\\\\"\\\\"
Eğitim:
Bursluluk Sınavı Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

2013 PYBS adaylarının sınav yeri, sınav salonu ve sınava giriş belgesi 27 Mayıs 2013 itibari ile yayınlandı. 2013 Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) sınav yerleri ve sınava giriş belgeleri 27 Mayıs bugün MEB"in internet sitesinde duyuruldu.

2013 PYBS sınava giriş belgeleri bugünden itibaren MEB"in meb.gov.tr veya oges.meb.gov.tr internet adresinden okul müdürlükleri tarafından alınacak ve onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek.

2013 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Soruları ve cevapları İndirmek İçin Tıklayın!

2013 PYBS Puan Hesaplama Robotu İçin Tıklayın..!


8 Haziran"da yapılacak Seviye Belirleme Sınavı (SBS) ile 9 Haziran"da yapılacak Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı"na (PYBS) girecek adaylar, sınava giriş belgelerini 27 Mayıs 2013 saat 09.00"dan itibaren MEB"in internet adresinden okul müdürlükleri aracılığıyla edinebilecek.

2013 PYBS Sınav Giriş Yerleri Belgesi İçin Tıklayın..!

Adayların sınava giriş belgelerini okul müdürlükleri renkli olarak çıkartacak, sınava giriş belgeleri mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

2013 SBS Başvuru Kılavuzu"nda yer alan bilgilere göre, fotoğraflı sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav bölgesi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecek.

Yapılan açıklamada, fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrencilerin, belgenin yenisini başvuru yaptığı okul müdürlüklerinden alabileceği belirtildi.

Yurtdışından başvuru yapan adaylar

Yurtdışından sınav başvurusu yapan öğrencilerin sınav giriş belgesi 27 Mayıs 2013 tarihinde,

(EK-1) “2013-SBS-Yurt Dışı Başvuru Formu” nda belirtilen e-posta adresine gönderilecektir.  Öğrenciler elektronik ortamdan aldıkları sınav giriş belgesini bulundukları ülkedeki eğitim  ataşeliklerine onaylatacaklardır.

Sınav giriş belgesini alamayan öğrenciler e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. elektronik posta adresinden

Bakanlığımıza ulaşabileceklerdir. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat  09.30"da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen salonda hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava  gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı (veya pasaport) en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır.

Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

Öğrenciler, fotoğraflı sınav giriş belgesindeki fotoğrafıyla karşılaştırıldığında tanınmasını sağlayacak bir kıyafetle sınava gireceklerdir.

PYBS Bursu Nedir?

Devlet parasız yatılılık bursu ilköğretim ve lise öğrencilerine verilen bir burs çeşididir. Süresi 18 yaşına kadar olup, 5. Sınıftan 11. Sınıf dahil olmak üzere bu sınıf aralığındaki kişiler bursu alabilmektedir. Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir.

Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir. Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır. Devlet parasız yatılılık bursu 6,7 ve 8 sınıflara SBS sınavından aldıkları puanların yüksekliğine göre verilmektedir. Ancak 5. Ve 9,10,11"nci sınıflara giden öğrenciler, sadece bu bursa özel yapılan sınava girmek zorundadır.

Devlet parasız yatılılık bursu sınavı yılda bir kez sınıflara göre yapılmaktadır. Sorular genel değil, o yılın soruları olup, öğrencilerin bilgileri taze iken sınav yapılır. Sınavın kazanılması kolaydır. Çünkü devlet parasız yatılılık bursuna çok ciddi rakamlarda kişiye verilmektedir. Ancak sınavlar düşündürücü ve yoruma dayalıdır. Sınavda ne kadar başarılı olunursa, DPY bursunu almakta o kadar kolaydır.

DPY bursunun sonuçları ise sınavdan 1 – 2 ay sonra açıklanır ve kazanıp, kazanamadığınızda buralarda belli olur. Kazanan kişiler gerekli bilgileri okulları aracılığıyla gönderir ve bursunu almaya başlar. Kazanamayan kişiler ise seneye eğer ki şartları uyuyorsa tekrar girebilir.

KAYNAK: Haber Yurdum 

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Enderunlu Öğrenciler Ankara’da
Rehberlik çalışmalarına oldukça önem veren Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, öğrencilerine farklı...

Haberi Oku