\\\\"\\\\"
Eğitim:
AÖF 2014 güz final dönemi sınav sonuçları açıklanıyor mu? - (AÖF 2014 güz final sınavı sonuçları)

AÖF Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, AÖF 2014 Ocak final sınav sonuçlarının bu ay içinde en kısa sürede açıklanacağını duyurdu. AÖF sınavları nasıl yapılıyor AÖF sonuçları nasıl ve neye göre değerlendiriliyor? İşte AÖF sınav sonucunuzu hesaplamak için formül ve AÖF 2014 final dönem sonu sınav açıklanma tarihi…

Açıköğretim Fakültesi (AÖF)  güz dönemi dönem sonu (final) sınavları 25-26 Ocak 2014 tarihinde tamamlandı. Yaklaşık 2 milyonun üzerinde öğrenim gören AÖF öğrencilerinin gözü bu ay içinde açıklanacak olan 2014 AÖF güz dönemi final sonuçlarında. AÖF sınavlarının soru ve cevapları sınavın yapıldığı tarihten en geç 3 iş günü içerisinde AÖF e-Öğrenme Portalı"nda yayımlanıyor. Ancak 2014 AÖF sınav sonuçları AÖF soru ve cevap anahtarı gibi 3 içerisinde açıklanamıyor. AÖF sınav sonuçlarının değerlendirme işlemleri için Açıköğretim Fakültesi bilgi işlem dairesinin AÖF sonuç açıklama süresi en geç bir ayı buluyor. AÖF sonuç açıklama süresi bazen bir aydan daha az da sürebiliyor. AÖF öğrencileri geçtiğimiz yıl hatırlarlar AÖF 2013 sınav sonuçları bir aydan da daha uzun bir sürede açıklanmış AÖF öğrencileri bu duruma isyan etmişlerdi. Sosyal medyada da AÖF sonuçlarının geç açıklanmasına binlerce tepki yağmıştı.

AÖF 25-26 Ocak Sınav sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren yaklaşık 30 gün içinde http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinde yayımlanmakta ve öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle sonuçlara ulaşabilmektedir. Sınav sonuçları öğrencilerin adreslerine ayrıca postalanmayacaktır.

Kayıt yenileme tarihleri 24 Şubat 7 Mart

25-26 Ocak tarihlerinde yapılacak AÖF dönem sonu sınavlarının tamamlanması ve yarıyıl tatilinin ardından AÖF öğrencileri bahar dönemi için kayıt yenileme maratonu başlayacak. AÖF 2014 bahar dönemi kayıt yenileme ve harç ücreti yatırma dönemi 24 Şubat-7 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

AÖF sınavları nasıl yapılıyor AÖF sonuçları nasıl ve neye göre değerlendiriliyor?

AÖF sınavlarında adaylara, ara ve dönem sonu sınavlarında, beş seçenekli çoktan seçmeli testler uygulanıyor. Öğrencilere, sınava gireceği her ders için 20 soru soruluyor, 30'ar dakika sınav süresi veriliyor. AÖF sınavlarının değerlendirilmesi her ders için 100 tam not üzerinden yapılıyor. AÖF"te bir dersin sınavında sorulan soruların sayısı 100 ile bölünerek her sorunun puan değeri bulunuyor. Örneğin; Felsefe bölümünde “Çağdaş Felsefe”  dersinin sınavında 20 soru sorulmuş ise her sorunun puan değeri  (100/20=) 5 puan olarak hesaplanıyor. Öğrencinin sınavda doğru yanıt sayısı soruların puan değeri ile çarpılarak o dersten almış olduğu not belirleniyor.

Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapılan programlarda (İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan dersler ve ödevi olan dersler hariç) yapılan sınavlar sonucunda alınan notların, başarı notuna katkı oranları; ara sınav notunun %30"u, dönem sonu sınav notunun %70'i olarak hesaplanıyor.

AÖF"te Bir Dersin Başarı Notu nasıl hesaplanıyor?

AÖF"te Bir Dersin Başarı Notu = (Ara Sınav Notu X %30) + (Dönem Sonu Sınav Notu X %70) değerlerinin toplamı ile hesaplanıyor.

Örneğin; “Çağdaş Felsefe” dersinin ara sınavında 60, dönem sonu sınavında 80 alan bir öğrencinin başarı notu şu şekilde hesaplanmaktadır.

Başarı Notu = (60 X %30) + (80 X %70) => Başarı Notu = 18 + 56 => Başarı Notu = 74

Bağıl Değerlendirme Sistemi nedir?

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) sınavlarında önceki yıllara göre sınıf geçme kolaylaştı.

AÖF"te sınıf geçme nasıl kolaylaştı peki?

Yıllık sistemde öğretim yapılan programlarda sınavların değerlendirilmesi mutlak değerlendirme sistemine göre yapılmaktaydı. Mutlak sistemde bir öğrencinin bir dersten başarılı olabilmesi için önceden belirlenmiş mutlak bir not sınırını aşması bekleniyordu. Örneğin; 50 veya 70 gibi mutlak bir sınır. Bunun anlamı 50 veya 70 üzeri not alanlar başarılı, altı ise başarısızlık olarak değerlendirilmekteydi.

AÖF"te yeni uygulanmaya başlanan Bağıl Değerlendirilme Sisteminde (BDS) ise mutlak bir not sınırı konmamakta,  BDS adından da anlaşılacağı gibi bir öğrencinin başarısı, bir programda o dersi alan grup içindeki diğer öğrencilerin başarı düzeyleri ile bağlantılı bir şekilde değerlendirilmektedir.

BDS"de temel amaç, belirli bir dersi alan öğrencilerin yüz üzerinden aldıkları mutlak notlara göre değil, o dersi alan grup içinde gösterdikleri performansa göre notları belirlemektir.

Performansın anlamı bir bölüm veya programda o dersi alan öğrencilere göre, bir öğrencinin ne durumda olduğudur. Yani bir programda o dersi alan öğrencilerin ortalamasının ne kadar altında veya üstünde kaldığını belirlemektir.

BDS"de ulaşılması gereken standartlar önceden belirlenemez. BDS"de geçme notları bir anlamda önceden ilan edilemez. Bir programda o dersi alan öğrencilerin başarısı düşük ise düşük puanla dersten geçilebilmekte, başarı yüksek olduğu derslerde yüksek puanla o dersten, ders tekrarına kalınabilmektedir.

BDS bir anlamda bir ölçme sonucunda elde edilen notların değerlendirme yöntemidir. Ölçme ise öğrencilerin bir dersten yapılan ara ve dönem sonu sınavlarında, sınav sonuçlarını hangi oranda doğru yanıtladıklarını ortaya koyan 100 veya farklı bir birimle ifade edilen işlemleri kapsar.

Açıköğretim Fakültesi"nde (AÖF) başarı notları ve sınıf geçme notları hesaplanırken şunlara dikkat ediliyor;

Merkezi açıköğretim ve uzaktan eğitim sistemine göre öğretim yapılan bölüm ve programlarda öğrencilerin notlarını BDS katılabilmesi için ham başarı notlarının belirli bir baraj değerini aşması gerekiyor. Başka bir deyişle ders bazında Başarı Notuna Alt Sınır (BNAS) uygulanıyor. Başarı notuna alt sınır değeri (İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan dersler hariç) 25"tir.

Bunun anlamı şudur; başarı notu 25 ve altında ise o öğrencilerin notu değerlendirmeye, yani o ders için başarı notu ortalaması hesabına katılmıyor. Böylece tüm derslerde başarının belirli bir düzeyinin altına düşmesi engellenmiş oluyor. 25"in altında başarı notu alan öğrenciler o dersi tekrar almak zorunda kalıyor.

İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan derslerin başarı notunda 100 ile 70 arası alınan notlar AA ile CC arasındaki harf notlarına dönüştürülüyor. 60 ile 70 arası alınan notlar DD-DC-CD harf notlarına dönüştürülecek ve öğrenciler 2.00 genel not ortalamasını sağlamaları halinde başarılı olarak kabul edilecektir. İngilizce Öğretmenliği Lisans Programında İngilizce okutulan derslerin başarı notuna uygulanacak alt sınır değeri 60 olarak belirlenmiştir. Bu derslerden 60"ın altında başarı notu alan öğrenciler o dersi tekrar almak zorundadırlar.

Başarı notu alt sınırının altında kalan öğrencilere FF harf notu verilir. Bu öğrencilerin notları başarı notlarının ortalaması hesabında dikkate alınmaz. Başarı notuna alt limit uygulanmasının amacı, aşırı düşük notlarla öğrencilerin BDS istatistiği üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmaktır.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Enderunlu Öğrenciler Ankara’da
Rehberlik çalışmalarına oldukça önem veren Özel Enderun Fen ve Anadolu Lisesi, öğrencilerine farklı...

Haberi Oku