Dolar2,1290Euro2,9416Altın88,861IMKB73.476

12 Ocak Ehliyet Sınav Sonuçları 21 Ocak Salı Günü Açıklanmıştır - MEB

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavları ile ilgili 2014 yılı kılavuzunu tamamladı. Ehliyet sınavı yılda 9'a çıktı, soru sayısı 60"tan 50'ye düştü. 2014 yılının ilk ehliyet sınavı 12 Ocak'ta yapıldı. Ehliyet sınavı giriş yerleri, ehliyet sınav soruları ve cevapları ile ehliyet sınav sonuçları bu sayfada sizler için bu sayfada. İşte MEB 12 Ocak ehliyet sonuçları ve konu hakkında tüm detaylar ve ayrıntılar...

15 Şubat 2014 Cumartesi 15:51
12 Ocak Ehliyet Sınav Sonuçları 21 Ocak Salı Günü Açıklanmıştır - MEB
Bu Haberi Paylaş

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavları ile ilgili 2014 yılı kılavuzunu tamamladı. Adayların geçmiş dönem geçmiş ehliyet sınav sorularını çözerek piratik yapmaları onlar için faydalı olacaktır. Ehliyet sınavı yılda 9'a çıktı, soru sayısı 60"tan 50'ye düştü.

2014 yılının ilk ehliyet sınavı 12 Ocak'ta gerçekleşti. Ehliyet sınavı giriş yerleri, ehliyet sınav soruları ve cevapları ile ehliyet sınav sonuçları bu sayfada sizler için yayınlanmıştır..

İşte MEB ehliyet sınavı giriş yerleri ve 12 Ocak ehliyet sınav soruları ve cevapları ile ehliyet sonuçları hakkında bilgi...

Ehliyet sınav soruları ve cevapları 3 iş günü içerisinde ilan edildi .Ehliyet sınav sonuçları ise 15 gün içinde yayınlanmıştır..

Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları İçin Tıklayın..!

Ehliyet Sınav Sonuç Bilgileri İçin Tıklayın..!

Ehliyet Sınav Giriş Yerleri İçin Tıklayın..!

2014 YILI EHLİYET SINAVLARI HAKKINDA BİLGİ;

Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet sınavları ile ilgili 2014 yılı kılavuzunu tamamladı. Kılavuzda yapılan yeni düzenleme ile birlikte yılda 7 kez yapılan ehliyet sınavı sayısı 9"a çıkarıldı. 2012 yılında 120"den 60"a düşürülen ehliyet sınavı soru sayıları yeniden düzenlendi. Ehliyet sınavı soru sayısı 60"tan 50"ye düşürülürken, süre de 75 dakikadan 60"a indirildi. Ehliyet sınavında 2013 yılında trafikte 32 soru varken, bu yıl 27'e indirildi. Araç Tekniği dersi (Motor) sınavındaki soru sayısı 12"den 10"a ve ilk yardımdaki 15 soru da 13'e düştü.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ve Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü "2014 yılı Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı Kılavuzu" hazırladı. Sınav uygulamasıyla ilgili işlemler için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı"na, başvuruyla ilgili işlemler ise bakanlık Bilgi İşlem Grup Başkanlığı"na yapılacak. Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu (MTSK) Modülü ile ilgili işlemleriyle Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü Trafik ve Sürücü Eğitimleri Grup Başkanlığı ilgilenecek.

Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavları (MTSAS) 81 il merkezinde, başvuru sayısının beklenenden (Sınavda, sınava girecek aday sayısı 500"den fazla olan, en yakın sınav merkezine uzaklığı 100 km den fazla ve aday sayısı 200"den fazla olan) fazla olması durumunda Merkez Sınav Yürütme Komisyonunca uygun görülen ilçe merkezlerinde de yapılacak. Aday, devam ettiği MTSK Müdürlüğü"nün bağlı bulunduğu il sınırları içinde sınava girecek.

2013 yılında yılda 7 kez yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavı bu yıl 2 arttırılarak 9"a çıkarıldı. Aday, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahip.

Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler istemesi hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilecek. Teorik derslerin sınavından dört dönem sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavında ise ikinci dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilecek.

Teorik sınavda 2014 yılı ile birlikte birçok çok önemli değişiklikler yapıldı. Özellikle ehliyet sınav soru sayısında ve sınav süresinde yeni düzenlemeler yapıldı. Bütün sertifikalar için uygulanan ehliyet sınavlarında önceki yıl 60 olan soru sayısı bu yılki 50'ye indirildi. Buna paralel olarak da 75 dakika olan sınav süresi 60 dakikaya indirildi. Yeni uygulamaya göre; daha önce trafikte 32 soru varken, soru sayısı 27'e indirildi. Araç Tekniği dersi (Motor) sınavındaki soru sayısı 12"den 10"a ve ilk yardımdaki 15 soru da 13'e düştü.

ENGELLİLER İÇİN SINAV SALONUNDA İŞARET DİLİ BİLEN ÖĞRETMEN BULUNACAK

Sürücü belgesi almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan adaylar, motorlu taşıtlar sürücü kurs müdürlüklerine kayıt yaptıracak. Kayıt şartları şu şekilde sıralandı; “A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak.

C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmak. (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksek okul ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okullarında ve uzman jandarma okullarında açılan sürücü eğitimi kurslarından mezun olanlarda bu şart aranmaz.)

A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sınıfı için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmak. Pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporu almış olmak. "Sabıka kaydının olmadığına dair" dilekçeyi kurs müdürlüğüne vermek. Sürücü belgesi süresiz olarak geri alınmamış olmak. Son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 1 (bir) adet vesikalık fotoğrafını MTSK Müdürlüğüne teslim etmek. Nüfus cüzdanı fotokopisini MTSK Müdürlüğüne teslim etmek.”

İşitme engelli adaylar için, sınav salonunda görevlendirilecek öğretmenler öncelikle işaret dili bilen ve bakanlığa bağlı okul/kurumlarda görevli öğretmen personelden seçilecek. Yoksa il-ilçe de bulunan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel arasından görevlendirme yapılacak. Ortopedik engeli olan adaylar sınav binalarının giriş katlarındaki salonlara yerleştirilecek. Engelli adayın ihtiyacına göre salon düzeni ya da ek oturma düzeni hazırlatılacak.

SINAVA İTİRAZ İÇİN BANKAYA 10 LİRA YATIRILACAK

Adayların derslere göre sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilecek. Yanlış cevaplar dikkate alınmayacak. Tespit edilen doğru cevap sayıları üzerinden her bir ders için 100 puandan hesaplama yapılacak. Her ders için 100 üzerinden 70 ve üzeri puan alan aday başarılı sayılacak. Merkezi sistem sınavında her soru puan olarak eşit ağırlığa sahip olacak. Sınav sonuçları www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

Ehliyet sınavı sorularına, ehliyet sınavı cevap anahtarına ve ehliyet sınavı sonuçlarına yapılacak olan itirazlar internetten yayımlanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde dilekçeyle yapılabilecek. İtiraz dilekçeyle Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (06500) Teknikokullar - ANKARA adresine yapılabilecek.

Adaylar, sınav sonuçlarına ve sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvurularını, T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Ankara Merkez şubesi ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Küçükesat şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile 10 TL (On TL KDV Dahil) itiraz ücreti yatıracak. Alınan banka dekontu ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile birlikte yapılacak. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak.

Diğer taraftan; Özel Bağlar Hastanesi'nde görevli göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Op. Dr. Lokman Balyen, sürücülerin 5 yıl aralıklarla sağlık kontrolünden geçmeleri gerektiği uyarısında bulundu.

Op. Dr. Lokman Balyen, ehliyet sahiplerinin sağlık kontrolünden geçmemelerinin büyük sorunlara yol açtığını belirterek, sürücülerin trafiğe çıktıktan sonra 5 yıl aralıklarla sağlık kontrolünden geçmeleri gerektiğini dile getirdi. Trafik kazalarının hem can hem de mal kayıplarına yol açtığını anlatan Op. Dr. Balyen, trafik kazaları ve ölüm oranlarının ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile bağlantılı olduğunu kaydetti.

Op. Dr. Balyen, "Şüphesiz gelişmiş bir ülkede trafik kazaları ve ölümlerin oranı daha azdır. Başka bir deyişle trafik ile ilgili kazaların ve ölümlerin oranının düşüklüğü ülkelerin gelişmişlik göstergesi kriteridir. Trafik kazaları ülke ekonomisi yönünden maliyeti ağır olduğu gibi psikolojik, fiziksel ve sosyolojik travmalara sebep olur” dedi.

Türkiye"de insanların 18 yaşında ehliyet alıp 80 yaşına kadar aynı ehliyetle araba kullandıklarına dikkat çeken Op. Dr. Balyen, bu yüzden sağlık kontrolünün beş yıl aralıklarla yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Op. Dr. Balyen, "Ülkemizde sağlık sorunlarından kaynaklanan trafik kazaları istatistiği yapılmış değildir. Şüphesiz mevcut sorun sosyolojik bir sorun haline gelmiştir.

Elbette bu sorunun çözümü ancak İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği içinde olmalıdır. Bu bağlamda trafikte rolü olan kurum ve kuruluşlar eş zamanlı ve eş güdümlü çalışıp kolektif bir şekilde trafik güvenlik eylem planını acilen hazırlamaları gerekmektedir.

Bu perspektifle eylem planı stratejili, projeli ve sistemli bir şekilde hazırlanmalıdır. Hazırlanacak olan bu eylem planı acilen hayata geçirilmelidir. Ancak bu şekilde trafik yasa ve yönetmeliklerinin çağdaş normlara ulaşması gerekir” diye konuştu.

Agresif kişilik yapısı, panik ve öfke kontrol bozukluğu olanlar ile depresyonda olanların trafiğin güvenliğini olumsuz yönde etkilediğini aktaran Op. Dr. Balyen, "Bu sürücülerin tespit edilip, geçici olarak ehliyetlerine el konulması ayrıca psikoterapileri ve rehabilitasyonları yapıldıktan sonra trafiğe çıkmaları gerekmektedir.

Ancak sağlıklı bedenlerle, sağlıklı ruhlarla ve sağlıklı beyinlerle trafik güvenli olur. Bu şekilde maddi ve manevi kayıpların önüne geçmiş olunur. Bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıksız olan sürücülerin kaza yapma oranları yüksektir.

Şüphesiz bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan sağlıklı bireylerle trafikte güvenlik sağlanır. Ayrıca eğitimli, kültürlü, saygılı, sabırlı, dikkatli, hoşgörülü, empati kuran, trafik kurallarına uyan ve sorumluluk sahibi bireylerle trafikte güvenlik daha da artar” şeklinde konuştu.

Katarakt, glokom ve şeker hastalığı nedeniyle görme keskinliklerinin yüzde 10 veya daha aşağılarda olanlar ile şizofreni tanısı konulan sürücülerin olduğunu bildiren Op. Dr. Balyen, "Bu kişiler daha önce ehliyet almışlar. Ehliyet aldıklarında muhtemelen sağlıkları ile ilgili bir sorun olmadığı kabul edilmiş ondan dolayı ehliyet almışlardır. Fakat bu demek değildir 40 -60 yıl önce alınmış ehliyetin sağlık açısından kontrolü yapılmayacak.

Ayrıca gözlük ihtiyacı olduğu halde gözlük kullanmayan ve görme keskinlikleri yüzde 10-20 olan sürücüleri bilirim. 18 yaşındayken alınmış ehliyet ve o zamanın sağlık raporu sağlam olabilir. Miyopi, hipermetropi ve astigmat gibi göz bozuklukları yaşla beraber ilerleyebilir ve zamanla gözlük ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Bu tip sürücüler gözlüksüz veya kontakt lenssiz trafiğe çıkmamaları gerekir. Aksi takdirde ehliyetlerine el konulması gerekir” ifadelerini kullandı.

ehliyet_11012014

KAYNAK: Haber Yurdum

YASAL UYARI:Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.

Kaynak:   İHA