Dünya:
Mısır'da son durum Canlı İzle - CANLI TV VİDEO

Polisin Tanta şehrindeki gösterilere ateş açması sonucu bir kişi yaşamını yitirdi.

Mısır'da darbe karşıtı göstericiler tarafından "Şehitler Cuması" adı altında düzenlenen gösteriler başkent Kahire ve ülkenin çeşitli kentlerinde yapıldı.

Başkent Kahire'nin 28 farklı bölgesinde başlayan gösterilerde protestocular, darbe yönetimi aleyhine sloganlar atarak ülkedeki katliamları kınadı.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de de darbe karşıtı gösterilere binlerce kişinin katıldığı bildirilirken, güneydeki Asvan, Asyut ve Luksor kentlerinde darbe karşıtları "Şehitler Cuması" gösterileri için meydanlara indi.

Sina'nın en büyük kenti El Ariş'te cuma namazından çıkan binlerce darbe karşıtı gösterici de kent caddelerini trafiğe kapatarak gösteri yaptı.

Kanal boyunca sıralanan Süveyş, İsmailiye, Port Said ile Nil Deltası'nda yer alan Minye ve Dimyat kentlerinde de darbe karşıtı gösterilerin başladığı bildirildi.

Mısır"ın başkenti Kahire"de göstericilerin içeride mahsur kaldığı Fetih Camisi'nde silah sesleri geldiği bildirildi.

Cami içindeki göstericiler, telefonla televizyonlara yaptıkları bağlantılarda, dışarından içeriye ateş edildiğini ifade ediyor.

Caminin dışındaki gazeteciler de polisinde camiye doğru ateş açtığını aktarıyor. Caminin içinden de dışarıya ateş edildiği iddia edilirken, henüz bu bilgiler doğrulanamadı.

AA muhabiri Hiba Zekeriya ile TRT Muhabiri Metin Turan camide mahsur kaldığı bildirildi.

Dün Twitter profilinde vasiyetini yazan Türk gazeteci Metin Turan'ın son dakika tweeti de gelen haberleri doğruladı.

Haber takibi için El-Feth Camisi'ne gittikten sonra içerde mahsur kalan AA muhabiri Hiba Zekeriya, dışarıya çıkan göstericilerin tutuklandığını anlatarak, cami içerisinde endişeli bekleyişin devam ettiğini söyledi.

Dün akşamdan beri camide olduklarını ve 15 saatten uzun süredir zor koşullar altında beklediklerini aktaran Zekeriya, camide kadın ve çocukların da bulunduğunu dile getirdi.

Camide mahsur kalan TRT Muhabiri Metin Turan ise içerde görüşmelerin devam ettiğini belirterek, camiden topluca çıkmak istediklerini vurguladı.

Mısır'ın İsmailiye kentinde 'Öfke Cuması' gösterilerine katılan darbe karşıtlarına ateş açılması sonucunda en az 6 kişi öldü.

Ordu güçleri Tanta'da katliamı protesto etmek isteyen göstericilerin üzerine gaz bombası atıyor.

Mısır'da darbe karşıtları "Gazap (Öfke) Cuması" gösterileri için daha önceden belirlenen camilere akın ederken, ülke genelindeki birçok camide imamların hükümetin "Darbe karşıtı vaaz vermeyin" çağrısına uymadıkları ve halkı darbeye karşı durmaya çağırdıkları gözleniyor.

Kahire'de darbe karşıtı gösteriler birçok camide kılınan Cuma namazının ardından başladı ve camilerden çıkan göstericiler toplanacakları meydanlara doğru yürüyüşe geçti.

Kahire'nin Nasır City, Mühendisin, Merc ve Sekinet bölgelerinde binlerce demokrasi taraftarı, camilerden çıkarak gösteri başlattı. Göstericiler bugünün adını "Öfke Cuması" koydu. Savunma Bakanı Abdulfettah Es Sisi aleyhine sloganlar atan ve katliamı kınayan binlerce gösterici, darbe karşıtı pankartlar taşıyor.

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtı gösterileri dağıtırken yaşanan katliamda gerçek mermiyle vurularak hayatını kaybeden Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Biltaci'nin kızının cenazesi bugün Cuma namazına müteakip Rabia'tül Adeviyye Meydanı yakınındaki Nasr City 7. Bölge'deki El Selam Camisi'nden kaldırılacak.

Öte yandan, katliamlarda hayatını kaybeden göstericilerden bazılarının cenazeleri de bugün toprağa veriliyor.

Gösterilerin başlama adresi olarak verilen camilerin büyük bölümünün çevresinde polis ve ordu birliklerinin tedbir aldığı gözleniyor.

Kahire'deki tarihi El Ezher Cami ile Afrika Kıtası'nın en eski camisi Amr Bin As Cami çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri dikkati çekiyor.

Mısır'ın başkenti Kahire' de cuma namazı sonrasında olması beklenen gösteriler sebebiyle Mısır ordusu Tahrir ve Ramses meydanlarına girişleri zırhlı araçlarla kapattı.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de ise darbe karşıtı göstericiler camilere güvenlik sebebiyle topluca gittiler. İskenderiye kent merkezinin bir çok yerinde askeri birliklerin tedbir aldığı gözleniyor.

İskenderiye, Hurgada,Mansura, Marsa Matruh ve El Ariş kentlerinde Cuma namazlarının darbe karşıtı miting şeklinde geçtiği ve gösterilere katılımın yüksek olduğu bildiriliyor.

El Ariş kent merkezindeki camilerde toplanan darbe karşıtı göstericilerin valilik binasına doğru yürüyüşe geçtikleri belirtiliyor. Kafr-ı Şeyh kentinde darbe karşıtı göstericiler bir yandan miting yaparken diğer taraftan da araç konvoyları oluşturdular.

Kahire kent merkezindeki Ramses Meydanı'nda da göstericiler toplanmaya başladı.

Kahire'nin birçok bölgesinden demokrasi taraftarı göstericiler, Ramses Meydanı'na doğru ilerliyor. Kahire yakınlarındaki Hilvan kentinde de göstericiler kent merkezinde toplanarak darbeye karşı gösteri gerçekleştiriyor.

İsmailiye kentinde, göstericilere, asker ve polisin müdahalesi sonucunda hayatını kaybedenler ve yaralananlar olduğu bildiriliyor. fakat bu bilgi resmi kaynaklarca henüz doğrulanmadı.

Tanta kentinde ise göstericilere güvenlik kuvvetlerinin göz yaşartıcı bomba ve biber gazı ile müdahale ettiği belirtildi.

Gösterilerin, Kahire, İskenderiye ve Mansura başta olmak üzere ülkenin 27 kent ve 11 ilçesinde başladığı ve katılımın yüksek olduğu gözleniyor.

Mısır'da Müslüman Kardeşler sözcüleri yapılan müdahalelerde ölü sayısının 2200'den fazla olduğunu 9 bin civarında da yaralı bulunduğunu açıkladı.

Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Bilteci'nin 17 yaşındaki kızının ölenler arasında olduğu iddia edildi. Mısır'da güvenliği yeniden tesis etmek için 1 aylık olağanüstü hal ilan edildi.

Gece boyunca sabah 6"ya kadar başkent Kahire ve birçok diğer kentte sokağa çıkma yasağı uygulandı.
 
Yasağının sona ermesinin ardından bile başkent Kahire"de çok az trafik olduğu göze çarptı.
 
Bu arada yapılan katliam darbe yönetiminde çatlağa yol açtı.
 
Darbeciler tarafından göreve getirilen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed El Baradey istifasını açıkladı.
 
Baradey, "çözüm için barışçıl yöntemlere başvurulabilirdi" diye konuştu.

YAYIN 1YAYIN 2Müslüman Kardeşler ölü sayısının 2 bini geçtiğini duyurdu. Darbe yönetimi ise 235'i sivil 278 kişinin hayatını kaybettiğini binden fazla da yaralı olduğunu iddia ediyor.
 
Hürriyet ve Adalet Partisi, güvenlik güçlerinin ölü sayısını gizlemek için cenazelere müdahale ettiğini belirtiyor.
 
Ölenler arasında,  Müslüman Kardeşlerin liderlerinden Muhammed Biltaci'nin 17 yaşındaki kızı da bulunuyor.
 
Darbeci yönetimin atadığı Başbakan El Biblavi ise güvenlik güçlerinin müdahalesini savundu.
 
Biblavi, müdahaleyle demokratik dönüşüme fırsat verdiklerini öne sürdü.

'ÖLÜMLERDEN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ'

Mısır hükümetinden yapılan açıklamada ise, "Yaşanan ölümlerden üzüntü duyuyoruz" denildi. Açıklamada, kamu ve devlet binalarına saldırı düzenlenmemesi uyarısında da bulunuldu.
Devlet televizyonu, Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, Mursi yanlılarına müdahale eden 6 güvenlik görevlisinin öldüğünü, 66'sının da yaralandığını açıkladı.

Mısır İçişleri Bakanlığı, saat 17.00'den sonra sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi konusunun gündemlerinde olduğunu açıkladı.
 
Rabiatul Adeviyye Basın Merkezinden yapılan açıklamada ölü sayısının yükseldiği kaydedildi. Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki darbe karşıtlarına yönelik Mısır güvenlikg üçleri tarafından başlatılan müdahale sürüyor. Gerçek mermiler ve gaz bombalarının kullanıldığı müdahalenin sürmesi nedeniyle ölü ve yaralı sayısı her geçen sürede artıyor.
 
Yoğun şekilde gaz bombalarının atıldığı ve silahların kullanıldığı meydandaki yaralıların dışarıya çıkartılmasına izin verilmediği, meydan hastanelerindeki ekipman ve doktorların yetersiz kaldığı, kan kaybından dolayı çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildiriliyor.

İçinde keskin nişancıların yer aldığı helikopterlerin meydanların üzerinde alçak uçuş yaptığı, özellikle kameramanları hedef aldığı iddia ediliyor. Şiddetli gaz bombası ve saldırılara rağmen meydanlardan ayrılmayan kalabalıklara katılmak için hareket eden kitlelere de ordu birliklerinin müdahale ettiği kaydediliyor.

Rabiatul Adeviyye Meydanına yakın güvenlik birimlerine ait binaların çatılarından ateş ediliyor.
 
Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" istedi.
 
Bilteci, Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki şehit, yaralı, çocuk ve kadınlara destek için Mısırlıların "sokaklara dökülmesi" çağrısı yaptı.
 
İhvan Sözcüsü Ahmed Arif de açıklamasında, "Şu an Mısır'da yaşanan bir katliamdır ve bunun sorumlusu Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile darbecilerdir" ifadelerini kullandı.
 
Mısır güvenlik güçleri, erken saatlerden itibaren Nahda ve Rabiatul Adeviyye meydanlarındaki darbe karşıtlarına müdahalesi sürüyor.
 
Olaylarda ilk belirlemelere göre 120 kişinin öldüğü, 2 bini aşkın kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.
 
 
ADEVİYYE VE NAHDA'DA MÜDAHALE VAR

Güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki göstericilere müdahalesi sürüyor. Nahda meydanının kontrolü, güvenlik güçlerine geçti.
 
Mısır güvenlik güçlerinin, Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına yönelik zırhlı birliklerle yaptığı müdahalede, göstericiler alandan uzaklaştırıldı. Bazı göstericilerin gözaltına alındığı Nahda meydanındaki çadırlar, sökülmeye başlandı. Nahda meydanının kontrolü tamamen güvenlik güçlerinin eline geçti.
 
Helikopterlerin alçak uçuşu sürdürdüğü meydandan dumanlar yükselmeye devam ediyor.
 
Çok sayıda yaralının bulunduğu Nahda meydanının etrafında zırhlı araçlar beklemeyi sürdürüyor.
 
ANADOLU AJANSI'NIN YAYINI KESİLDİ
 
Öte yandan Mısır'dan canlı yayın yapan Anadolu Ajansı'nın yayını kesildi. AA muhabirlerinin gözaltına alındığı bilgisi iletildi.
 
Bölgede bulunan İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin büyükelçilikleri çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınmış durumda.
 
İSKENDERİYE DE AYAKLANDI
 
Mısır'da Rabiatül Adeviye ve Nahda meydanlarına müdahale edilmesinin ardından İskenderiye'de Mursi destekçileri sokaklara döküldü. Darbe yönetimini protesto eden göstericiler yolları trafiğe kapattı..

Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında, rastgele ateş açılması ve keskin nişancıların ateşiyle başlayan müdahale sürüyor. Meydanlardan dumanlar yükseliyor. Helikopterlerin alçak uçuş yaptığı alanda, darbe karşıtlarının çadırları zırhlı birlikler tarafından sökülüyor.

İLETİŞİM KANALLARI ENGELLENDİ

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki darbe karşıtlarına bu sabah itibarı ile güvenlik kuvvetleri müdahale etmeye başladı. Meydanın güneyindeki caddelerden zırhlı araçlar ve iş makineleri ile darbe karşıtlarına müdahale etmeye başlayan güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığı bildirildi. Meydandan yapılan canlı yayınların kesildiği ve jammer marifeti ile göstericilerin iletişim kanallarını kullanmalarının engellendiği belirtildi.

GÖRÜNTÜ KESİLDİ SİLAHLAR ATEŞLENDİ
 
Gösterileri organize eden Darbe Karşıtı Koalisyon Sözcüleri, bazı bölgelerden göstericilere rastgele ateş açıldığını ve keskin nişancı ateşinin başladığını kaydettiler.
 
Bölgedeki canlı yayının kesildiği, bölgede mobil telefon şebekesinin sinyal kesici araçlarla engellendiği ve meydandaki canlı yayının da kesildiği bildirildi.
 
Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarında müdahale sürerken, helikopterlerlin alan üzerinde alçak uçuş yapıltığı belirtiliyor. Nahda meydanındaki çadırların zırhlı birlikler eşliğinde gelen güvenlik kuvvetlerince yıkılmaya başlandığı öğrenildi.

HELİKOPTERLER ALÇAK UÇUŞ YAPIYOR
Meydanlar üzerinde alçak uçuş yapan helikopterler, attıkları broşürlerle kadın ve çocukların meydanları terk etmeleri istendi. Broşürlerde, meydanlardan ayrılacak olanların can güvenliğinin sağlanacağı ifade ediliyor.

MEYDAN BOŞALTILACAK
Mısır İçişleri Bakanlığı, Rabiatul Adeviyye ile Nahda medyalarında gösteri yapan protestocularından sadece haklarında yakalama kararı bulunanları tutuklanacağını açıkladı.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, sabah erken saatlerinde Rabiatul Adeviyye ile Nahda meydanlarında, 40 günden fazla süren gösterilerini dağıtmaya başlayan emniyet güçleri, boşaltma işleminden önce çıkmak isteyenlere güvenli çıkışı temin edeceğini duyurdu.

Açıklamada, Meydanların boşaltılması işlemini kanunlara uygun şekilde gerçekleştirdiğini anımsatan bakanlık, güvenlik güçlerine karşı yapılacak her türlü sorumsuz davranışın, yasal müdafaa çerçevesinde gereken karşılığı verileceğini vurguladı.
 
Öte yandan bakanlık, medya organları ve insan hakları örgütleri ile halkı, meydanların boşaltılma işlemlerinde icra edilen uygulamalarını takip etmeye davet etti.
 
İçişleri Bakanlığı daha önce gösteri yapılan meydanlarının güvenlik güçleri tarafından sonlandırıp, güç kullanarak boşaltılacağını açıklamıştı.
 
Güvenlik güçlerinin Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki göstericilere müdahalesi sürüyor. Nahda meydanı yakınında yer alan El-Orman Parkı ile Kahire Hayvanat Bahçesi'nde yangın çıktığı, burada bazı ağaçların yandığı, meydanlardaki göstericilere gaz bombaları ve gerçek mermilerle ateş açıldığı bildirildi.
 
Mısır'ın birçok kentinde protestolar yapılıyor
 
 Mısır İçişleri Bakanlığı'nın başkent Kahire'ye giden tüm tren seferlerinin durdurulması yönünde talimat verdiği belirtildi.
 
Mısır Demiryolları yetkilileri, İçişleri Bakanlığı'nın kuzey ve güneyden başkent Kahire'ye giden tüm tren seferlerinin durdurulması yönünde talimat verdiğini ifade etti.
 
Kahire'ye giden tüm yolların da güvenlik güçlerince kapatıldığı bildiriliyor. Bu yöndeki engellemelerle göstericilere katılımın önlenmesinin amaçlandığı ifade ediliyor.
 
Öte yandan birçok kentte protestoların başladığı, Marsa Matruh kentinde göstericilrin yerel meclisi kuşattığı, Suhac'ta da polis merkezini kuşattığı belirtiliyor.
 
Rabiatul Adeviyye Meydanı'na yakın güvenlik birimlerine ait binaların çatılarından, keskin nişancıların hedef aldığı göstericiler arasında ölenler olduğu, Nahda meydanındaki bazı göstericilerin ise saldırılardan korunmak için Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesine sığındığı kaydedildi.
 
MURSİ'NİN BASIN DANIŞMANININ KIZI ÖLDÜRÜLDÜ
 
Mısır'da darbe karşıtlarının kitlesel oturma eylemleri düzenlediği Rabiatul Adeviyye Meydanına Mursi'nin Basın Danışmanı Ahmed Abdulaziz'in kızı Habibe'nin güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği, 2 çocuğunun da yaralandığı belirtildi.
 
Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) liderlerinden Muhammed Biltaci'nin kızı Esma da göğsüne ve sırtına isabet eden mermiler sonucu hayatını kaybetmişti.
 
Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alınmasını protesto eden darbe karşıtlarının 47 gündür sürdürdükleri kitlesel oturma eylemlerini dağıtmak için güvenlik güçlerinin bu sabah erken saatlerde başladığı müdahelede 300'ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği ve yaklaşık 7 bin kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

ABD'de seri cinayet vakası: 7 kadının cesedi...
ABD’nin Indiana eyaletindeki 4 farklı bölgede 7 kadına ait cesetlerin bulunduğu ifade edildi. Cinayetleri...

Haberi Oku