rehberlik çalışmalarına oldukça önem veren Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, öğrencilerine farklı...

Haberi Oku