İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara Cuma Namazı Saat Kaçta Kılınacak?

İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara Cuma Namazı Saat Kaçta Kılınacak?

Bu yazımızda sizleri Cuma namazı ve saatleri hakkında bilgilendireceğiz inşaallah? Cuma Namazı Vakti 2014, Türkiye Cuma Namazı Saati, Cuma Vakitleri, Cuma Saatleri, İstanbul Cuma Namazı Saat Kaçta? İzmir Cuma Namazı Kılınışı Video Saat Kaçta? Ankara Cuma Namazı Saat Kaçta? İşte Bursa, Konya, Antalya, Diyarbakır ve tüm Türkiye il il namaz saatleri ve Cuma namazı nasıl kılınır hakkında tüm detaylar ve En güzel Cuma mesajları ile en güzel Cuma Duası...

İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara Cuma Namazı Saat Kaçta Kılınacak?

Cuma; cem olmak, toplanmak mânalarına gelir. Cuma günü, Müslümanlar için çok önemli bir gündür.

Bu günde Müslümanlar camide toplanıp birlikte Cuma namazını kılarlar. Topluca yapılan bu ibâdet, o günü bayram günü değerine yükseltir.

Bu sebeble Cuma gününe Seyyidü`l-eyyam, yani, günlerin itibarlısı,efendisi de denir. Bütün hayırlı işlerin Cuma günü meydana geldiği; tarih boyunca pek çok kudsî hâdiselerin hep Cuma günü zuhûr ettiği rivâyet edilir. Hadîs-i şerîf`te şöyle buyrulur:

"Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün, Cuma günüdür. Âdem (as) o günde yaratılmış, o gün Cennete konmuş, o gün Cennetten çıkarılmıştır. Kıyâmet de ancak Cuma günü kopar...

" Çoklarının zannettiği gibi Cuma günü, iş yapmak, hayırlı ve faydalı mevzularla meşgul olmak haram değildir.

En Güzel Cuma Günü Mesajları İçin Tıklayınız..!

DİB Türkiye İl İl Namaz Saatleri İçin Tıklayınız..!

İş yapma yasağı, sadece namaz kılma vaktine mahsustur. Namaz dışında çalışmak, alış-verişte bulunmak mübahtır. Zaten âyette de, namazdan sonra yeryüzüne rızık aramak üzere dağılınız, emredilmektedir. (Mehmet Dikmen)

Cuma ferdi cemiyete; cemiyeti milliyete bağlayan ve toplum arasında düşünce, inanç, amaç ve hizmet birliğini sağlayan bir gün-dür. İslâm Dîni bu günü mü'minler için haftalık toplantı ve toplu halde Allah'a yönelme, ibâdette bulunma zamanı olarak belirlemiş-tir. Bir hafta içinde ortaya çıkan meseleler, olaylar ve sosyal konu-lar cuma günü ele alınıp Kur'ân'm süzgecinden geçirildikten sonra bir komprime haline getirilerek cemaate sunulur.

CUMA DUASI:


 
Ruhlara yepyeni bir gıda takdim edilirken, İslâmî kültürleri ar-tırılır. Hayatı sevme, hayatta başarılı olma yolları ve yöntemleri iş-lenir. Dünya ile âhiret, ruh ile beden madde ile mâna arasında -Sünnetullah'a uygun ölçü ve anlamda- denge sağlanması için ilâhi buy-ruklar, Nebevi Sünnetler sergilenir. Aile yapısını, sosyal bünyeyi arızasız ayakta tutmanın yolları gösterilir. Din ve ülke düşmanları-nın çalışma metoduna dikkatler çekilir.

Hayırhahlık, âlicenaplık, da-yanışma, sevgi, saygı, edep ve terbiyenin taşıdığı mana ve müsbet sonuç misallerle anlatılır. İslâm ülkelerinin uğradığı siyasi ekonomik ve kültürel zorlukların nedenleri üzerinde durulur ve bunların ça-releri araştırılarak cemaatin bu konularda da aydınlatmasına önem verilir.
 
Görülüyor ki, cumanın o kadar çok yararları var ki, bunları sa-yıp sıralamak bile zor. Medenî bir ülkede parlementonun önemi ne ise, İslâm topluluğunda cumanın önemi ondan daha fazla bir anlam taşır.
 
Cumasız bir Müslüman topluluğu, birlik ve dirliğini kaybetmiş, yabancılara yem olma felâketine uğramış başsız bir sürüden fark-sızdır. Hazreti Peygamber (A.S.) Efendimiz Medine'ye hicret ettik-lerinde, henüz şehre ulaşmadan Kub'a'da ilk mescidi inşa ettikten sonra cuma günü Salim bin Avf yurduna gelerek Rauna denilen vadide ilk cuma namazını kılmıştır. Böylece Hicretle birlikte hem cuma'ya yer verilmiş, İslâm'ın camisiz ve cumasız olmayacağı ke-sinlikle belirtilmiştir.
 
Cuma Namazı, Kitap Sünnet ve İcmâ ile sabit olmuştur, inkârı küfürdür, terki büyük günah sayılmıştır. Üç cuma namazını üst üste mazeretsiz terkeden Müslüman, münafıklar defterine yazılır.

Cuma Namazı Nasıl Kılınır? 
 
Cuma Namazı tek başına kılınmaz. Öğle vaktinde cemaatle kılınır.

Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. 

Niyet ederken: 
"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir. 

**Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.  
**İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.
**Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. 
**İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur. 
**Son oturuşta:
**Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena  duaları okunur.
**Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunur.
**Sonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur.
**Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur (harama yakın). 
**Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir. 
**Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. 
**Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.
**Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır.
**Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama" 
**Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya".
**Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.
**Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına".  Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namazı şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.
**Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, **Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir...

CUMA NAMAZI KILINIŞI

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır..

İHA -   [333956]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde haberyurdum.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Kültür Sanat Haberleri

 • Kula 18. Selvili Dede Kültür ve Dayanışma Şenliği yapıldı

  Manisa'nın Kula ilçesinde, 18. Selvili Dede Kültür ve Dayanışma Şenliği düzenlendi. Şenliğe CHP Milletvekili Sakine Öz, Kula Belediye Başkan Vekili İlyas Macun, Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda, MHP İlçe Başkanı İbrahim Kilimci, CHP İlçe

  30.09.2014 14:48
 • Türkçeye emek verenler ödüllendirildi

  İzmir'de Konak Belediyesi'nce düzenlenen 13. İzmir Türkçe Günleri kapsamındaki 9. Türkçeye Emek Ödülleri sahiplerini buldu. Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür ve Sanat Merkezi Avni Anıl Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde, Türk dilinin

  30.09.2014 10:20
 • Türk aktör Enes Kaya, Koreli sevenleri ile biraraya geldi

  Güney Kore’de sinema ve eğlence programlarında boy gösteren Enes Kaya, sevenleri ile bir araya geldi.

  29.09.2014 11:28
 • Kurban kesmek farz mı, vacip mi, sünnet mi?

  Kurban , Allah rızası için Kurban Bayramı günlerinde, kurban olabilen hayvanları kesmektir. Peki Kurban kesmek farz mı, vacip mi, sünnet mi?

  28.09.2014 23:11

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Kılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'na mektup cevabı: Başbakansan gereğini yapKılıçdaroğlu'ndan Davutoğlu'naCumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğluna yazdığı Bank Asya ve diğer bankaların
 • Diyarbakır'da Kürtçe okula operasyon; çok sayıda gözaltı yapıldıDiyarbakır'da Kürtçe okulaDiyarbakırda önceki gün Kürtçe eğitime başlayan ve ikinci kez mührü sökülen okulda nöbet tutanlar gözaltına alındı. Olaylar
 • Konya'ya kar yağdıKonya'ya kar yağdıKonya'ya bu yılın ilk karı yağdı. Konya- Beyşehir Karayolu arasındaki Belenbaşı mevkinde yağan kar trafik akışını olumsuz
 • Asansör boşluğuna düşen genç doktor hayatını kaybettiAsansör boşluğuna düşen gençVan'da kiralık ev baktığı apartmanın asansöründe mahsur kalan Dr. Serdar Yiğit, kurtarıldığı sırada asansör boşluğuna düşerek
 • Fethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'i gazete ilanıyla kınadıFethullah Gülen Hocaefendi, IŞİD'iFethullah Gülen Hocaefendi, ABD'nin önde gelen bazı gazetelerine verdiği ilanla IŞİD terörünü kınadı. IŞİD Zulmü En Ağır

Son Eklenenler